Oznaczenie drogi ewakuacyjnej w firmie

Podczas ewakuacji z budynku najważniejsze jest stosowanie się do znaków oraz tabliczek, które znajdują się na korytarzach oraz na klatkach schodowych. Jak wyglądają znaki ewakuacyjne oraz które z nich warto znać?

Cechy charakterystyczne tabliczek ewakuacyjnych

Znaki ewakuacyjne to bardzo liczna grupa znaków bezpieczeństwa. Są one też jednymi z najczęściej spotykanych oznaczeń w budynkach i pomieszczeniach. Dzięki nim opuszczenie obiektu przebiega w dobrze zorganizowanych warunkach, a życie ludzkie nie jest narażone na dodatkowe niebezpieczeństwo, które mogłoby wynikać z paniki i chaosu.

Tabliczki z tej grupy znaków bhp są koloru zielonego oraz posiadają białe lub lekko żółtawe elementy. Znaczenie znaków ewakuacyjnych wynika z zastosowanego na nich piktogramu, czyli prostego symbolu graficznego. Jest to znaczne ułatwienie, ponieważ wystarczy tylko jeden rzut oka na znak, aby od razu wiedzieć, co on przedstawia i jak należy zareagować. Na tabliczkach ewakuacyjnych dość często stosuje także krótkie napisy. Takie rozwiązanie sprawdza się wtedy, kiedy piktogram mógłby być nieczytelny lub zbyt skomplikowany i trudny w interpretacji.

Ważnym elementem znaków są ramki oraz piktogramy i napisy, które są fluorescencyjne. Oznacza to, że posiadają one zdolność do pochłaniania światła ze źródeł naturalnych oraz sztucznych. Dzięki temu mogą świecić w ciemnościach, co jest niezwykle istotne w przypadku odcięcia prądu na przykład podczas pożaru.

Jakie są podstawowe znaki ewakuacyjne?

Tabliczki służące do ewakuacji można podzielić na kilka grup. Pierwszą z nich są oznaczenia wyjść i drzwi, pośród których najważniejszy jest znak Wyjście ewakuacyjne. Umieszcza się go nad każdymi drzwiami, które prowadzą do wyjścia z budynku i pozwalają na opuszczenie go w jak najbardziej bezpieczny sposób. Taka tabliczka może mieć różne rozmiary, a format dobiera się do tego, z jakiej odległości oznaczenie ma być widoczne. Pozostałe znaki z tej kategorii zawierają na przykład informację, czy drzwi należy pchać, ciągnąć albo przesunąć oraz gdzie znajdują się drzwi służące do ewakuacji osób niepełnosprawnych.

Inna ważna grupa znaków ewakuacyjnych to tabliczki kierunkowe. Zazwyczaj znajdują się na nich strzałki, które wskazują kierunek do wyjścia. Bardzo ułatwiają one przeprowadzenie akcji ewakuacyjnej, dlatego stosuje się je w newralgicznych punktach oraz na korytarzach.

W razie potrzeby należy zastosować także znaki ewakuacyjne służące do oznaczania przeszkód, jak na przykład schody, stopnie, progi czy niskie stropy. One także mogą być źródłem zagrożenia, tym bardziej w sytuacji, kiedy człowiek jest w niebezpieczeństwie i nie zwraca uwagi na otoczenie. Zielona tabliczka przyciąga wzrok i pozwala na uniknięcie urazów spowodowanych ukształtowaniem terenu oraz rozwiązaniami budowlanymi.

Ostatnia istotna grupa to znaki oznaczające miejsca zbiórki do ewakuacji. Stosuje się je zazwyczaj w przypadku większych budynków, w których każdego dnia przebywa dużo ludzi, jak między innymi biurowce, galerie handlowe, lotniska czy hotele.

Gdzie umieszczać znaki ewakuacyjne?

Stosowne znaki oraz tabliczki muszą zdecydowanie znaleźć się w miejscach, które mogłyby powodować problemy z wybraniem właściwego kierunku do wyjścia ewakuacyjnego. Są to przede wszystkim rozwidlenia korytarzy oraz klatki schodowe. Oznaczenia muszą być dobrze widoczne i nieosłonięte oraz znajdować się na linii wzroku, tak aby można je było od razu zauważyć. Z uwagi na właściwości fluorescencyjne dobrze jest zamontować znak w pobliżu źródła światła, tak aby cały czas mógł je pochłaniać.

Poprzedni artykułCzy Alberta zostanie nowym centrum kryptowalut?
Następny artykułPożyczki społecznościowe, czyli jak zarabiać przez Internet

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj