Wśród standardowych typów aparatów słuchowych możemy wymienić: zauszne oraz wewnątrzuszne. Jeśli właśnie stajesz przed decyzją, który z nich wybrać, to najlepszy moment, by dowiedzieć się o nich więcej!
Jeśli w ostatnim czasie czujesz, że nie słyszysz tak dobrze jak wcześniej, a Twoi najbliżsi zwracają Ci uwagę, że ustawiasz bardzo głośno telewizor, może to być znak, że masz problemy ze słuchem i potrzebujesz aparatu słuchowego. W tej sytuacji warto od razu wykonać badania bądź udać się do laryngologa. Kolejnym krokiem będzie sprawdzenie możliwości, dzięki którym dalej będziesz dobrze słyszeć i cieszyć się swoim życiem!
Aparaty słuchowe zauszne – dla kogo?
Bardzo często wybieranym typem aparatu słuchowego jest aparat zauszny (BTE), który umieszcza się powyżej małżowiny usznej. Został on tak zaprojektowany, że wszystkie najważniejsze elementy znajdują się w obudowie, a fale dźwiękowe są przekazywane do błony bębenkowej. Sprawdzi się on u osób, które cenią sobie łatwe w obsłudze programy, a także miejsce na mocniejszą baterię, dzięki czemu jej wymiana nie będzie konieczna zbyt często. Co ważne, taki aparat wyposażony jest w bezprzewodowy odbiór sygnałów, dzięki czemu z łatwością połączy się z telewizorem bądź radiem. Warto zwrócić uwagę na to, że ten typ aparatu słuchowego jest dość widoczny, mimo tego, że jest mały. Może być niewygodny dla osób noszących okulary, dlatego kluczowe w takim przypadku jest dobranie odpowiedniego modelu i sprawdzenie, czy takie rozwiązanie jest komfortowe.
Aparaty słuchowe wewnątrzuszne – dla kogo?
Aparat słuchowy wewnątrzuszny (ITE) jest osadzony w uchu. Polubią je osoby, które ceną sobie dyskrecję i zależy im na tym, by aparat słuchowy był naprawdę niewidoczny. Aparaty wewnątrzuszne są dobrym rozwiązaniem dla okularników, a także osób aktywnie uprawiających sport. Aparaty wewnątrzuszne w przeciwieństwie do nausznych wymagają częstszej wymiany baterii, a także wiążą się z większym wydatkiem. Nie będą odpowiednie dla każdego – najlepiej sprawdzą się u osób z lekkim bądź umiarkowanym ubytkiem słuchu.
Dostępne alternatywy
Warto mieć na uwadze, że jeśli wymienione powyżej standardowe aparaty słuchowe nie spełnią wymagań, to można skorzystać także z takich alternatyw jak: aparaty słuchowe na przewodnictwo kostne, aparaty zakotwiczone w kości, aparaty wszczepialne do ucha środkowego, implanty ślimakowe czy implanty pnia mózgu.