Pojęcie prawa budowlanego – pomoc prawna

prawo budowlane

Pojęcie prawa budowlanego. Prawo budowlane stanowiące szeroko rozbudowany zbiór przepisów ujętych w ustawie reguluje zasady związane z procesem budowlanym, czyli wszelkimi czynnościami i formalnościami związanymi z tworzeniem projektów, przygotowywaniem inwestycji, realizacją robót budowlanych i oddaniem obiektów do użytku. Utrzymaniem ich w dobrym stanie technicznym oraz rozbiórką obiektów budowlanych.

Ustawa Prawo budowlane liczy 11 rozdziałów obejmujących:

  1. Przepisy ogólne;
  2. Samodzielne funkcje techniczne w budownictwie;
  3. Prawa i obowiązki uczestników procesu budowlanego;
  4. Postępowanie poprzedzające rozpoczęcie robót budowlanych;
  5. Rozpoczęcie i prowadzenie robót budowlanych;
  6. Utrzymanie obiektów budowlanych;
  7. Katastrofa budowlana;
  8. Organy administracji architektoniczno-budowlanej i nadzoru budowlanego;
  9. Przepisy karne;
  10. Odpowiedzialność zawodowa w budownictwie;
  11. Przepisy przejściowe i końcowe.

Nad przestrzeganiem ich czuwa Powiatowy Inspektorat Prawa Budowlanego. Natomiast organem nadrzędnym jest Wojewódzki Inspektorat Nadzoru Budowlanego.

Prawo budowlane reguluje zatem wszelkie istotne kwestie pozwalające na efektywne wznoszenie budynków. I jest niejako gwarantem ich trwałości i bezpieczeństwa. Ponadto zabezpiecza również pracowników przed katastrofą budowlaną i określa procedury projektowania, wznoszenia oraz oddawania budynków do użytku.

Podstawowa pomoc prawna z zakresu prawa budowlanego

Zawiłości ustawy Prawo budowlane oraz szeroki zbiór zawartych zapisów wymagają w wielu sytuacjach pomocy specjalisty, który ma szczegółową wiedzę z powyższym temacie. I w sposób bezproblemowy potrafi prawidłowo interpretować zapisy ustawy.

Pomoc taką w ramach świadczonych usług oferuje oczywiście Kancelaria prawna K&S. Najwyższej klasy specjaliści doskonale wiedzą jak olbrzymia odpowiedzialność, kryje się w zapisach ustawy. Dlatego prawo budowlane prawnik kancelarii szczegółowo analizuje przed interpretacją przepisów. Czuwa jednocześnie nad prawidłowym przebiegiem czynności i ich zgodnością z wymogami ustawy.

Dlatego też oferowana pomoc prawna obejmuje przede wszystkim trzy najistotniejsze obszary prawa budowlanego, do których należą:

  • Kompleksowa obsługa inwestycji budowlanych dotycząca szczegółowej weryfikacji założeń inwestycyjnych oraz ich zgodności z obowiązującymi przepisami prawa budowlanego. Przez uzyskanie pozwoleń na budowę, decyzji o warunkach zabudowy. I doradztwo na wszystkich etapach inwestycyjnych. Po sporządzanie umów cywilno-prawnych z podwykonawcami, partnerami inwestycyjnymi i innymi podmiotami, które biorą udział w danym przedsięwzięciu.
  • Doradztwo i obsługa wspólnot mieszkaniowych, w tym przygotowywanie umów dotyczących prac remontowych lub porządkowych. Reprezentowanie wspólnot w sporach z dostawcami usług czy dochodzenia w imieniu wspólnot należności wynikających z nieregulowania opłat czynszowych przez poszczególnych mieszkańców.
  • Dochodzenia wszelkich roszczeń związanych z niewywiązaniem się bądź nienależytym wywiązaniem z robót budowlanych.

Pozostały zakres pomocy

Kancelaria prawna K&S oferuje oczywiście obsługę prawną w stopniu dużo bardziej rozbudowanym, ponieważ sama ustawa obejmuje szeroką dziedzinę. W związku z tym nasi eksperci służą profesjonalnym doradztwem oraz wsparciem również w zakresie pozostałych przepisów związanych z nieruchomościami, budownictwem, prawem budowlanym, zagospodarowaniem przestrzennym czy ochroną środowiska.

Poprzedni artykułJakie meble rustykalne do łazienki polecają projektanci?
Następny artykułCzym jest system MES?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj