Zarządzanie i kontrolowanie procesów produkcyjnych to wymagająca czynność, w związku z czym wykorzystuje się w tym celu systemy informatyczne, które wspomagają te procesy. Jednym z nich jest system MES, który zarządza zebranymi danymi produkcyjnymi. Czym jest dokładnie? Jakie korzyści płyną z jego wdrożenia? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.
Co to jest system MES?
System MES to system informatyczny, który gromadzi i przetwarza dane pobierane bezpośrednio z procesów produkcyjnych realizowanych w firmie. Co istotne, informacje te mogą być pobierane zarówno bezpośrednio z maszyn, co umożliwiają elementy automatyki, jak i ze stanowisk produkcyjnych obsługiwanych przez pracowników korzystających z dedykowanych terminali. Dane te zbierane są w czasie rzeczywistym, a następnie przesyłane do innych systemów biznesowych, których przykładem może być oprogramowanie ERP. W efekcie system MES dostarcza osobom zarządzającym produkcją, a także kierownikom i dyrektorom firmy rzetelnych danych, które pozwalają stale monitorować produkcję oraz podejmować kluczowe decyzje pod kątem jej efektywności.
Korzyści wynikają z wdrożenia systemu MES
Co przemawia za tym, by wdrożyć system MES w firmie? Przede wszystkim korzyści, wśród których należy wymienić m.in.:
- zwiększenie efektywności parku maszynowego poprzez ograniczanie problemów z obniżoną dostępnością maszyn, czy określenie ilości ewentualnych przestojów i ich łącznego czasu;
- likwidację problemów jakościowych, ponieważ system MES może tworzyć karty kontrolne, czy badać stabilność procesów, co przekłada się na zmniejszenie ilości reklamacji;
- możliwość spełnienia wymagań prawnych w zakresie rejestracji historii powstawania produktu, co jest konieczne m.in. w przemyśle spożywczym, czy farmaceutycznym. Oprogramowanie MES Systemy umożliwia bowiem tworzenie pełnego traceability, czyli posiada zdolność do śledzenia historii powstawania danego detalu.
Podsumowując należy stwierdzić, że system MES to oprogramowanie, bez którego trudno wyobrazić sobie nowoczesną firmę produkcyjną. System pozwala bowiem w czasie rzeczywistym monitorować procesy produkcyjne, co zwiększa ich wydajność.