Jak oszczędnie i bezpiecznie zorganizować proces naliczania wynagrodzeń w małym i średnim przedsiębiorstwie?

Jak oszczędnie i bezpiecznie zorganizować proces naliczania wynagrodzeń w małym i średnim przedsiębiorstwie?

Małe i średnie przedsiębiorstwa również są związane przepisami prawa pracy, jak i prawa finansowego. W ich przypadku zdecydowanie należy angażować zewnętrzne firmy do czynności rozliczania wynagrodzenia.

Mali i średni przedsiębiorcy powinni dążyć do nawiązania współpracy z firmą, która czynności rozliczeniowe będzie dla nich wykonywać od zrealizowanych rzeczywiście działań. Obecnie na rynku działa wiele firm, mających specjalne oferty w dziedzinie naliczania wynagrodzenia właśnie dla najmniejszych podmiotów gospodarczych.

Na czym polega usługa naliczania wynagrodzenia?

Naliczanie wynagrodzenia to specjalistyczna usługa rachunkowa, która jest świadczona na rzecz klientów biznesowych. W jej ramach księgowi zwykle:

  • ustalają i raportują czas pracy zatrudnionych dla potrzeb wypłaty wynagrodzenia (zweryfikowanie liczby przepracowanych dni, czasu pracy, liczby dni na zwolnieniach lekarskich, urlopach wypoczynkowych itp.),
  • wyliczają należne pracownikom wynagrodzenie za dany okres,
  • tworzą dokumenty kadrowe, związane z naliczeniem i wypłatą wynagrodzenia w danym okresie (paski płacowe, zestawienia rozliczenia składek ubezpieczeniowych, potwierdzenia wypłaty wynagrodzenia),
  • wyliczają inne należności, jakie przedsiębiorcy muszą uiścić w danym okresie w związku z zatrudnieniem ludzi (np. zaliczki na podatek, składki ubezpieczeniowe itp.),
  • przygotowują dla klientów – pracodawców raporty płacowe, obrazujące wydane środki finansowe w danym okresie w związku z zatrudnieniem ludzi.

Podstawowe zasady organizacji procesu naliczania wynagrodzeń w małym i średnim przedsiębiorstwie

Małe i średnie firmy są specyficznymi podmiotami gospodarczymi, gdyż pracuje w nich stosunkowo niewielka liczba pracowników. Siłą rzeczy zatrudnienie księgowych na etaty do czynności rozliczeniowych w takich realiach jest nieopłacalne. Zatem mali i średni przedsiębiorcy powinni korzystać z usług zewnętrznych biur, świadczących usługi naliczania wynagrodzeń. Warto, aby były to podmioty od lat specjalizujące się w księgowości małych podmiotów gospodarczych. To gwarancja, że rzetelnie będą prowadzić proces naliczania wynagrodzeń. Istotne jest ustalenie także indywidualnych zasad współpracy i odpłatności za takie działania. Z racji, że mali i średni przedsiębiorcy mają do zlecenia zwykle rozliczanie wynagrodzenia maksymalnie kilkunastu osób, warto ustalić, że odpłatność to będzie iloczyn z góry ustalonej kwoty za obsługę w tej sferze jednego pracownika oraz liczby obsłużonych pracowników.

Czytaj także: Dlaczego powierzenie naliczania wynagrodzeń firmie zewnętrznej jest korzystne dla przedsiębiorców?

Poprzedni artykuł10 zalet założenia spółek przez kancelarie prawne
Następny artykułCo to jest RODO? Jak wdrożyć RODO w firmie?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj