PPK. O ile wzrośnie emerytura uczestnika planów kapitałowych?

Wielu Polaków nie zastanawia się nad swoją emeryturą. Tymczasem, by była ona jak najwyższa, należy o nią zadbać jak najwcześniej. Czym są Pracownicze Plany Kapitałowe?

Z badań opinii publicznej wynika, że w hierarchii wydatków Polaków na pierwszym miejscu jest opłacanie rachunków. Kolejne miejsce zajmuje utrzymanie, a następne – przyjemności i rozrywka. Niewiele osób myśli o odkładaniu środków na przyszłą emeryturę mimo że jej wysokość, ze względu na trendy demograficzne, będzie prawdopodobnie znacznie niższa od wynagrodzenia. Z uwagi na to, że – jak wynika z badań – zaledwie co czwarty Polak oszczędza samodzielnie na emeryturę – dobrym rozwiązaniem mogą być Pracownicze Plany Kapitałowe. Co to takiego?

PPK to powszechny program oszczędnościowy powstały we współpracy polskiego rządu, Polskiego Funduszu Rozwoju, organizacji pracodawców i związków zawodowych. Pracowniczy program kapitałowy jest systemem dobrowolnego, prywatnego długoterminowego oszczędzania dla pracowników, który jest finansowany przez pracowników, pracodawców i państwo.

Udział w programie jest dobrowolny jednak zapisany zostanie do niego automatycznie każdy pracownik w wieku od 18 do 55 lat za którego pracodawca odprowadza wpłaty emerytalno-rentowe. Z programu można się w każdym momencie wypisać, w każdym momencie można też do niego powrócić.

Uczestnictwo w planach kapitałowych nakłada na pracodawcę obowiązek odkładania wpłat na rachunek PPK pracownika w wysokości 1,5 proc. jego wynagrodzenia brutto. Zatrudniający może także odprowadzać wpłatę dodatkową w wysokości do 2,5 proc. pensji brutto zatrudnionego.

Wpłaty będą również odprowadzane przez pracownika. Wysokość wpłaty podstawowej wynosi 2 proc. wynagrodzenia brutto – podobnie jak dodatkowej, nieobowiązkowej.

Na przyszłą emeryturę pracowników odkładać będzie także państwo. Po 3 pełnych miesiącach uczestnictwa w planach pracowniczych Fundusz Pracy wpłaci na rachunek uczestnika wpłatę powitalną w wysokości 250 zł. Następnie, jeśli kwota wpłat podstawowych i dodatkowych będzie równa przynajmniej kwocie wpłat podstawowych należnych od 6-krotności minimalnego wynagrodzenia, państwo będzie wpłacało co roku 240 zł.

Przykładowo – osoba, która przystąpiła do kapitałowych planów pracowniczych w wieku 25 lat, zarabiała miesięcznie 3 tys. zł brutto i odprowadzała jedynie wpłatę podstawową – po 65. roku życia może liczyć na dodatkową emeryturę w wysokości ok. 460 zł. Z kolei kwota u osób opłacających wpłatę dodatkową może wynieść w tym przypadku nawet ok. 730 zł! Więcej o planach kapitałowych dowiesz się na stronie https://www.pkotfi.pl/ppk-z-pko-tfi/.

Poprzedni artykułJakie są podstawowe rodzaje zaworów hydraulicznych stosowanych w przemyśle?
Następny artykułWysoka precyzja cięcia – obróbka materiałów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj