Inwestowanie w złote monety

W niespokojnych czasach złoto zawsze zyskuje na wartości. To jeden z głównych powodów, dla którego inwestorzy w swoich strategiach inwestycyjnych często uwzględniają złoto w postaci sztabek lub monet bulionowych. Jakie złote monety bulionowe (lokacyjne) kupić, by później nie mieć problemu z ich sprzedażą?

Złote monety, które warto kupić – lista

Wybór złotych monet bulionowych jest duży, ale tylko niektóre wyróżniają się płynnością, co oznacza, że łatwo je odsprzedać w dowolnym momencie. Inwestorom, którzy po raz pierwszy zamierzają ulokować posiadany kapitał w złote monety, eksperci doradzają skoncentrowanie się na najpopularniejszych monetach. Należą do nich:

  • Krugerrand (Republika Południowej Afryki),
  • Liść Klonowy (Kanada),
  • Wiedeńscy Filharmonicy (Austria),
  • Amerykański Orzeł (Stany Zjednoczone),
  • Kangur (Australia)

Szacuje się, że wymienione wyżej złote monety stanowią od 80 do 90 proc. całego rynku monet bulionowych na świecie. Ponieważ są one pożądane wśród inwestorów, to ich zbycie nie jest trudne. Czym różnią się one między sobą? Choćby kształtem (przykładowo moneta Wiedeńscy Filharmonicy jest szersza niż pozostałe i jednocześnie cieńsza), składem (Amerykański zawiera uncję czystego złota i domieszkę srebra) oraz historią (Krugerrand to pierwsza typowo lokacyjna złota moneta).

Czy opłaca się kupić mniej popularne złote monety?

Rynek złotych monet jest zróżnicowany. Inwestorzy, którzy myślą o takiej lokacie kapitału, nie muszą ograniczać się do powyższej listy – mogą wybrać również złote monety okolicznościowe wyemitowane przez NBP (np. Solidarność, Jerzy Popiełuszko). Rozwiązanie to jest popularne przede wszystkim wśród osób, które posiadają już kolekcję podstawowych monet i chcą ją rozbudować o kolejne, mniej znane i jednocześnie ciekawe modele.

Inwestując w mniej popularne złote monety, trzeba mieć na uwadze, że ich zbycie może być utrudnione. Powodem jest mniejsze zainteresowanie takimi monetami, a także to, że nie wszyscy inwestorzy mają rozległą wiedzę na ich temat. To jeden z głównych powodów, dla którego eksperci radzą w pierwszej kolejności zbudować kolekcję z podstawowych monet, a następnie rozszerzać je o kolejne, mniej popularne egzemplarze.

Gdzie sprzedać i kupić złote monety?

Zgodnie z przyjętą strategią inwestor może zakładać, że sprzeda posiadane złote monety, gdy uncja zdrożeje. Gdzie przeprowadzić transakcję? Jednym z punktów skupu złotych monet są lombardy. Każdy z nich oferuje inne ceny. By nie stracić, konieczne jest porównanie propozycji cenowych. Punkty specjalizujące się w sprzedaży złotych monet prowadzą firmowe strony internetowe, na których zamieszczają cenniki. Tak jest w przypadku lombardu Artar. Ceny skupu i sprzedaży złotych monet są dostępne na tej stronie: https://www.artar.com.pl/zlote-monety-skup-i-sprzedaz.

Gdzie kupić złote monety? Najważniejsze, by pochodziły one ze sprawdzonego źródła. W przypadku lombardów pracownicy powinni wykonać ekspertyzę autentyczności kupowanych monet tak, by kupujący miał pewność, że nabywa oryginalne i warte swojej ceny złote monety. Dodatkową zaletą wyboru rynku wtórnego jest możliwość uzyskania lepszej ceny niż u dealera.

Poprzedni artykułJak zasięgnąć pożyczki bez wychodzenia z domu?
Następny artykułMarketing B2B

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj