Finansowanie przedsiębiorstw za pomocą pożyczek pozabankowych stanowi coraz częściej spotykaną metodę pozyskiwania funduszy do różnych celów. Oferta bankowa cechuje się jednak sztywnymi regułami, które wykluczają z kręgu podmiotów uprawnionych firmy w różnych stadium rozwojowym. Tam, gdzie kredytowanie w instytucjach bankowych okazuje się niemożliwe, do gry wchodzą produkty finansowe od sektora pozabankowego. Na przestrzeni kilku lat udowodniły one swoją skuteczność i stały się alternatywnym sposobem na dostarczanie funduszy dla przedsiębiorców.
Jak działa pożyczka pod zastaw nieruchomości?
Pożyczka pod zastaw nieruchomości w sektorze pozabankowym od wielu lat służy firmom, które nie mogą pozyskać finansowania z innych źródeł. Jednak obecne trendy rynkowe i wzrost konkurencyjności sprawiły, że tę ścieżkę pozyskiwania funduszy wybierają także inne podmioty życia gospodarczego, dostrzegające atrakcyjne warunki finansowania i wysokie kwoty przyznawanej pożyczki. Pożyczka pod zastaw nieruchomości może być wykorzystana na dowolny cel. Pożyczkobiorcy często przeznaczają pieniądze na przywrócenie płynności finansowej w firmie, np. poprzez spłatę zadłużenia komorniczego lub wypełnienia luki w budżecie wygenerowanej przez opóźnienia zapłaty ze strony kontrahentów. Brak możliwości finansowania staje się jednym z podstawowych problemów start-upów. W oczach banku nowo powstałe przedsiębiorstwa pozostają zbyt dużym ryzykiem inwestycyjnym. Niestety nawet najlepszy biznesplan nie ma szans na realizację, jeśli nie zostanie wsparty odpowiednimi inwestycjami.
Rynek pozabankowych pożyczek pod zastaw nieruchomości przyjmuje również firmy z negatywną historią w BIK czy KRD. Zasada jest tu prosta – jeśli firma posiada na własność określoną nieruchomość (działkę, mieszkanie lub dom), może dokonać wpisu w akcie notarialnym o zastawieniu jej na rzecz instytucji zewnętrznej, w zamian za pozyskanie określonej kwoty funduszy. Regularne spłaty zobowiązania sprawiają, że procedura przejęcia nieruchomości nigdy nie zostanie uruchomiona. Pożyczka pod zastaw nieruchomości traktuje pożyczkobiorcę jako odpowiedzialnego partnera, który musi sam ocenić swoją zdolność do spłaty długu. Instytucje pozabankowe wykazują się ponadto znacznie większą elastycznością w kwestiach negocjacji warunków umowy, dostosowując jej zapisy do indywidualnej sytuacji majątkowej pożyczkobiorcy. Procedura przyznawania funduszy trwa nieporównywalnie krócej, niż byłoby to możliwe w bankach.
Atrakcyjne warunki pożyczki pod zastaw nieruchomości
Kompendium wiedzy o pożyczkach pod zastaw nieruchomości prezentuje Smartvest. Na stronie smartvest.pl zawarto informacje o ofercie na alternatywne finansowanie sektora małych i średnich przedsiębiorstw. Indywidualne podejście do klienta oraz pożyczki pod zastaw nieruchomości udzielane na preferencyjnych warunkach znajdują się w kręgu zainteresowań każdego właściciela firmy. Warto zapoznać się ze szczegółowym opisem produktów Smartvest, które oferują pomoc finansową dla zażegnania kryzysu lub poczynienia kluczowych inwestycji.
Artykuł powstał we współpracy z firmą Smartvest.