Czy każdą budowę zbiornika na szambo należy zgłosić?

Jeśli chodzi o zbiorniki na szambo, istnieje wyraźna różnica między zgłoszeniem a pozwoleniem na budowę. Zbiorniki betonowe na ścieki, który nie przekraczają 10 metrów sześciennych nie wymagają pozwolenia, a więc formalności do załatwienia jest znacznie mniej.

Inne są też konsekwencje – pozwolenia na budowę można nie otrzymać, natomiast w przypadku zgłoszenia, niejako stawiamy organ przed faktem dokonanym, informując o tym, że szambo powstało. Warto wspomnieć o stosowanej w praktyce tak zwanej „cichej akceptacji”, oznaczającej brak sprzeciwu na budowę. Wiele osób zgłasza szambo dopiero po jego budowie (chociaż powinno zrobić się to przed zamówieniem zbiornika), wtedy też możliwe jest uzyskanie dokumentacji oznaczonej „Za zgodnością z oryginałem”.

Po zgłoszeniu szamba można przystąpić do jego budowy. Co istotne, nie jest konieczne trzymanie się co do centymetra miejsca, w którym zbiornik wyrysowano na mapie. Istotne jest tylko zachowanie odpowiednich odległości, na przykład od budynków. Po montażu szamba i tak odwiedzi nas geodeta. W czasie inwentaryzacji geodezyjnej zbierze dane i potem naniesie na mapy rzeczywiste umiejscowienie zbiornika, wprowadzi go do Geoportalu.

Jakie dokumenty potrzebne są do zgłoszenia szamba?

Najistotniejszym dokumentem, który potrzebny jest do zgłoszenia szamba jest certyfikat PZH. Zbiornik musi być opatrzony tym certyfikatem przed opuszczeniem magazynów producenta. Kolejna kwestia to aprobata ITB, która czyni sprzedaż zbiornika legalną. Co więcej, konieczna jest karta katalogowa, na której narysowany jest zbiornik, ona również określa wymiary szamba (stanowi więc potwierdzenie tego jakiej wielkości zbiornik mamy zamiar zainstalować). Należy też w odpowiednim Wydziale Geodezji uzyskać mapkę sytuacyjną, na której to należy ołówkiem nanieść planowane umiejscowienie szamba. Należy pamiętać o wspomnianych powyżej odległościach – minimum 5 metrów od okien i drzwi budynku oraz 2 metry od granicy działki.

Więcej informacji na temat konieczności zgłoszenia szamba dostępnych jest na stronie https://abcszamba.pl/artykuly/dokumenty-do-gminy-do-zgloszenia-szamba. Ze strony można też pobrać dokumenty potrzebne w procesie zgłoszenia w starostwie powiatowym lub urzędzie miasta (na prawach powiatu). Warto zapoznać się z potrzebną dokumentacją jeszcze przed zbudowaniem szamba, a przede wszystkim upewnić się, że nie jest nam potrzebne pozwolenie na jego budowę. Nielegalne postawienie szamba może się bowiem wiązać z konsekwencjami. 

Poprzedni artykułIdentyfikatory – rodzaj i zastosowanie
Następny artykułBrama segmentowa – najlepszy wybór do garażu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj