Działania FED i ich wpływ na kurs złota

Historia złota na światowym rynku finansowym jasno pokazuje jego ugruntowaną pozycję aktywa pozwalającego zabezpieczyć się przed skutkami kryzysów – w okresie niezwykle burzliwego XX wieku i pierwszej dekadzie XXI wieku, pomimo silnych czynników inflacyjnych oraz deflacyjnych, złoto utrzymało swoją wartość, co opisuje najlepiej siła nabywcza. To dowodzi, że złoto jest silnie odporne na inflację, a tym samym postrzegane jako jedna z najstabilniejszych form inwestowania pieniędzy; traktowane jako „bezpieczna przystań” w niepewnych czasach, a które, bez wątpienia, mają teraz miejsce. Kryzys ekonomiczny, który w 2020 roku boleśnie uderzył w światową gospodarkę wraz z pojawieniem się wirusa COVID-19 nie odpuszcza, a długodystansowe utrzymywanie wprowadzanych obostrzenia grozi kolejnymi bankructwami banków i przedsiębiorstw.

System Rezerwy Federalnej i jego działania

System Rezerwy Federalnej, znany potocznie pod nazwą FED, pełni funkcję banku centralnego Stanów Zjednoczonych, na którego czele, od nominacji w 2018 roku, stoi Jerome Powell. Ponieważ obecna sytuacja ekonomiczna wymusza podejmowanie kroków, mających na celu ratowanie gospodarki przed upadkiem, w marcu 2020 roku decyzją FED zostało wprowadzone tzw. luzowanie ilościowe (ang. quantitative easing), mające za zadanie stymulowanie gospodarki poprzez zwiększenie zatrudnienia, napędzania konsumpcji i inwestycji przedsiębiorstw. FED nie pierwszy już raz zdecydował się na użycie tego narzędzia – podobna sytuacja miała miejsce w 2008 roku, gdy pęknięcie bańki kredytów hipotecznych i słynny upadek banku Lehman Brothers spowodował krach na amerykańskiej giełdzie. FED zastosował wówczas luzowanie polityki monetarnej w celu zapobiegnięcia zapaści gospodarczej.

QE w praktyce oznacza kreowanie (potocznie: dodrukowanie) przez bank centralny pieniądza, a następnie wprowadzenie go do obiegu poprzez skupowanie różnych papierów wartościowych z rynku wtórnego od banków komercyjnych. QE budzi jednak spore kontrowersje, bowiem w opinii wielu ekonomistów, zwiększona ilość pieniędzy w obiegu prowadzi do spadku ich siły nabywczej, a także na wzrost globalnego zadłużenia. W marcu 2020 roku wprowadzono też obniżenie stóp procentowych (zwane gołębią polityką), które po ostatnim posiedzeniu Federalnego Komitetu Otwartego Rynku zostało utrzymane w przedziale 0-0,25 proc. przynajmniej do końca 2023 roku oraz utrzymano program QE na obecnym poziomie dodruku co najmniej 120 mld USD miesięcznie. Wzrosła natomiast rentowność obligacji amerykańskich, która dobiła do najwyższego poziomu od stycznia 2020. Jak prognozuje System Rezerwy Federalnej, amerykańską gospodarkę ma czekać etap największego wzrostu gospodarczego od ponad 40 lat.

Kurs złota

Decyzja amerykańskich władz monetarnych doprowadziła do niewielkiego podniesienia cen złota, kontynuując jego wzrostowy trend z ostatnich sesji, a którego kurs wynosił wpierw 1741 USD za uncję, by nieznacznie opaść o 0,40%, do 1738,3 USD za uncję. Indeks dolara amerykańskiego, z którym złoto jest ujemnie skorelowane, stracił po posiedzeniu FED o 0,46%.

Według raportu Światowej Rady Złota, złoto jest jedynym trwałym aktywem w obecnych czasach, co przekłada się na lawinowy wzrost zainteresowania lokowaniem pieniędzy w kruszec przez inwestorów i posiadaczy kapitału. Na przestrzeni ostatniego roku zaowocowało to wzrostem cen złota o około 25 %. Eksperci radzą, by, inwestując w metal szlachetny, kupować złoto w formie fizycznej – w postaci złotych sztabek, złotych monet bulionowych czy monet kolekcjonerskich, jako że fizyczna postać złota nie niesie z sobą ryzyka emitenta. Wygodnym (i zalecanym w obecnej sytuacji) rozwiązaniem jest zakup królewskiego kruszcu online. Sprawdzeni i cieszący się zaufaniem wśród klientów dostawcy oferują bogaty wybór metali szlachetnych i konkurencyjne ceny – więcej informacji tutaj. Transakcje są w pełni bezpieczne, a procedura zakupu i dostawy klarowna.

Poprzedni artykułZebra Technologies przedstawia swój pierwszy komputer mobilny z obsługą Wi-Fi 6
Następny artykułCo warto wiedzieć na temat porad prawnych spadkowych?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj