Jak być dobrym pracodawcą? Sekret tkwi w grafiku pracy!

Jak być dobrym pracodawcą? Sekret tkwi w grafiku pracy!

Zarządzanie ludźmi wiąże się z olbrzymią odpowiedzialnością. Oprócz tego, że wymaga wysokich umiejętności organizacyjnych, to jeszcze znajomości prawa i zwyczajnej, ludzkiej empatii. Trzeba pogodzić interesy wielu osób jednocześnie, zadbać o to, żeby zmaksymalizować wydajność pracowników, a przez to zyski, a przy tym umiejętnie budować pozytywny wizerunek swojej firmy… Wszystkie te kwestie spotykają się razem, kiedy przychodzi do ułożenia optymalnego grafiku pracy. Wtedy osoba odpowiedzialna za to zadanie musi stanąć na wysokości zadania. Poniżej podpowiadamy, na które aspekty warto zwrócić największą uwagę.

Żyj dobrze z pracownikami

Układając harmonogram pracy, należy mieć na względzie nie tylko dobro firmy, ale też (i to przede wszystkim!) zatrudnionych w niej ludzi. Pracownikom zawsze należy się uwaga i szacunek – a już szczególnie wtedy, gdy wymaga się od nich pracy w niestandardowych godzinach, na dłuższe zmiany, nocami bądź w weekendy. To zupełnie normalne, że ludzie muszą czasem wyjść wcześniej z pracy, pójść na badania bądź ślub bliskich osób albo po prostu wziąć sobie wolne. Życie poza firmą istnieje, a obowiązkiem układającego grafik jest dopilnowanie, aby mogło się ono spokojnie toczyć. Pomagają w tym m.in. darmowe, dostępne w sieci narzędzia, takie jak to dostępne na GrafikOptymalny.pl. Zamykając się na dialog i stroniąc od wszelkich ustępstw nie zbuduje się prężnie działającego zespołu – może to za to zaowocować dezorganizacją pracy i masowymi urlopami na żądanie…

Myśl o tym, jak zoptymalizować wydatki

Wiele osób tworzących harmonogram pracy ma poważny problem z szacowaniem liczby potrzebnych pracowników. Warto poświęcić temu problemowi szczególną uwagę – nie zawsze, nie o każdej porze dnia i roku potrzebnych jest tyle samo rąk do działania. Uwzględnij specyfikę swojej branży i unikaj zmian na zakładkę – one także nadszarpują Twój budżet. W końcu za każdą godzinę czyjejś pracy należy się zapłata. Bierz siły na zamiary i nie bądź zbytnim optymistą – zawsze może się okazać, że będzie potrzeba dodatkowych pieniędzy na zastępstwo lub inny nagły wypadek.

Nieznajomość prawa szkodzi!

Polityka firmy musi pozostawać w zgodzie z Kodeksem Pracy. Określono w nim dokładne warunki, na jakich może przebiegać zatrudnienie oraz opisano normy dotyczące godzin pracy, ale też długości obowiązkowego odpoczynku. Choćby nieświadome złamanie prawa pracy grozi sporymi karami finansowymi. Jeśli nie uśmiecha Ci się dodatkowy wydatek w wysokości nawet 30 tysięcy złotych, lepiej przeczytaj Kodeks Pracy od deski do deski… Możesz też skorzystać z gotowych narzędzi, które ułatwią Ci przestrzeganie norm i stworzyć perfekcyjny harmonogram czasu pracy na GrafikOptymalny.pl!

Poprzedni artykułModułowe hale stalowe – jakie zalety niesie ze sobą modułowość?
Następny artykułBiuro rachunkowe XXI wieku

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj