Automatyka przemysłowa — co to jest i do czego się przydaje?

Automatyka przemysłowa jest działem inżynierii elektrycznej zajmującym się automatyzacją procesów technologicznych i wytwarzania. Pozwala to przyspieszyć produkcję i podnieść jakość produktów przy jednoczesnej redukcji kosztów i zwiększeniu bezpieczeństwa. Automatyka przemysłowa niesie więc liczne korzyści. Sprawdźmy, jak dokładnie działa i gdzie się ją wykorzystuje.

Co to jest automatyka przemysłowa?

Automatyka przemysłowa pomaga ograniczyć udział człowieka w procesach technologicznych i produkcyjnych. Autonomiczne, sterowane komputerowo urządzenia przejmują wiele zadań, dawniej wykonywanych na maszynach obsługiwanych ręcznie.

Automatyka przemysłowa zapewnia więc większą wydajność, ciągłość pracy i redukcję błędów produkcyjnych. Maszyny sterowane komputerowo to także znacznie większa precyzja i powtarzalność działań. Pozwala to na seryjną produkcję w dużych ilościach i o stałej, wysokiej jakości.

Wysoka jakość i precyzja wykonania to również zasługa systemów monitorujących produkcję na bieżąco. Automatyka przemysłowa obejmuje bowiem także te urządzenia, które w czasie rzeczywistym sprawdzają zgodność wytwarzanego elementu ze specyfikacją. Dzięki temu możliwe jest znaczne ograniczenie strat materiałowych, a ewentualne mankamenty można naprawiać na bieżąco, oszczędzając również czas.

Systemy automatyki przemysłowej można wykorzystać na pojedynczych stanowiskach roboczych, jak i na całych liniach produkcyjnych. W ich zakres wchodzą systemy służące do montażu, transportu oraz magazynowania produktów, jak i wspomniane urządzenia monitorujące różne elementy procesu produkcji.

Systemy automatyki przemysłowej

Systemy automatyki przemysłowej mogą być bardzo złożone i skomplikowane. W ich zakres wchodzą liczne urządzenia, ale także oprogramowanie sterujące. Wyróżnić warto trzy rodzaje systemów automatyki przemysłowej:

  1. Stałe lub twarde systemy automatyki — pozwalają na wykonywanie powtarzalnych (stałych) operacji. Wykorzystuje się je np. w automatyzacji sekwencyjnych procesów montażu i przetwarzania materiałów. Automatyka przemysłowa tego typu pozwala na znaczne zwiększenie wydajności i tempa produkcji przy redukcji kosztów. Niestety, ponieważ systemy twarde są ściśle sekwencyjne i projektowane z myślą o konkretnych działaniach, trudno je modyfikować i dostosować do nowych projektów.

  1. Systemy programowalne — umożliwiają zmianę określonych parametrów procesu produkcyjnego lub montażowego przez odpowiednie zaprogramowanie systemów sterujących. Ten rodzaj automatyki przemysłowej wykorzystywany jest m.in. w maszynach numerycznych, papierniach, walcowniach stali i wielu robotach przemysłowych. Zapewniają one większą elastyczność od systemów stałych.

  1. Elastyczne lub miękkie systemy automatyki przemysłowej — zapewniają największą elastyczność w programowaniu działań urządzeń. Specjalne oprogramowanie pozwala na szybkie i proste zmiany w projektach, poprzez wydawanie odpowiednich komend. Ten typ automatyki przemysłowej znajduje zastosowanie m.in. w wielofunkcyjnych urządzeniach CNC, ale także w pojazdach autonomicznych.

Na jednej linii produkcyjnej mogą być rozmieszczone systemy różnego typu. Co więcej, w skład każdego z systemów wchodzą liczne urządzenia wykonawcze, sterujące czy kontrolujące proces. Dlatego ważna jest ich integracja i połączenie w jeden, wydajny układ.

CNC Jurczak z Wrocławia oferuje więc nie tylko usługi z zakresu projektowania i budowy maszyn, robotów przemysłowych, zautomatyzowanych cel i całych linii produkcyjnych. Firma zajmuje się także integracją systemów automatyki, tworzeniem oprogramowania sterującego oraz szkoleniem operatorów. CNC Jurczak to zatem kompleksowa, wysokiej jakości automatyka przemysłowa we Wrocławiu.

Automatyka przemysłowa — dlaczego warto ją stosować?

Automatyka przemysłowa ma liczne zalety. Pozwala przyspieszyć procesy produkcyjne, wyeliminować błędy i zapewnić wysoką, powtarzalną jakość produkcji masowej.

Najważniejsza zaleta systemów automatyki przemysłowej to podniesienie wydajności procesów produkcyjnych i technologicznych. Zautomatyzowane systemy działają zdecydowanie szybciej niż ludzie. Co więcej, mogą pracować 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu, zapewniają więc ciągłość produkcji. Szybka, ciągła i wydajna produkcja to oczywiście wyższe zyski. Ponadto ograniczenie czynnika ludzkiego pozwala też redukować koszty procesu produkcyjnego.

Automatyka przemysłowa to także wysoka jakość produktów. Komputerowo sterowane maszyny cechuje niezwykła dokładność i powtarzalność działań. Możliwe jest więc produkowanie bardzo precyzyjnych elementów — np. części maszyn i pojazdów idealnie zgodnych ze specyfikacją techniczną. Automatyka przemysłowa pozwala więc na wyrabianie nawet bardzo długich serii identycznych produktów czy dokładny, szybki montaż.

Systemy automatyczne to również urządzenia nadzorujące procesy i kontrolujące jakość produkcji w czasie rzeczywistym. Stały nadzór pozwala ograniczyć ilość błędów i straty materiałowe. Oszczędza też czas i środki potrzebne na kontrolę jakości.

Ograniczenie udziału ludzi w procesach przemysłowych podnosi też poziom bezpieczeństwa. Systemy automatyki przemysłowej doskonale sprawdzają się przy pracach niebezpiecznych lub w niebezpiecznych warunkach.

Automatyka przemysłowa to zatem liczne korzyści dla przedsiębiorców. Automatyzacja produkcji lub montażu pozwala zwiększyć wydajność, dokładność i powtarzalność działań. Zapewnia redukcję kosztów przy wyższej produkcji, ma więc uzasadnienie ekonomiczne. Właśnie dlatego automatyka przemysłowa cieszy się wciąż rosnącą popularnością.

Poprzedni artykułIle wynoszą koszty za proces w sprawach cywilnych?
Następny artykułCzas na zmianę wnętrza

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj