Automatyka przemysłowa — co to jest i do czego się przydaje?

Automatyka przemysłowa jest działem inżynierii elektrycznej zajmującym się automatyzacją procesów technologicznych i wytwarzania. Pozwala to przyspieszyć produkcję i podnieść jakość produktów przy jednoczesnej redukcji kosztów i zwiększeniu bezpieczeństwa. Automatyka przemysłowa niesie więc liczne korzyści. Sprawdźmy, jak dokładnie działa i gdzie się ją wykorzystuje.

Co to jest automatyka przemysłowa?

Automatyka przemysłowa pomaga ograniczyć udział człowieka w procesach technologicznych i produkcyjnych. Autonomiczne, sterowane komputerowo urządzenia przejmują wiele zadań, dawniej wykonywanych na maszynach obsługiwanych ręcznie.

Automatyka przemysłowa zapewnia więc większą wydajność, ciągłość pracy i redukcję błędów produkcyjnych. Maszyny sterowane komputerowo to także znacznie większa precyzja i powtarzalność działań. Pozwala to na seryjną produkcję w dużych ilościach i o stałej, wysokiej jakości.

Wysoka jakość i precyzja wykonania to również zasługa systemów monitorujących produkcję na bieżąco. Automatyka przemysłowa obejmuje bowiem także te urządzenia, które w czasie rzeczywistym sprawdzają zgodność wytwarzanego elementu ze specyfikacją. Dzięki temu możliwe jest znaczne ograniczenie strat materiałowych, a ewentualne mankamenty można naprawiać na bieżąco, oszczędzając również czas.

Systemy automatyki przemysłowej można wykorzystać na pojedynczych stanowiskach roboczych, jak i na całych liniach produkcyjnych. W ich zakres wchodzą systemy służące do montażu, transportu oraz magazynowania produktów, jak i wspomniane urządzenia monitorujące różne elementy procesu produkcji.

Systemy automatyki przemysłowej

Systemy automatyki przemysłowej mogą być bardzo złożone i skomplikowane. W ich zakres wchodzą liczne urządzenia, ale także oprogramowanie sterujące. Wyróżnić warto trzy rodzaje systemów automatyki przemysłowej:

  1. Stałe lub twarde systemy automatyki — pozwalają na wykonywanie powtarzalnych (stałych) operacji. Wykorzystuje się je np. w automatyzacji sekwencyjnych procesów montażu i przetwarzania materiałów. Automatyka przemysłowa tego typu pozwala na znaczne zwiększenie wydajności i tempa produkcji przy redukcji kosztów. Niestety, ponieważ systemy twarde są ściśle sekwencyjne i projektowane z myślą o konkretnych działaniach, trudno je modyfikować i dostosować do nowych projektów.

  1. Systemy programowalne — umożliwiają zmianę określonych parametrów procesu produkcyjnego lub montażowego przez odpowiednie zaprogramowanie systemów sterujących. Ten rodzaj automatyki przemysłowej wykorzystywany jest m.in. w maszynach numerycznych, papierniach, walcowniach stali i wielu robotach przemysłowych. Zapewniają one większą elastyczność od systemów stałych.

  1. Elastyczne lub miękkie systemy automatyki przemysłowej — zapewniają największą elastyczność w programowaniu działań urządzeń. Specjalne oprogramowanie pozwala na szybkie i proste zmiany w projektach, poprzez wydawanie odpowiednich komend. Ten typ automatyki przemysłowej znajduje zastosowanie m.in. w wielofunkcyjnych urządzeniach CNC, ale także w pojazdach autonomicznych.

Na jednej linii produkcyjnej mogą być rozmieszczone systemy różnego typu. Co więcej, w skład każdego z systemów wchodzą liczne urządzenia wykonawcze, sterujące czy kontrolujące proces. Dlatego ważna jest ich integracja i połączenie w jeden, wydajny układ.

CNC Jurczak z Wrocławia oferuje więc nie tylko usługi z zakresu projektowania i budowy maszyn, robotów przemysłowych, zautomatyzowanych cel i całych linii produkcyjnych. Firma zajmuje się także integracją systemów automatyki, tworzeniem oprogramowania sterującego oraz szkoleniem operatorów. CNC Jurczak to zatem kompleksowa, wysokiej jakości automatyka przemysłowa we Wrocławiu.

Automatyka przemysłowa — dlaczego warto ją stosować?

Automatyka przemysłowa ma liczne zalety. Pozwala przyspieszyć procesy produkcyjne, wyeliminować błędy i zapewnić wysoką, powtarzalną jakość produkcji masowej.

Najważniejsza zaleta systemów automatyki przemysłowej to podniesienie wydajności procesów produkcyjnych i technologicznych. Zautomatyzowane systemy działają zdecydowanie szybciej niż ludzie. Co więcej, mogą pracować 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu, zapewniają więc ciągłość produkcji. Szybka, ciągła i wydajna produkcja to oczywiście wyższe zyski. Ponadto ograniczenie czynnika ludzkiego pozwala też redukować koszty procesu produkcyjnego.

Automatyka przemysłowa to także wysoka jakość produktów. Komputerowo sterowane maszyny cechuje niezwykła dokładność i powtarzalność działań. Możliwe jest więc produkowanie bardzo precyzyjnych elementów — np. części maszyn i pojazdów idealnie zgodnych ze specyfikacją techniczną. Automatyka przemysłowa pozwala więc na wyrabianie nawet bardzo długich serii identycznych produktów czy dokładny, szybki montaż.

Systemy automatyczne to również urządzenia nadzorujące procesy i kontrolujące jakość produkcji w czasie rzeczywistym. Stały nadzór pozwala ograniczyć ilość błędów i straty materiałowe. Oszczędza też czas i środki potrzebne na kontrolę jakości.

Ograniczenie udziału ludzi w procesach przemysłowych podnosi też poziom bezpieczeństwa. Systemy automatyki przemysłowej doskonale sprawdzają się przy pracach niebezpiecznych lub w niebezpiecznych warunkach.

Automatyka przemysłowa to zatem liczne korzyści dla przedsiębiorców. Automatyzacja produkcji lub montażu pozwala zwiększyć wydajność, dokładność i powtarzalność działań. Zapewnia redukcję kosztów przy wyższej produkcji, ma więc uzasadnienie ekonomiczne. Właśnie dlatego automatyka przemysłowa cieszy się wciąż rosnącą popularnością.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here