Tonery do drukarek – wszystko, co musisz o nich wiedzieć

Zacznijmy od tego, co właściwie mamy na myśli, mówiąc o tonerze do drukarki. Na rynku obecnie najpopularniejsze są dwa typy drukarek – laserowe, oraz nieco starsze, atramentowe. Wkład do wersji atramentowej nazywamy tuszem, a do laserowej tonerem.

Warto tutaj zaznaczyć, że jest to pewnego rodzaju uproszczenie, które przyjęło się w powszechnym użyciu. Tonery do drukarek to nie same wkłady, a materiał, który się w nich znajduje. Toner składa się z dwóch frakcji – kulek szklanych i bardzo drobnych kulek żywicy termoplastycznej. Na cały wkład powinno się używać określenia “kasety laserowej”, ale nazwa toner jest zdecydowanie krótsza i wygodniejsza do korzystania, dlatego też tak się przyjęła.

Tonery do drukarek są bardzo wydajne – przyjmuje się, że średnio jeden taki toner wystarcza do wydrukowania około 1000 stron. Użytkownicy bardzo cenią sobie zarówno same tonery, jak i w ogóle korzystanie z drukarek laserowych. Chyba każdy użytkownik drukarki atramentowej wie, że zdarzają się wypadki z plamami od tuszu – tutaj taki problem nie występuje.

Czym kierować się przy wyborze tonera?

Wydajność tonerów do drukarek jest faktycznie wysoka, jednak kiedyś i tak nadejdzie moment, w którym trzeba będzie wymienić zużyty toner na nowy. I tutaj powstaje pytanie, jaki toner najlepiej wybrać i czym się kierować?

Najważniejsze jest to, aby wybrany przez ciebie toner był kompatybilny z modelem twojej drukarki. Na rynku dostępne są zarówno tonery oryginalne, od producentów, jak i zamienniki. Obie opcje mają swoich zwolenników – część osób decyduje się jedynie na oryginalne sprzęty, aby mieć pewność, że będą kompatybilne z drukarką, a inni wolą tańsze zamienniki, głównie ze względów ekonomicznych. Niezależnie od tego, na którą opcję ty się zdecydujesz, musisz pamiętać o tym, aby sprawdzić wymagania techniczne twojej drukarki i następnie na tej podstawie wybierać tonery.

Gdzie wyrzucić zużyte tonery do drukarek?

Warto wiedzieć, że tonery do drukarek wymagają specjalnej utylizacji. Nie możemy ich tak po prostu wyrzucić do śmietnika – mogłoby to mieć opłakane skutki dla środowiska. Dlaczego tak jest? Wynika to z tego, że tonerów nie da się do końca opróżnić. Zawsze w środku zostaną minimalne resztki substancji, która podczas samego procesu drukowania nie jest dla nas szkodliwa, jednak jeśli wydostałaby się z takiego tonera po wyjęciu z drukarki, niestety byłoby inaczej.

Zużyty toner do drukarki najlepiej jest zabezpieczyć po wyjęciu, np. szczelnie zamknąć w worku bądź w pudełku. Następnie masz kilka możliwości – przykładowo, możesz oddać toner do sklepu, z którego go kupiłeś. Wiele miejsc chętnie przyjmuje takie tonery, aby poddać je recyklingowi. Warto także rozglądać się za specjalnymi pojemnikami na zużyte tonery, które czasami można znaleźć w większych sklepach z elektroniką czy w galeriach. Inną możliwością jest także oddanie tonera do PSZOK, czyli Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, który zajmuje się segregacją różnego typu odpadów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here