Jak skutecznie sprzedać lokal użytkowy?

Masz lokal użytkowy? Chcesz go sprzedać? Zastanawiasz się, co zrobić, żeby zbycie tego typu nieruchomości poszło gładko? O czym pamiętać i jakich formalności dopilnować, żeby skutecznie sprzedać lokal pod działalność gospodarczą? Podpowiadamy!

Gdzie zamieścić informację o sprzedaży lokalu użytkowego?

Chcąc sprzedać nieruchomość komercyjną, należy przygotować ogłoszenie. Dzięki temu skupi się uwagę osób, które są poważnie zainteresowane daną inwestycją. Jak dotrzeć do kupujących? Na pewno warto na drzwiach lokalu powiesić informację o tym, że chce się go zbyć. Być może ktoś, przechodząc obok, zainteresuje się ofertą lub przekaże informację komuś, kto poszukuje lokalu jak ten, czy położonego w danej okolicy.

Drugim sposobem na poszerzenie kręgu osób, które dotrą do informacji, jest skorzystanie z serwisów ogłoszeniowych. To najprostsza i najkrótsza droga do kupujących. Lokale użytkowe na sprzedaż, w ogłoszeniach, na sprzedajemy.pl, są chętnie przeglądane przez inwestorów. Właśnie dlatego, gdy zależy nam na szybkiej sprzedaży, nie powinniśmy pomijać tego typu stron. Dodanie ogłoszenia zajmuje chwilę, a znacznie zwiększa szanse na szybką sprzedaż.

Oczywiście można też zlecić sprzedaż posiadanej nieruchomości komercyjnej biurom nieruchomości. Czy to przyspieszy proces? I tak, i nie. Na pewno zdejmie z barków właściciela konieczność tworzenia opisów i obsługi potencjalnych kupujących. Jednak wynajęcie do sprzedaży lokalu użytkowego biura nieruchomości wiąże się z obowiązkiem podzielenia się zyskiem. To nie zawsze się opłaca.

Jak skutecznie sprzedać lokal użytkowy?

Lokale użytkowe to są dość specyficzne nieruchomości. Nie są to mieszkania, którymi rządzą ogólne prawa rynku. Zupełnie inne cele przyświecają osobom, które szukają nieruchomości do zamieszkania niż tym, które potrzebują lokalu do prowadzenia działalności gospodarczej. W przypadku zakupu nieruchomości komercyjnej najważniejsze jest to, by było to opłacalne z punktu widzenia biznesu. Właśnie dlatego często patrzy się na nią jako na inwestycję.

Nie każdy będzie jednak chciał zapłacić więcej, wierząc w potencjał. Owszem na lokalu chce się zarobić – gdy ma być pod wynajem lub jak najmniej w niego „włożyć”, gdy ma być pod prowadzenie działalności. Przedsiębiorcy patrzą na te wszystkie kwestie z czysto materialistycznego punktu widzenia. Właśnie dlatego nie zawsze jest sens remontowania lokalu użytkowego na sprzedaż, czy zawyżania ceny. Z pewnością warto na zasadzie partnerskiej relacji omówić potrzeby kupującego. Skuteczna sprzedaż lokalu użytkowego może mieć miejsce tylko wtedy, gdy interesy obu stron będą w stanie się spotkać we właściwym punkcie.

Jak szybko sprzedać lokal użytkowy?

Wielu osobom wydaje się, że zdecydowanie łatwiej sprzedaje się lokal pod działalność komercyjną, w którym nie ma najemcy. Ale to zależy, w kierunku jakiego kupującego patrzymy. Jeśli lokal nabyć chce ktoś pod własną działalność – wówczas pusta nieruchomość to atut. Jeśli jednak zakup lokalu użytkowego ma być pod wynajem, to inwestor na pewno chce wiedzieć, na jakie zyski może liczyć. Bez wynajmującego trudno to oszacować. Jeśli chce się wynająć pusty lokal użytkowy, to dobrze jest go opróżnić przed zrobieniem zdjęć, żeby przyszły właściciel mógł zobaczyć pełen potencjał miejsca, a nie pomieszczenie np. zastawione ladami, regałami i chłodziarkami.

Poprzedni artykułAgencja rekrutacyjna w Warszawie. Dlaczego warto? Konkretne argumenty, które Cię przekonają
Następny artykułTych zapisów nie może zabraknąć w polisie OC dla specjalistów IT!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj