Co to jest generator tlenu i jakie ma zastosowanie?

Tlen stanowi obok azotu jeden z głównych składników powietrza. Człowiek na co dzień nie zdaje sobie sprawy z jego obecności. Dopiero chwilowe przebywanie pod wodą, bądź problemy ze złapaniem tchu, powodują, że zaczyna on odczuwać jego olbrzymie braki. Nie trzeba z resztą mówić o tym komuś, kto kiedykolwiek walczył o każdy oddech. Okazuje się jednak, że bez tego pierwiastka jesteśmy w stanie wytrzymać jedynie około trzech minut – zatem bardzo mało.

Czym jest generator tlenu i w jaki sposób działa?

Nie każdy miał okazję spotkać się z tym urządzeniem. Generator tlenu, bo o nim tutaj mowa, jest maszyną niezwykle funkcjonalną. Dzięki jego użyciu można bezproblemowo pozyskać przedmiotowy tlen z powietrza. Wszystko to odbywa się za pomocą adsorpcji, której głównym założeniem jest zebranie cząsteczek o określonej strukturze (mowa tutaj o ciele stałym, bądź cieczy) w jednym miejscu. Występują w takim przypadku dwie, można rzec beczki (dwa cylindry) – jeden na tlen oraz drugi na powietrze. Każda z nich jest wypełniona specjalnymi minerałami w postaci kryształów, które również nie mogą być przypadkowe, gdyż każdy musi mieć odpowiednią strukturę oraz właściwości. Wszystko to ma ostatecznie prowadzić do pochłonięcia azotu z powietrza. Mówiąc językiem naukowym – molekuły azotu mają się oddzielić od powietrza i przyczepić do wspomnianych kryształów. Dla osoby niezorientowanej w temacie, nie jest to sprawa wcale taka oczywista.

Osoby nieco bardziej wtajemniczone będą ponadto wiedziały, że w skład generatora tlenu wchodzą trzy ogniwa, a mianowicie:

– sprężarka
– filtry oraz osuszacz
– tak zwana sekcja separacji adsorpcyjnej PSA

Gdzie można użyć generatora tlenu?

Urządzenia te można wykorzystać w naprawdę wielu dziedzinach życia codziennego. Znajdują zastosowanie w ogromnej ilości sytuacji. Nie sposób nie wspomnieć tutaj o najważniejszej specjalności, a mianowicie o medycynie. Sprawdzą się zatem w szpitalach, w produkcji farmaceutycznej oraz w gałęzi kosmetycznej. To oczywiście nie wszystko. Mają z nimi do czynienia osoby pracujące w oczyszczalni ścieków oraz zajmujące się energetyką. Będą one ponadto niezastąpione w pracy spawacza, a nawet podczas natlenienia zbiorników wodnych, w których znajdują się ryby. Podsumowując, urządzenia te odgrywają znaczącą rolę w :

– medycynie
– kosmetyce
– farmacji
– rybołówstwie
– energetyce
– przemyśle spawalniczym
oraz wielu innych dziedzinach

Warto mieć jednak na uwadze fakt, że przyrządy te w żadnym razie nie mogą być umieszczane w miejscach narażonych na wystąpienie ognia. Grozi to natychmiastowym podpaleniem. Nie zmienia to jednak faktu, że generatory tlenu są zdecydowanie bezpieczniejsze od tradycyjnych butli z gazem, o czym warto pamiętać.

Jakie są jeszcze walory generatorów tlenu?

Należy bardzo wyraźnie zaznaczyć, że generatory tlenu są bezpieczne dla środowiska. W dzisiejszych czasach, gdzie tak bardzo zwraca się uwagę na życie w zgodzie z naturą, maszyna ta w znacznym stopniu ułatwia pozostanie w zgodzie ze swoimi przekonaniami. Dodatkowo nie trzeba tutaj wciąż sprawdzać poziomu tlenu, jak to bywa ze zwykłą butlą gazową, co stanowi dodatkowe ułatwienie. Warto także podkreślić, że ta metoda pozyskania tlenu jest zdecydowanie łatwiejsza od metody dotychczas najpopularniejszej – kriogenicznej, której głównym założeniem było uzyskanie z gazu występującego w stałym stanie skupienia, gazu w formie cieczy. Odbywało się to przy tym poprzez osiągnięcie drastycznych temperatur.

W przypadku generatora tlenu nie trzeba zwracać uwagi na czynniki, takie jak temperatura, ciśnienie, warunki atmosferyczne, ani tym bardziej inne okoliczności. Warto również pokrótce wspomnieć o dogodności ekonomicznej – wydatki związane z uzyskaniem tlenu nie są stosunkowo wysokie. Wszystko tak naprawdę zależy od jakości powietrza oraz ceny wkładów do filtra, które.powinny być regularnie zmieniane (co około 2 lata). Im czystsze powietrze, tym oczywiście konieczność zmiany filtrów nie jest taka częsta.

Jakie są rodzaje generatorów tlenu?

Wśród generatorów tlenu wyróżnić można zarówno koncentratory tlenu, jak również wytwornice tlenu. Ułatwieniem jest tutaj fakt, że mogą być to urządzenia przenośne (idealne podczas podróży), ale także stacjonarne (doskonała alternatywa dla domowych butli tlenowych), Wskazuje się, że głównym założeniem koncentratora tlenu jest zapewnienie ciągłości jego dostarczenia osobom, u których ilość tego pierwiastka w organizmie jest niewystarczająca. Zazwyczaj są to osoby chorujące na hipoksję, dla których leczenie tlenem jest podstawowym sposobem walki z chorobą.

Trzeba tutaj jednak bardzo dobrze sprawdzić, jakie jest natężenie tlenu w danym koncentratorze, gdyż w zależności od maszyny, ilość ta może się różnie przedstawiać. Należy mieć również na uwadze fakt, że jak niemal w każdej sytuacji, tak samo i tutaj nadmiar tlenu też może być szkodliwy i osoby chore powinny być w stałym kontakcie z lekarzem, który indywidualnie dobierze dawki do osoby. Dodatkowo trzeba przestrzegać podstawowych środków ostrożności i pamiętać o tym, że koncentrator tlenu nie może znajdować się w pomieszczeniu bez okien, ani tym bardziej w pobliżu urządzeń łatwopalnych.

Czy zatem jest to urządzenie rzeczywiście tak funkcjonalne, jak wydaje się to na pierwszy rzut oka? Generator tlenu jest wielozadaniową maszyną, której nie sposób odmówić swoich bardzo wielu ról. Trudno byłoby znaleźć urządzenie, które znalazło zastosowanie w tak wielu dziedzinach przemysłu, jak właśnie generator. Dodatkowo trzeba tutaj zaakcentować, ze w wielu przypadkach są to dyscypliny całkowicie od siebie niezależne. Szereg walorów pozwala stwierdzić, że zdecydowanie wygodniej jest zrezygnować z dotychczasowych sposobów oraz metod natleniania na rzecz właśnie generatora tlenu, gdyż jest to zdecydowanie bardziej opłacalne, wygodniejsze oraz po prostu łatwiejsze. Zatem, jeżeli ktoś nadal się waha, czy powinien zaopatrzyć się w ten sprzęt, to odpowiedź jest tutaj tylko jedna i ma ona oczywiście wydźwięk pozytywny na rzecz przedmiotowego generatora.

Poprzedni artykułFuzja BPH i Alior Banku – bilans zmian i zysków dla klientów
Następny artykułDruk 3D – przyszłość reklamy?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj