Palety plastikowe czy drewniane? Które będą lepszym wyborem?

Palety to platformy służące do składowania różnego rodzaju ładunków, powszechnie używane w logistyce i przemyśle. Elementy te wykonuje się z różnych materiałów, do najpopularniejszych należą jednak modele drewniane oraz plastikowe. Palety wytworzone z różnych surowców mam odmienne parametry i właściwości, co przekłada się również na nieco inne spektrum potencjalnych zastosowań. Sprawdź, co warto wiedzieć na temat palet plastikowych oraz drewnianych, a także dowiedz się, który z tych modeli lepiej sprawdzi się w danym zadaniu.

Charakterystyka palet drewnianych

Palety drewniane to bez wątpienia najpopularniejszy model. Na jego upowszechnienie się wpłynęło wiele czynników, wśród których należy wymienić w szczególności łatwość produkcji oraz jej niskie koszta. Palety te są zbijane z desek i klocków drewnianych, a ich ażurowa konstrukcja umożliwia ładunkowi zachowanie stabilności bez jednoczesnego zbytniego zwiększania jego masy.

Zalety palet drewnianych

Sposób produkcji tego rodzaju platform i wykorzystywane w tym procesie materiały pozwalają łatwo naprawiać je w razie różnego typu uszkodzeń mechanicznych.

Dzięki zastosowaniu niemalowanego drewna palety te nadają się na opał, a także do recyklingu. Z odzyskanego w ten sposób surowca można następnie wytwarzać różnego rodzaju artykuły papierowe.

Wady palet drewnianych

Wśród wad palet drewnianych należy wymienić między innymi brak odporności na wilgoć — przechowywanie ich w nieodpowiednich warunkach może być przyczyną wystąpienia na nich ognisk pleśni i grzybów. Porowata struktura drewna czyni je także dość podatnym na wszelkiego rodzaju zabrudzenia, które mogą pozostawiać na powierzchni palet niemożliwe do usunięcia plamy. Organiczny surowiec wymaga również kontroli pod kątem wymogów fitosanitarnych w przypadku transportu palet poza obszar Unii Europejskiej.

Cechy i zastosowanie palet plastikowych

Palety plastikowe to wykonana z tworzywa sztucznego alternatywa dla palet drewnianych. To, co wyróżnia ten typ platform, to przede wszystkim różnorodność potencjalnych zastosowań. Na wykorzystanie tego modelu palet często decydują się ci z przedsiębiorców, którzy transportują i magazynują żywność, leki lub kosmetyki, a także składują artykuły w miejscach, gdzie występuje większe ryzyko kontaktu z wilgocią lub substancjami chemicznymi. 

Zalety palet plastikowych

Dzięki zastosowanemu do produkcji materiałowi te modele palet są bardzo lekkie, a przy tym wytrzymałe. Podobnie jak swoje drewniane odpowiedniki nadają się do recyklingu — przetapiane uszkodzone palety plastikowe mogą posłużyć do wytwarzania nowych przedmiotów z tego surowca, także samych palet. Gładka powierzchnia modeli wykonanych z tworzywa czyni je łatwiejszymi w czyszczeniu, a samo tworzywo nie jest higroskopijne i może mieć przedłużony kontakt z wilgocią bez obaw o rozwój grzybów lub pleśni.

Wady palet plastikowych

Do wad modeli plastikowych należy zaliczyć przede wszystkim brak możliwości naprawienia palety w razie jej uszkodzenia, na przykład pęknięcia. Taki egzemplarz nie pozwala na bezpieczne i stabilne składowanie i musi zostać wyłączony z użytku, a nastepnie poddany recyklingowi. Plastikowe palety często są także droższe od modeli drewnianych, co nierzadko przekłada się na zauważalne zwiększenie kosztów logistycznych.

Jakie palety wybrać — drewniane czy plastikowe?

Dobór materiału wykonania palet powinien być dokonywany z myślą o ich przeznaczeniu. Na podstawie przytoczonych wyżej cech poszczególnych modeli jesteś w stanie określić, który z nich bardziej sprzyja działalności Twojej firmy. Jeśli planujesz transport ładunków, w przypadku których wymagana jest szczególna dbałość o warunki sanitarne procesów logistycznych, lepszym wyborem mogą okazać się palety plastikowe. Jeśli natomiast zależy ci przede wszystkim na tanich, łatwych w naprawie platformach, rozważ zaopatrzenie się w modele drewniane.

Planujesz rozwój swojej firmy w zakresie logistyki? Sprawdź, co ma do zaoferowania europejski lider rynku powierzchni przemysłowych — firma Panattoni. Informacje na temat najnowszych przestrzeni magazynowych budowanych przez tego dewelopera znajdziesz na stronie https://panattonieurope.com/pl-pl/aktualnosci.

Poprzedni artykułRadca Prawny i Adwokat online – czy warto?
Następny artykułJakich pozwoleń wymaga budowa hali przemysłowej?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj