Kiedy można prowadzić pełną księgowość?

Każdy przedsiębiorca zobowiązany jest prowadzić księgowości swojej firmy. Ma w tym celu do dyspozycji kilka rodzajów ewidencjonowania operacji gospodarczych. To, który ostatecznie wybierze, w dużej mierze zależy od formy prawnej prowadzonej działalności oraz uzyskiwanego rocznego przychodu. W tym artykule omawiamy pełną księgowość i wyjaśniamy, kiedy można ją prowadzić. Zapraszamy do lektury.

Czym jest księgowość uproszczona?

Księgowość uproszczona dedykowana jest małym i średnim firmom. Opiera się na stosunkowo prostych zasadach, a co za tym idzie – nie wymaga zaawansowanej wiedzy i umiejętności rachunkowych. Wybierając ten rodzaj księgowości, przedsiębiorca może ewidencjonować operacje gospodarcze na podstawie:

  •         Karty podatkowej,
  •         Podatkowej Księgi Przychodów i Rozchodów,
  •         Ryczałtu od przychodów Ewidencjonowanych.

Z uproszczonej rachunkowości korzystają: osoby fizyczne, spółki jawne, spółki partnerskie, spółki cywilne oraz spółdzielnie socjalne. Żeby jednak ewidencjonować operacje gospodarcze w modelu uproszczonym, przychody przedsiębiorstwa z poprzedniego roku, nie mogą przekroczyć 2 mln euro. Jeżeli tak się stanie, firma jest zobowiązana do przejścia na księgi rachunkowe. Niezależnie jednak od formy księgowości, warto powierzyć jej prowadzenie profesjonalistom, a zalicza się do nich Biuro Rachunkowe Solidna Księgowa. Zachęcamy do zapoznania się z jego ofertą.

Czym jest pełna księgowość?

Pełna księgowośćto rozwiązanie, które może być stosowane dobrowolnie lub obligatoryjnie. Najczęściej jednak dotyczy dochodowych i dużych przedsiębiorstw, od których państwo wymaga całkowitej transparentności. Prowadzenie ksiąg rachunkowych nie tylko gwarantuje przejrzysty obraz sytuacji finansowej przedsiębiorstwa, ale również ma znaczenie w kontekście nawiązywania licznych współpracy. Zwiększa zaufanie wśród podmiotów zainteresowanych marką, a przedsiębiorcy zaś umożliwia pełny wgląd w obroty firmy.

Pełna księgowość, opiera się na prowadzeniu ksiąg rachunkowych, na które składają się:

  •         Dzienniki,
  •         Księga główna,
  •         Księgi pomocnicze,
  •         Zestawienie obrotów oraz sald kont księgi głównej, a także sald kont ksiąg pomocniczych,
  •         Wykaz aktywów i pasywów (tzw. inwentarz).

Przedsiębiorca, który prowadzi pełną księgowość, jest dodatkowo zobowiązany do sporządzania licznych sprawozdań. Ze względu jednak na złożoność ksiąg rachunkowych i konieczność dysponowania odpowiednią wiedzą i umiejętnościami w tym zakresie, najlepszym rozwiązaniem będzie powierzenie ich prowadzenia profesjonalistom świadczącym tego typu usługi księgowe czyli wykwalifikowane biuro rachunkowe. Sprawdź ofertę pełnej księgowości i wybierz najlepszą opcję dla swojej firmy.

Kiedy przejść na pełną księgowość?

Pełną księgowość można prowadzić dobrowolnie. Najczęściej jednak tę formę rozliczania się z urzędem skarbowym stosują przedsiębiorstwa, które są do tego zobowiązane przepisami prawa. Mowa tu o spółkach prawa handlowego (kapitałowych i osobowych), ale również firmach, których przychody w poprzednim roku obrotowym przekroczyły 2 mln euro. Niezależnie od tego, jaki jest powód stosowania pełnej księgowości, warto do jej prowadzenia zatrudnić profesjonalistę, jakim jest niewątpliwie biuro księgowe Solidna Księgowa, z ofertą którego można zapoznać się tu: https://solidnaksiegowa.com/oferta/pelna-ksiegowosc/, co zdecydowanie rekomendujemy. 

Poprzedni artykułJakie etui do identyfikatorów?
Następny artykułKierowanie zespołem – jak robić to efektywnie i skutecznie?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj