Co powinieneś wiedzieć o chmurach – najlepsze chmury dla firm

W ciągu ostatniej dekady opcje tworzenia kopii zapasowych, odzyskiwania i przywracania w chmurze pojawiły się jako bezpieczna, opłacalna i niezawodna metoda zabezpieczania rosnącej ilość informacji, generowanych codziennie przez firmy i korporacje. Przejście na system tworzenia kopii zapasowych w chmurze to poważna i odważna decyzja, która umiejętnie wdrożona pozwala na efektywne wykorzystanie jej w zarządzaniu firmą. Poniżej postaramy się wyjaśnić wszystko to, co wiedzieć należy o chmurach i ich funkcjonowaniu, a także wskażemy, czym się kierować podczas wyboru odpowiedniej usługi backup.

Chmura dla firm – jej podstawowe rodzaje

Rozróżnianie różnych modeli chmury pomoże lepiej określić typ systemu tworzenia kopii zapasowych, adekwatny do potrzeb danej firmy. Wybrany typ chmury może mieć istotny wpływ na szczegółowe rozwiązania dotyczące tworzenia kopii zapasowych danych i ich odzyskiwania.

Po pierwsze możemy mieć do czynienia z chmurą publiczną, czyli rozwiązaniem obejmującym zewnętrzne centrum danych w celu zapewnienia elastyczności i skalowalności obliczeń wraz z możliwością przechowywania danych. W chmurze publicznej na plan pierwszy wychodzi zoptymalizowane przechwytywanie i przechowywanie danych, co jest jednocześnie pomocne w zminimalizowaniu wymagań dotyczących przepustowości w sieci firmowej. To publiczny dostawca usług backupu zaopatruje firmę w konieczną infrastrukturę oraz niezbędne oprogramowanie do tworzenia kopii zapasowych i odzyskiwania. Służy przy tym też fachową poradą.

Z kolei chmura prywatna występuje wtedy, gdy firma buduje i zarządza własnym centrum danych, działającym za zaporą korporacyjną. Chmura hybrydowa natomiast oferuje mieszane podejście do infrastruktury danych, łącząc dwa unikalne centra danych, jedno prywatne i inne publiczne.

Backup w chmurze dla firm – zalety

Decydując się na backup swoich danych w chmurze, firmy zyskują na czasie i kosztach operacyjnych oraz administracyjnych. Poza tym wbudowana w taki system skalowalność ułatwia ewentualne przeobrażenia w związku z nowymi potrzebami biznesowymi.

Oprogramowanie do tworzenia kopii zapasowych w chmurze może skanować dane pod kątem integralności czy korupcji i umożliwić natychmiastową reakcję na wykryte nieprawidłowości. Backup w chmurze to po prostu inteligentniejsze i całościowe wykorzystanie zasobów IT.

Biorąc pod uwagę niezawodność działania, przystępność cenową, bezpieczeństwo i łatwość zarządzania wiele firm już teraz przenosi swoje dane do chmury. Jednym z najistotniejszych powodów jest możliwość wykorzystania istniejącej już infrastruktury – chmura nie wymaga wcale zakupu lub instalowania drogiego sprzętu, ponieważ w większości przypadków wykorzystuje istniejącą sieć korporacyjną. Chmury mają zatem uzasadnienie biznesowe i techniczne.

Chmura dla firm: ranking

Na rynku dostępnych jest obecnie wiele usług w zakresie backupu w chmurze. Skupmy się na tych najlepszych. Jedną z najpopularniejszych jest Dropbox, który swoją sławę zawdzięcza funkcjonalnej chmurze do użytku prywatnego, ale kieruje też atrakcyjna ofertę do firm. Do zalet należy tutaj przejrzystość interfejsu i wysoki poziom zabezpieczenia.

Wielki potentat informatyczny, jakim jest firma Microsoft, również oferuje przydatne narzędzie – usługę OneDrive for Business. Oczywiście najlepiej funkcjonuje ona w środowisku Windowsa, a umożliwia dostęp do plików, ich synchronizację oraz edycję z praktycznie każdego miejsca na świecie. To szczególnie dobre rozwiązanie dla firm zatrudniających dużą liczbę pracowników, gdyż pozwala na integrację planów biznesowych i arkuszy kalkulacyjnych opartych na pakietach Office.

Warto zwrócić uwagę na jeszcze jedną usługę – Box, charakteryzującą się naprawdę potężnymi zabezpieczeniami przeciwko kradzieży danych. Dodatkową zaletą jest pełna integracja systemu z aplikacjami Microsoft, Adobe czy Google. Jeśli szukasz systemu dla swojej firmy, sprawdź w Existo – rozwiązania chmurowe mamy najwyższej jakości!

Poprzedni artykułJak prowadzić sklep internetowy w 2022 roku? Sprawdź, jak zmniejszyć wydatki!
Następny artykułFlota transportowa – co powinieneś o niej wiedzieć?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj