Split payment. Zamiany od lipca 2018

Split payment. Zamiany od lipca 2018

Od 1 lipca 2018 roku obowiązuje ustawa o split payment, a więc o podatku od towarów i usług. Zakłada ona wprowadzenie mechanizmu podzielnej płatności, który polega na tym, że płatność za zakupione towary lub usługi dokonywana jest na dwa rachunki bankowe. Rozwiązanie to ma pomóc w ograniczeniu wyłudzeń VAT i zapewnić większe dochody podatkowe. Co warto na temat split payment wiedzieć?

Na czym polega split payment?

Gdy kupujący uiszczać będzie zapłatę za towar lub usługę, ta podzielona zostanie na dwie części. Jedna, dotycząca wartości sprzedaży netto, trafi bezpośrednio na rachunek sprzedawcy, druga – podatek VAT – wpłynie na specjalny rachunek VAT sprzedawcy. Zgromadzone na nim środki nie będą jednak pozostawały do jego dyspozycji, a to oznacza, że nie będzie on mógł nimi dysponować i nie ulotni się z nieodprowadzonym podatkiem.

Kogo dotyczy split payment?

Split payment dotyczy tylko i wyłącznie przedsiębiorców i transakcji dokonywanych pomiędzy dwoma podmiotami gospodarczymi. Osoby, które nie prowadzą własnej działalności, nie będą tą zmianą dotknięte w żaden sposób. Aktualnie split payment jest rozwiązaniem dobrowolnym. Jeżeli mechanizm okaże się skuteczny i pomoże w uszczelnieniu systemu podatkowego, już w przyszłym roku Ministerstwo Finansów wprowadzi go obowiązkowo.

Jak wdrożyć split payment?

Chcąc wdrożyć mechanizm split payment w swojej firmie, należy skorzystać z programu do faktur, który umożliwi zdefiniowanie oddzielnego konta do wpłat VATu. Takim programem do faktur ze split payment jest m.in. Faktura Small Business – program do łatwego i szybkiego wystawiania różnego rodzaju faktur dla małych i średnich przedsiębiorstw.

Choć mechanizm split payment jest aktualnie dobrowolny, Ministerstwo Finansów wprowadziło system zachęt dla przedsiębiorców, który ma skłaniać ich do wdrożenia split payment w swoich organizacjach. Zachęty obejmują m.in. brak stosowania sankcji w VAT i zwolnienie z odpowiedzialności solidarnej. Ministerstwo przewiduje, że w pierwszym roku split payment obejmie 30 procent firm, a do 2019 roku, dzięki wprowadzonej zmianie do budżetu państwa wpłyną 2 mld zł.

Poprzedni artykułCzy można podważyć testament?
Następny artykułKredyt hipoteczny, co to jest? Na czym polega kredyt hipoteczny?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj