Komornik z „ludzkim” podejściem – czy to możliwe?

Komornik z „ludzkim” podejściem – czy to możliwe?

Choć komornik jest zawodem zaufania publicznego, nie cieszy się wielkim szacunkiem. Ale to jednak dzięki ludziom, którzy wykonują właśnie ten zawód, wyroki sądów nie są tylko zadrukowanymi kartkami papieru. Gdyby nie oni, wyegzekwowanie tego, co należy się osobom wygrywającym spory sądowe, byłoby prawie niemożliwe. Czy opinie o zawodzie komornika nie powinny się zmienić?

Trudno się dziwić, że zawód komornika wzbudza tak wiele emocji. W każdej sprawie sądowej występują dwie strony konfliktu, a sąd musi rozstrzygnąć spór pomiędzy nimi. Jedna strona wygrywa, druga przegrywa. Jedna będzie więc będzie oczekiwać od komornika odzyskania swoich dóbr, a druga najczęściej z tym się nie zgodzi, a czasem jest w sytuacji trudnej, która nie pozwala na zaspokojenie roszczeń kierowanych za pośrednictwem komornika. Nie ma się co dziwić, że komornik stawiany jest „na linii strzału” pomiędzy stronami konfliktu, który nie kończy się na sali sądowej, tylko trwa aż do momentu wypełnienia postanowień sądu. To sytuacja, która doskonale pokazuje, w jak trudnej sytuacji znajduje się każdy komornik.

Dlaczego ten zawód jest tak trudny i często niewdzięczny?

Odpowiedź na to pytanie z pewnością wielu zadziwi. Od lat do zawodu tego skutecznie zniechęca chociażby zagadnienie eksmisji. Jak bardzo silną psychikę musi mieć człowiek, który poradzi sobie mentalnie z takim zadaniem, nie każdy jest w stanie zrozumieć. Komornik musi wykonywać postanowienia sądowe, a te niestety czasem nakazują właśnie eksmisję. Wielu przedstawicieli tego zawodu nie podejmuje się tego i nie można się temu dziwić. Niestety nie mają oni wpływu na obowiązujące prawo, więc i takie działania muszą mieć miejsce.

Komornik musi być osobą o nieposzlakowanej opinii, ale jednocześnie doskonale panującą nad swoimi emocjami. W kancelariach komorniczych niestety często rozgrywają się ludzkie dramaty i tylko człowiek o silnej psychice jest w stanie stawić im czoła i racjonalnie podejmować decyzje. Tu nie ma miejsca na ocenę sytuacji stron konfliktu, gdyż komornik nie prowadzi dalszego postępowania wyjaśniającego, a jedynie wykonuje wyroki sądu. I czy się komuś podoba, czy nie, działania komornika wynikają tylko z prawomocnych orzeczeń sądu, co niestety często nie jest rozumiane właściwie. Ludzie sądzą, że od dobrej woli komornika zależy to, co stanie się po wyroku, a tak nie jest.

Jak postępować w kontaktach z komornikiem?

Wiedząc, że komornik nie ma żadnego wpływu na postanowienia sądowe i musi je po prostu realizować, znacznie łatwiej można z nim współpracować, bez względu na fakt, czy chcemy odzyskać swoje mienie, czy też musimy spłacić swoje długi.

W kontaktach z komornikami ważna jest rozmowa i szczere podejście do sprawy. Każdy dobry komornik nie ma na celu gnębienia dłużników, musi jednak wypełnić sądowy wyrok. Nie warto unikać komornika, znacznie lepiej z nim porozmawiać i ustalić realny dla obu stron schemat działania.

Z kolei osoby chcące odzyskać swoje mienie powinny szukać skutecznych i przyjaznych kancelarii komorniczych, takich jak na przykład www.czosnyka-komornik.pl. Wówczas mamy gwarancję, że wyrok sądu zostanie zrealizowany i nie będzie tkwił zapomniany na półce, w stosach podobnych spraw, znajdujących się w gestii przypadkowego komornika.

Poprzedni artykułSystem CRM – dlaczego powinieneś go wdrożyć w swojej firmie?
Następny artykułJak uzyskać pożyczkę na leczenie?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj