Czym jest 3D doming i co powinieneś o nim wiedzieć?

Na pewno wiele razy widziałeś wypukłe naklejki, które sprawiają wrażenie trójwymiarowych. Może przypominasz sobie breloki z logo firmy, pokryte przezroczystą powłoką? Czy zastanawiałeś się, jak powstają i z czego zostały wykonane tego typu elementy gadżetów? Jeżeli tak, to koniecznie czytaj dalej!

Efektowna technologia oparta na żywicy

3D doming to nowoczesna i bardzo efektowna metoda polegająca na pokrywaniu powierzchni obiektów żywicą poliuretanową. Warstwę żywicy nakłada się zazwyczaj na zadrukowaną folię, tworząc efekt trójwymiarowości i wypukłości. Warstwa żywicy nie tylko uszlachetnia wizualnie nadruk, nadając mu połysk i przyjemną w dotyku gładką fakturę, ale także zabezpiecza go przed działaniem czynników zewnętrznych. Powierzchnia staje się praktycznie niepodatna na działanie wody, środków myjących, nie ulega zmatowieniu i wypłowieniu.

Do czego stosuje się 3D doming?

Pokrywanie nadruków żywicą znajduje zastosowanie w produkcji między innymi naklejek, napisów oraz breloków, wszędzie tam, gdzie potrzebne jest podniesienie jakości materiałów promocyjnych. Oto tylko niektóre z zastosowań domingu:

  • Naklejki 3D doming — dobrze zaprojektowane naklejki 3D doming, charakteryzują się wysoką odpornością na uszkodzenia, wyglądają elegancko i bardziej prestiżowo, niż zwyczajne naklejki. Są odporne na działanie promieni UV, elastyczne i wytrzymałe.
  • Napisy 3D doming — podobnie jak naklejki, napisy 3D doming (nalepki domingowe), są chętnie umieszczane na połyskliwych foliach i podnoszą jakość prezentowanej grafiki.
  • Breloki 3D doming — częstym zastosowaniem dla technologii domingu jest również wykorzystywanie naklejek do tworzenia breloków i innych drobnych gadżetów. Popularnym rozwiązaniem jest łączenie dwóch naklejek albo ozdabianie innych materiałów, na przykład skóry czy tworzywa. Uzyskane w ten sposób breloki są tanie w produkcji, estetyczne i sprzyjają personalizacji.

Czy istnieją inne zastosowania domingu?

Technologia 3D doming została stworzona z myślą o kreatywnym projektowaniu materiałów reklamowych oraz podniesieniu ich jakości. Przedsiębiorcy i specjaliści do spraw reklamy, wciąż znajdują nowe, widowiskowe możliwości jej zastosowania. Oprócz typowo marketingowego użycia doming znajduje szerokie, praktyczne zastosowanie w różnych branżach, jako metoda znakowania produktów, maszyn i urządzeń. Technologia ta jest powszechnie używana również w branży samochodowej, chociażby do tworzenia ramek do tablic rejestracyjnych, trójwymiarowych napisów czy przy wykończeniu deski rozdzielczej.

Teraz wiesz już, z czego powstał Twój ulubiony brelok albo inny ciekawy gadżet. Przedmioty ulepszone lub wykonane całościowo przy użyciu domingu, otaczają nas ze wszystkich stron, zachęcając do dotykania przyjemnej, wypukłej powierzchni i cieszenia oczu szlachetnym połyskiem.

Poprzedni artykułRynek pracy 2022. Gdzie szukać pracy?
Następny artykułMontaż folii grzewczej pod lustro – o czym warto pamiętać?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj