Kredyt hipoteczny, co to jest? Na czym polega kredyt hipoteczny?

Kredyt hipoteczny, co to jest? Na czym polega kredyt hipoteczny?

Kredyt hipoteczny jest sposobem na sfinansowanie wymarzonej nieruchomości. Zazwyczaj biorą go młode małżeństwa, potrzebujące funduszy na mieszkanie. Jednak przed podjęciem tej ważnej decyzji warto zaznajomić się z ofertami różnych banków, a także dowiedzieć się na co zwrócić uwagę, aby później nie żałować swojej decyzji.

Czym jest kredyt hipoteczny?

Jest to długoterminowy kredyt bankowy, który charakteryzuje się obowiązkiem wniesienia hipoteki, czyli zastawu na nieruchomość. Osoba fizyczna lub prawna może pobrać taki kredyt jedynie na sfinansowanie potrzeb związanych z nieruchomością, czyli na przykład na zakup domu lub mieszkania. Jest on zaciągany na duże kwoty, a okres jego spłaty to najczęściej od 25 do 30 lat. Przed wzięciem takiego kredytu warto sprawdzić jego roczne oprocentowanie, a także marżę danego banku.

Kredyt hipoteczny ― jaki bank wybrać?

Atrakcyjność oferty danego banku zależy od wielu czynników. Między innymi od naszej zdolności kredytowej, wkładu własnego, a także oprocentowania kredytu, które składa się z dwóch elementów: marży banku i stopy referencyjnej. Na totalmoney.pl/kredyty_hipoteczne możesz porównać oferty kredytów hipotecznych z różnych banków. Pamiętaj, że marża zależy od indywidualnej polityki banku, więc niekiedy sam będziesz mógł ją wynegocjować. Wystarczy mieć mocne argumenty, takie jak stabilne dochody czy wysoka wartość nieruchomości.

Hipoteka ― co to jest i czemu służy?

Hipoteka jest zabezpieczeniem dla banku, na wypadek, gdyby osoba zaciągająca kredyt przestała spłacać raty lub nie była w stanie spłacić całości kredytu. W takim przypadku bank, niekiedy z pomocą komornika, ma prawo do sprzedania kredytowanej przez ciebie nieruchomości.

Kredyt hipoteczny refinansowy

Jest to nic innego jak przeniesienie kredytu hipotecznego, który już posiadamy, do innego banku. Często przyczyną takiego refinansowania są lepsze warunki drugiej placówki. Trzeba jednak pamiętać, że nowy kredytodawca ma prawo do ponownego sprawdzenia naszej zdolności kredytowej.

Czy opłaca się brać kredyt hipoteczny w obcej walucie?

Kredyt hipoteczny możemy wziąć zarówno w polskiej, jak i obcej walucie. W pierwszym przypadku możemy być pewni, że nie będziemy narażeni na gwałtowne spadki kursów walutowych. Tak jak miało to miejsce w przypadku franka szwajcarskiego. Jednak do niepodważalnych zalet kredytu walutowego należy niższe oprocentowanie, które obecnie wynosi około 3%. Zyskać możemy także, jeśli przewalutujemy nasz kredyt na złotówki w odpowiednim momencie. Jednak jest to opłacalne jedynie w bardzo wyjątkowych sytuacjach.

Wcześniejsza spłata kredytu hipotecznego

W większości banków możliwa jest wcześniejsza spłata kredytu. Można tego dokonać na dwa sposoby. Pierwszy polega na comiesięcznym przelewaniu do banku większej kwoty niż wynosi wymagana, a drugi na wcześniejszej całkowitej spłacie kredytu. Niestety przy tej drugiej opcji musimy liczyć się z dodatkowymi kosztami.

Poprzedni artykułSplit payment. Zamiany od lipca 2018
Następny artykułWydawnictwo dla przedsiębiorców – Wiedza i praktyka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj