O czym należy pamiętać, podczas otwierania własnego biznesu? 5 kroków, jak wystartować ze sklepem

Pierwszym krokiem przy otwieraniu biznesu jest jego rejestracja w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Wpis do ewidencji możliwy jest nawet online, np. za pośrednictwem bankowości elektronicznej. Ponadto trzeba dopełnić jeszcze kilku innych formalności. O czym należy pamiętać?

  1. Kody PKD

Przy rejestrowaniu działalności, przedsiębiorca musi określić kody PKD dla swojej firmy według Polskiej Klasyfikacji Działalności i wpisać je w formularzu CEIDG-1. Co ważne, można wybrać dowolną liczbę kodów PKD, bez ponoszenia jakichkolwiek kosztów dodatkowych. Warto pamiętać, że kod wybrany jako pierwszy będzie traktowany jako kod wiodący, tj. główny obszar działalności.

  1. Opłacanie składek ZUS – sprawdź, czy masz prawo do małego ZUS-u

Obowiązkiem przedsiębiorcy jest opłacanie składek na ubezpieczenia społeczne do ZUS-u. Początkujący właściciele usług mogą korzystać z preferencji w ich uiszczaniu, np. w ramach małego ZUS-u. Przysługuje im wówczas możliwość opłacania preferencyjnych składek przez pierwsze, pełne 24 miesiące. Dlatego warto jest założyć działalność nie od 1. dnia miesiąca, ale chociaż od 2. dnia, co pozwoli na uzyskanie dodatkowego miesiąca z niższymi składkami.

Z małego ZUS mogą skorzystać osoby, które nie prowadziły przez ostatnie 60 miesięcy działalności gospodarczej oraz nie będą współpracować z firmą, w której byli zatrudnieni na podstawie umowy o pracę w roku założenia działalności oraz w roku poprzednim.

  1. Forma opodatkowania działalności gospodarczej

Przy rejestrowaniu działalności przedsiębiorca zobowiązany jest do wyboru formy opodatkowania swoich przychodów lub dochodów z działalności. Możliwości są cztery: skala podatkowa, podatek liniowy, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych lub karta podatkowa. Wybraną formę opodatkowania można zmienić – najczęściej wraz z początkiem nowego roku podatkowego.

  1. Kwestia bycia czynnym podatnikiem VAT

Jednym z głównych problemów nowych przedsiębiorców jest to, czy warto być VAT-owcem, Do czynnego bycia podatnikiem VAT zobligowane są np. podmioty świadczące usługi prawnicze i doradcze. Obecnie ze zwolnienia podmiotowego z VAT korzystają przedsiębiorcy, których roczny obrót nie przekracza 200 tys. zł.

  1. Co z tą kasą fiskalną?

Niektóre dziedziny działalności gospodarczej objęte są odgórnym obowiązkiem stosowania kas fiskalnych. Należy zatem sprawdzić, czy podjęcie się danej działalności, wiąże się z koniecznością zakupu kasy. Ponadto niektóre branże w najbliższym czasie będą zobligowane do stosowania tzw. kas online.

Obowiązkiem tym zostaną objęte:

  • stacje benzynowe, warsztaty motoryzacyjne oraz wulkanizacyjne – od 1 stycznia 2020 roku,
  • usługi gastronomiczne i obiekty krótkotrwałego zakwaterowania, sprzedawcy węgla i paliw opałowych – od 1 lipca 2020 roku,
  • salony kosmetyczne, kosmetologiczne, manicure, siłownie, branża budowlana, fryzjerzy, lekarze, dentyści, prawnicy – od 1 stycznia 2021 roku.

Alternatywą dla kasy online dla przedsiębiorcy może być kasoterminal fiskalny online iPOS smart+, czyli urządzenie, które pozwala rejestrować sprzedaż na 10-calowym ekranie tabletu, przyjmować płatności kartą na terminalu umieszczonym po stronie klienta, a także nawiązać łączność z własną siecią. Pozwala on wystawiać w prosty sposób faktury VAT, a użytkownik musi podać tylko numer NIP kupującego.

Po więcej informacji zapraszamy na https://ipos.pl/

Poprzedni artykułZespoły sprzedażowe a outsourcing
Następny artykułTwój e-PIT, czy tradycyjny program PIT?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj