Tonery do drukarek – wszystko, co musisz o nich wiedzieć

Zacznijmy od tego, co właściwie mamy na myśli, mówiąc o tonerze do drukarki. Na rynku obecnie najpopularniejsze są dwa typy drukarek – laserowe, oraz nieco starsze, atramentowe. Wkład do wersji atramentowej nazywamy tuszem, a do laserowej tonerem.

Warto tutaj zaznaczyć, że jest to pewnego rodzaju uproszczenie, które przyjęło się w powszechnym użyciu. Tonery do drukarek to nie same wkłady, a materiał, który się w nich znajduje. Toner składa się z dwóch frakcji – kulek szklanych i bardzo drobnych kulek żywicy termoplastycznej. Na cały wkład powinno się używać określenia “kasety laserowej”, ale nazwa toner jest zdecydowanie krótsza i wygodniejsza do korzystania, dlatego też tak się przyjęła.

Tonery do drukarek są bardzo wydajne – przyjmuje się, że średnio jeden taki toner wystarcza do wydrukowania około 1000 stron. Użytkownicy bardzo cenią sobie zarówno same tonery, jak i w ogóle korzystanie z drukarek laserowych. Chyba każdy użytkownik drukarki atramentowej wie, że zdarzają się wypadki z plamami od tuszu – tutaj taki problem nie występuje.

Czym kierować się przy wyborze tonera?

Wydajność tonerów do drukarek jest faktycznie wysoka, jednak kiedyś i tak nadejdzie moment, w którym trzeba będzie wymienić zużyty toner na nowy. I tutaj powstaje pytanie, jaki toner najlepiej wybrać i czym się kierować?

Najważniejsze jest to, aby wybrany przez ciebie toner był kompatybilny z modelem twojej drukarki. Na rynku dostępne są zarówno tonery oryginalne, od producentów, jak i zamienniki. Obie opcje mają swoich zwolenników – część osób decyduje się jedynie na oryginalne sprzęty, aby mieć pewność, że będą kompatybilne z drukarką, a inni wolą tańsze zamienniki, głównie ze względów ekonomicznych. Niezależnie od tego, na którą opcję ty się zdecydujesz, musisz pamiętać o tym, aby sprawdzić wymagania techniczne twojej drukarki i następnie na tej podstawie wybierać tonery.

Gdzie wyrzucić zużyte tonery do drukarek?

Warto wiedzieć, że tonery do drukarek wymagają specjalnej utylizacji. Nie możemy ich tak po prostu wyrzucić do śmietnika – mogłoby to mieć opłakane skutki dla środowiska. Dlaczego tak jest? Wynika to z tego, że tonerów nie da się do końca opróżnić. Zawsze w środku zostaną minimalne resztki substancji, która podczas samego procesu drukowania nie jest dla nas szkodliwa, jednak jeśli wydostałaby się z takiego tonera po wyjęciu z drukarki, niestety byłoby inaczej.

Zużyty toner do drukarki najlepiej jest zabezpieczyć po wyjęciu, np. szczelnie zamknąć w worku bądź w pudełku. Następnie masz kilka możliwości – przykładowo, możesz oddać toner do sklepu, z którego go kupiłeś. Wiele miejsc chętnie przyjmuje takie tonery, aby poddać je recyklingowi. Warto także rozglądać się za specjalnymi pojemnikami na zużyte tonery, które czasami można znaleźć w większych sklepach z elektroniką czy w galeriach. Inną możliwością jest także oddanie tonera do PSZOK, czyli Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, który zajmuje się segregacją różnego typu odpadów.

Poprzedni artykułJak wybrać dobrego doradcę kredytowego? – Czym się kierować przy wyborze
Następny artykułKomu przysługuje zwrot podatku VAT? Jak dostać pieniądze szybciej?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj