Jakich pozwoleń wymaga budowa hali przemysłowej?

budowa_hali_magazynowej

Budowa hali przemysłowej to skomplikowane zadanie. Wymaga sporej wiedzy i doświadczenia, zarówno budowlanego, jak i prawnego. W końcu przy takich inwestycjach trzeba liczyć się ze sporą liczbą różnego rodzaju formalności, jakie trzeba załatwić przed rozpoczęciem prac. O czym należy pamiętać, aby budowa hali była w pełni legalna?

Konieczne jest pozwolenie na budowę

Hale przemysłowe mogą być budowane właściwie zawsze tylko na podstawie decyzji o pozwoleniu na budowę. Wynika to z wielu czynników, a do najważniejszych należy fakt, że każda taka hala jest budynkiem nie tylko specjalnego przeznaczenia, ale również poważnie oddziałującym na otoczenie. Dlatego tego rodzaju budynek musi spełniać wysokie standardy bezpieczeństwa oraz ochrony środowiska, pozwalające zminimalizować ryzyka wystąpienia jakichkolwiek zdarzeń niepożądanych, jakie mogą wiązać się z prowadzoną w nim działalnością. Rozpoczynając od wypadków przy pracy a kończąc na uciążliwościach dla sąsiadów hali przemysłowej. Zawsze trzeba też liczyć się ze sprzeciwem sąsiadów inwestycji, który może skutecznie storpedować zamierzenia inwestora.

Dokładny zakres formalności, jakie trzeba załatwić przed rozpoczęciem budowy hali przemysłowej, zależy od planowanego przeznaczenia hali. Regułą jest, że im poważniejsza i bardziej rozbudowana działalność ma być w niej prowadzona, tym więcej wymogów trzeba spełnić, aby móc przystąpić do budowy. Hasło „pozwolenie budowlane” to tak naprawdę wierzchołek góry lodowej. Jakie więc dokumenty trzeba przygotować? Okazuje się, że ich lista jest naprawdę długa. 

Jakie dokumenty trzeba przygotować?

Zgodnie z przepisami jednym z najważniejszych dokumentów, jakie trzeba dołączyć do wniosku o wydanie pozwolenia na budowę, jest projekt budowlany. Składa się on z dwóch części: projektu zagospodarowania działki lub terenu oraz z projektu architektoniczno-budowlanego. W dokumentach tych określa się takie kwestie jak usytuowanie planowanych obiektów, sposób odprowadzania lub oczyszczania ścieków, układ przestrzenny, szczegółowe parametry techniczne budynku, charakterystyka ekologiczna. Jeżeli może zdarzyć się, że planowane hale przemysłowe mogą znacząco oddziaływać na środowisko, przed wystąpieniem o pozwolenie budowlane trzeba uzyskać tzw. decyzję środowiskową. Od jej treści jest uzależnienie to, czy i na jakich zasadach inwestycja będzie mogła zostać zrealizowana.

Ważnym elementem przygotowywania budowy jest także określenie czy istnieje możliwość zrealizowania jej na wybranej w tym celu działce. Właściwie od tego należałoby rozpocząć całe przedsięwzięcie. Jeżeli wybrana przez inwestora nieruchomość jest objęta miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, to koniecznie trzeba sprawdzić jego postanowienia. Gdyby takiego planu nie było, najpierw należy wystąpić do gminy o ustalenie warunków zabudowy. Jedno jest pewne: budowa hali przemysłowej do bardzo skomplikowane przedsięwzięcie także z prawnego punktu widzenia. Dlatego warto skorzystać z pomocy specjalistów od takich inwestycji.

Poprzedni artykułPalety plastikowe czy drewniane? Które będą lepszym wyborem?
Następny artykułBranża dziecięca – perspektywy na 2023

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj