Niszczarka do dokumentów konieczna w każdej firmie

Start nowej firmy oznacza najczęściej mnóstwo wydatków. Na liście zakupów znajduje się sprzęt biurowy różnego rodzaju, ale zazwyczaj nie ma na niej niszczarki do dokumentów. Wiele osób z tego rezygnuje, a to duży błąd. Tak naprawdę niszczarka jest konieczna w każdej firmie.

Obowiązkowe niszczenie dokumentów

W świetle Ustawy o Ochronie Danych Osobowych z 1997 roku, a zwłaszcza ze względu na niedawno ogłoszone Rozporządzenie o Ochronie Danych Osobowych (tak zwane RODO), liczba dokumentów, które mamy obowiązek niszczyć jest bardzo duża. Tak naprawdę wszystkie przeterminowane dokumenty, które zawierają dane osobowe i inne dane poufne powinny być zniszczone.

I to oczywiście w taki sposób, by nie można było z nich nic odczytać. Udostępnienie danych tego rodzaju osobom trzecim wiąże się z ogromnymi karami finansowymi i odpowiedzialności karną. Dlatego wszystkie dokumenty powinny być zniszczone przez niszczarkę. Niszczenie ręczne czy wyrzucanie nie są najlepszym sposobem. Dlatego niszczarka powinna znajdować się w każdej, nawet niewielkiej firmie.

Dokumenty, które trzeba niszczyć

Do niszczarki powinny trafić wszystkie dokumenty, które zawierają dane osobowe. Są to oczywiście zestawienia klientów, listy mailingowe, listy z danymi medycznymi czy numerami telefonów. Jednakże ochrona dotyczy nie tylko klientów i kontrahentów firm, lecz także pracowników.

Niszczenie starych umów o prace, zlecenie czy dzieło, a także wszelkich kwestionariuszy osobowych to podstawa. Po upływie 5 lat należy zniszczyć także rachunki i faktury, na których znajdują się dane odbiorcy. Powinno się także usuwać korespondencję wewnętrzną i zewnętrzną, ponieważ w listach i na kopertach także często znajdują się dane. Zwyczaj regularnego niszczenia to nie tylko sposób na ochronę danych osobowych, lecz także na ochronę tajemnicy firmowej.

Niszczarki w małych i dużych firmach

W biurach dużych przedsiębiorstw niszczarki są oczywiste. Najczęściej wybiera się do nich te większe modele, które błyskawicznie radzą sobie z pokonaniem dużego pliku papierów. Niestety, jest to raczej drogie rozwiązanie, zresztą duża niszczarka w małej firmie jest niepotrzebna.

Po pierwsze zajmuje sporo miejsca, po drugie, nigdy nie wykorzysta się jej możliwości. Na szczęście wymiary i moc niszczarki możesz dobrać do swoich potrzeb. Na rynku jest ogromny wybór i mnóstwo opcji. Od niszczarek, które tną 10 kartek na raz, do takich, które radzą sobie z 500-stronicową ryzą papieru w trybie automatycznym. Modele podbiurkowe nie zajmują dużo miejsca, można je łatwo wstawić nawet do niewielkich gabinetów. Wybór odpowiedniej niszczarki do potrzeb to w tym wypadku podstawa.

Alternatywa dla kupna niszczarki

Świetną alternatywą dla kupienia niszczarki jest jej dzierżawa. Nie trzeba wydawać dużej kwoty na sprzęt, co jest bardzo ważne dla płynności finansowej młodych przedsiębiorstw. Dzierżawa niszczarek w firmie Avarus polega na wynajmie sprzętu za niewielką opłatą. Dzięki temu nie musisz stresować się serwisowaniem czy awariami – tym zajmą się za ciebie specjaliści.

Dodatkową zaletą dzierżawy niszczarek jest możliwość poradzenia się ekspertów w tej dziedzinie. Specjaliści w firmie Avarus pomogą ci wybrać odpowiedni sprzęt do twoich potrzeb, taki, który będzie się idealnie sprawdzał w przypadku twojego przedsiębiorstwa.

Avarus

Biuro handlowe i serwis:
05-270 Marki, ul. Okólna 43A/43B, lok 3b
e-mail: avarus@avarus.pl
tel. 22 356 90 60

Poprzedni artykułWskaźniki trendu – czym są wskaźniki techniczne i jak z nich korzystać?
Następny artykułJak CRM może pomóc firmom poprawić obsługę klienta?

1 KOMENTARZ

  1. Nasze biuro właśnie wypożycza niszczarki od avarus, to wygodniejsze niż zlecanie niszczenia dokumentów i lepsze niż zakup niszczarek bo nie obciąża tak budżetu firmy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj