Jak certyfikacja maszyn wpływa na bezpieczeństwo użytkowania?

Transformacja przemysłowa dokonuje się na naszych oczach. Wraz z postępującą cyfryzacją, na pierwszy plan wysuwają się także kwestie bezpieczeństwa, co widać w rozbudowanej legislacji unijnej.

Czy proces certyfikacji przekłada się na poprawę bezpieczeństwa maszyn?

Trudno opowiadać o certyfikacji bez uwzględnienia kontekstu prawnego. Wszystkie maszyny wyprodukowane na terytorium Unii Europejskiej podlegają pod zapisy tzw. dyrektywy maszynowej (2006/42/WE). Dokument ten precyzyjnie definiuje pojęcie maszyny i harmonizuje wymagania dla producentów. Rezultatem spełnienia postanowień aktu prawnego UE staje się możliwość dołączenia oznakowania CE do wybranych produktów.

Podstawowe cele wymienionej dyrektywy skupiają się na integracji takich rozwiązań projektowych, które zapewnią bezpieczne użytkowanie maszyny i wyeliminują najczęstsze przyczyny wypadków. Przykładem omawianej technologii stają się mechanizmy zatrzymania awaryjnego. Musimy jednak wyraźnie zaznaczyć, że chociaż Dyrektywa Maszynowa okazała się niezwykle cennym krokiem dla branży przemysłowej, nie pokrywa wszystkich elementów, jakie mieści w sobie kompleksowa ocena bezpieczeństwa.

Dlatego zewnętrzna certyfikacja maszyn stanowi pożądany trend na rynku i element konkurencyjnej walki o klienta. Niezależne instytucje badawcze funkcjonują zgodnie z procedurami unijnymi, lecz dysponują znacznie bardziej rozbudowaną bazą danych i pokaźnym arsenałem technik weryfikacji. Wykonywane testy skupiają się nie tylko na podstawowym wymiarze bezpieczeństwa funkcjonalnego, lecz biorą również pod uwagę wieloletni cykl życia urządzeń.

Kompleksowość usług certyfikacyjnych ma fundamentalne znaczenie także dla samych producentów. Otrzymują oni kompletną listę obszarów do poprawy, dzięki czemu mogą realizować swoje cele z większą skutecznością. Bezpieczeństwo użytkowników skutkuje ekspansją biznesową twórcy maszyny.

Pozytywne przejście certyfikacji maszyn w renomowanych jednostkach stanowi ogromne wyzwanie dla producenta. W końcowym rozrachunku wysiłek przynosi jednak korzyści. Użytkownicy mogą cieszyć się bezpiecznym wyposażeniem w miejscu pracy, a producent zyskuje poświadczenie swojej wiarygodności i przywiązania do zasad BHP.

Gdzie uzyskać certyfikat?

Wśród wielu jednostek certyfikujących w Polsce i na świecie, zdecydowany prym wiedzie TÜV Rheinland. Renoma tej firmy rozciąga się na wszystkie gałęzie przemysłu maszynowego. Zapoznaj się z imponującym spektrum usług certyfikacyjnych, jakie opisano na stronie https://www.tuv.com/poland/pl/. Zyskaj dostęp do fachowej pomocy technicznej na etapie selekcji właściwego procesu certyfikacji.

Ocena bezpieczeństwa wydana przez TÜV Rheinland staje się wizytówką producenta, obok której kontrahenci nigdy nie przechodzą obojętnie.

Poprzedni artykułJak wybrać odpowiedni sprzęt do spawania?
Następny artykułJakie narzędzia stosować w inwestowaniu na giełdzie?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj