4 sposoby na to, by Twoje pieniądze same na Ciebie zarabiały

Codziennie pracujemy w pocie czoła, aby opłacić rachunki, wyżywić naszą rodzinę i zabezpieczyć swoją przyszłość. Nie pozwólmy jednak, byśmy pracowali tylko my sami – „do roboty powinny wziąć się” także nasze pieniądze. Jak tego dokonać? Wystarczy je odpowiednio zainwestować. I to właśnie inwestowanie będzie tematem naszego dzisiejszego poradnika.

Przygotowaliśmy dla Ciebie 4 różne sposoby na pomnażanie swojego majątku. Pamiętaj jednak, że nie jest to porada inwestycyjna i zanim zdecydujesz się na podjęcie konkretnych kroków dotyczących Twoich pieniędzy, powinieneś skonsultować się z licencjonowanym doradcą inwestycyjnym.

Inwestowanie w nieruchomości

Jedną z bezpieczniejszych możliwości pomnażania majątku jest inwestycja w nieruchomości. Najczęściej przybiera ona jedną z trzech postaci:

Zakup działki budowlanej – dość oczywista możliwość pomnażania majątku. Polega ona na wyselekcjonowaniu i nabyciu obiecującego gruntu budowlanego usytuowanego w dobrej lokalizacji. Jeśli los potoczy się zgodnie z naszymi oczekiwaniami, to zakupiona przez nas działka budowlana powinna znacząco zyskać na wartości.

Jak się na tym zarabia? Inwestycja w ziemię przynosi zyski dzięki aprecjacji ceny konkretnego gruntu oraz późniejszej sprzedaży z zyskiem kolejnemu chętnemu. Nie jest to jednak jedyna możliwość – działkę budowlaną możesz także wykorzystać zgodnie z jej przeznaczeniem i zabudować. Oczywiście, taka inwestycja wiąże się dużym ryzykiem, ale może przynieść też bardzo duży zysk.

Zakup domu lub mieszkania pod wynajem – w takim wariancie nasz zarobek generowany jest przez czynsz pobierany od lokatorów, którym wynajęliśmy daną nieruchomość. Zazwyczaj jest to stała kwota opłacana w comiesięcznych ratach.

Plusem zakupu nieruchomości pod wynajem jest to, że niemal natychmiast zaczynamy otrzymywać zyski z naszej inwestycji w postaci regularnych wpływów na nasze konto bankowe. Wniosek? To może być naprawdę szybka gotówka. Dodatkowo nadal posiadamy miejsce, w którym możemy zamieszkać my albo nasze dzieci.

Flipping nieruchomości – to nic innego jak zakup mieszkania, a następnie sprzedanie go po znacznie wyższej cenie. Może być to spowodowane zmianą koniunktury rynkowej, upolowaniem okazji na rynku wtórnym (lub pierwotnym) lub zwiększeniem wartości mieszkania poprzez wyremontowanie go.

Flipping w przeciwieństwie do pozostałych form inwestowania w nieruchomości odbywa się w bardzo krótkim okresie czasowym. Dobry flipper potrafi kupić i sprzedać kilka mieszkań w ciągu jednego miesiąca, zarabiając na każdej transakcji od kilku do kilkunastu tysięcy złotych.

Jak sam widzisz, na nieruchomościach można zarabiać na wiele różnych sposobów. Przejdźmy jednak do bardziej technicznych kwestii związanych ze specyfiką tego rodzaju inwestycji. Poza samym flippingiem zarówno zakup ziemi jak i nabycie mieszkania na wynajem wiąże się z zamrożeniem gotówki na stosunkowo długi okres, który często przekracza nawet 10 lat.

Potrafi być to problematyczne, gdy pieniędzy potrzebujesz „na już” – sprzedaż nieruchomości potrafi trwać wiele miesięcy, a w przypadku wynajmu może być w ogóle niemożliwa ze względu na wiążącą Cię umowę wynajmu.

Kupno ziemi lub mieszkania nie jest też pozbawione ryzyka inwestycyjnego. Najlepszym tego przykładem były pękające bańki na rynku nieruchomości, podczas których wielu inwestorów stanęło nagle na skraju bankructwa. Jednak w ogólnym rozrachunku inwestycja w nieruchomości to nadal stosunkowo bezpieczna metoda na pomnażanie naszego majątku.

Gra na giełdzie, zakup akcji

Pięknie ubrani panowie z Wall Street jeżdżący sportowymi samochodami – z tym najczęściej kojarzy nam się gra na giełdzie. Rzeczywistość jest jednak dużo bardziej trywialna, a w dzisiejszych czasach zakup akcji najczęściej odbywa się przy pomocy naszego smartfona lub laptopa.

Nie oznacza to jednak, że nie da się na tym zarobić – wręcz przeciwnie! W historycznym ujęciu na tle innych instrumentów inwestycyjnych kupno akcji zapewniało największą stopę zwrotu z inwestycji. W przypadku amerykańskiej giełdy w ciągu ostatnich 10 lat było to ponad 10% w skali roku.

Nad takimi zyskami zwyczajnie nie da się przejść obojętnie. Szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę, że obecnie lokaty bankowe oferują mniej niż 1% rocznie. Warto również dodać, że aktywna gra na giełdzie potrafi przynieść jeszcze większe zyski, które mogą sięgać setek, a nawet tysięcy procent rocznie.

Niestety, możliwość zarobienia konkretnych pieniędzy obarczona jest bardzo dużym ryzykiem. Giełda potrafi być kapryśna i większość z nas zapewne pamięta, jak ogromnymi stratami zakończył się kryzys finansowy z 2008 roku. A to tylko jedno z wielu takich nieprzewidywalnych wydarzeń w ciągu całej historii giełdy.

Pamiętaj też, że kupno akcji przede wszystkim wymaga ogromnej wiedzy zarówno praktycznej jak i teoretycznej. Musisz założyć konto maklerskie, nauczyć się, jak zawierać transakcje oraz poznać prawidła rządzące samym rynkiem giełdowym.

Co gorsza, swoją inwestycję musisz stale nadzorować – jedna pozornie nieistotna informacja potrafi spowodować, że giełdowe indeksy zapłoną czerwonym kolorem, a Twoje portfolio straci kilkanaście procent na wartości.

Podsumowując – gra na giełdzie daje możliwość zarobienia ogromnych pieniędzy, ale i naraża Cię na ogromne ryzyko inwestycyjne. Jeśli jednak chcesz inwestować w akcje spółek, ale nie czujesz się na siłach, to mamy dla Ciebie pewne rozwiązanie, jakim są fundusze inwestycyjne.

Fundusze Inwestycyjne

Fundusz inwestycyjny to specjalny podmiot utworzony po to, by wspólnie inwestować pieniądze. W ogromnym uproszczeniu polega to na tym, że firma z sektora finansowego gromadzi kapitał od setek, jeśli nie tysięcy inwestorów indywidualnych (a czasami nawet instytucjonalnych), a następnie zatrudnia wykwalifikowanych specjalistów do zarządzania pozyskanymi środkami. Taki układ ma wiele zalet, bowiem pozwala zebrać wysoki kapitał, który umożliwia negocjowanie lepszych warunków zakupu instrumentów na rynku pierwotnym oraz pozwala minimalizować prowizje domów maklerskich. Kapitałem mogą zarządzać najlepsi branżowi specjaliści – ich wynagrodzenie wypłacane jest w postaci prowizji pobieranych za zarządzanie danym funduszem.

Ty jako inwestor nie musisz robić dosłownie nic – wystarczy tylko, że kupisz jednostki udziału w funduszu i będziesz obserwował jego wyniki. Zysk może być wypłacany w postaci dywidendy lub poprzez sprzedaż zakupionych wcześniej jednostek udziałowych.

Fundusz inwestycyjny pozwala inwestować na rynkach niedostępnych lub trudnodostępnych dla przeciętnego inwestora indywidualnego. Fundusz może na przykład zajmować się inwestowaniem na rynkach wschodzących takich jak Chiny, Tajlandia czy Rosja.

Fundusz inwestycyjny może przybierać także nieco inne formy. Przykładowo, zatrudnieni w nim eksperci mogą wyszukiwać wartościowe startupy i wspierać je zarówno swoją wiedzą know-how jak i majątkiem funduszu. A gdy taka inwestycja okaże się trafna, to przy późniejszej sprzedaży młodej firmy należna część zysków zostanie wypłacona osobom posiadającym jednostki uczestnictwa w funduszu.

Generalnie największą zaletą, jaką oferuje fundusz inwestycyjny, jest możliwość dokonania całkowicie pasywnej inwestycji. Pieniądze wpłacasz raz i jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to po kilku latach możesz sprzedać swoje jednostki uczestnictwa z zyskiem. To nawet prostsze niż kupno działki budowlanej!

Pamiętaj jednak, że nawet fundusz inwestycyjny obarczony jest ryzykiem i nikt nie jest w stanie zagwarantować Ci zysku z Twojej inwestycji. I chociaż ryzyko jest mniejsze, to inwestując w fundusz, również możesz ponieść straty finansowe.

Odsetki z lokaty, konta oszczędnościowego

Ostatnią propozycją w naszym zestawieniu są lokaty bankowe. Są to specjalne instrumenty inwestycyjne oferowane przez banki o bardzo niskim ryzyku. Niestety, za bezpieczeństwo trzeba sporo zapłacić – obecnie oprocentowanie, jakie oferują najlepsze lokaty bankowe, nie przekracza nawet 1%.

Oznacza to, że taka inwestycja nie jest w stanie nawet pokryć inflacji, a zarobki z niej są praktycznie niezauważalne. Jeśli jednak zależy Ci na bezpieczeństwie, to lepszym wyborem będą obligacje skarbowe. Ich oprocentowanie jest nieco wyższe, a pieniądze są gwarantowane przez Skarb Państwa.

Poprzedni artykułPersonalizacja treści na stronie – czy jest skuteczna?
Następny artykułJak znaleźć pracę w Niemczech bez znajomości języka?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj