Zwiększająca się rok po roku konkurencja sprawia, że przedsiębiorstwa muszą działać szybciej, sprawniej, dokładniej itp. aby nie narzekać na brak i odpływ Klientów. Odpowiednie oprogramowanie dla firm – jak system klasy ERP – jest w tym niezwykle pomocne. Czym jest system ERP? Jak na przestrzeni lat zmieniały się tego typu narzędzia? Dlaczego rzeczywiście warto wdrożyć system ERP do swojej firmy?
Czym jest system ERP?
Bardzo ważną informacją jest to, że system ERP (z ang. Enterprise Resource Planning) to informatyczny system mający na celu wspomaganie zarządzania rozmaitymi zasobami przedsiębiorstwa. Nie da się ukryć, że obecnie coraz więcej osób korzysta z takich właśnie rozwiązań. Właścicielom przedsiębiorstw zależy bowiem na tym, aby szły one z duchem czasu i były w stanie możliwie jak najszybciej realizować usługi – oczywiście zgodnie z najwyższymi standardami. Nic więc dziwnego, że coraz więcej procesów jest wspomaganych właśnie przez wydajne oraz wszechstronne systemy ERP. Warto wiedzieć, że pozwalają one odpowiednio zintegrować różne obszary działalności danej firmy. Chodzi między innymi o produkcję, sprzedaż, zarządzanie zasobami ludzkimi itp. To również jednocześnie funkcjonalne systemy finansowo-księgowe, które ułatwiają codzienną pracę księgowych. Innym zadaniem tych narzędzi jest między innymi generowanie przydatnych analiz finansowych, które wspomagają zarządzanie firmą w tym sektorze.
Jak wyglądała ewolucja zintegrowanych systemów ERP?
Na przestrzeni lat systemy informatyczne tego typu bardzo mocno się rozwinęły. Pierwszym z nich był mrp (z ang. Material Requirements Planning), który powstał w latach sześćdziesiątych XX wieku. Jakie były jego zadania? To między innymi ułatwienie procesu dotyczącego zakupu materiałów na bazie harmonogramu produkcji. Poza tym system mrp generował przydatne informacje odnoszące się do struktury wyrobu, a także stanu zapasów konkretnego komponentu. Z kolei system MRP II (z ang. Manufacturing Resource Planning) powstał w wyniku poszerzenia obszaru planowania o rzeczowe zasoby przedsiębiorstwa i zasoby ludzkie. Trzeba tutaj wspomnieć nie tylko o planowaniu zasobów produkcyjnych, ale także o analizie utworzonych schematów. Systemy MRP II zostały zaś wzbogacone o moduły ułatwiające planowanie, a także zarządzanie finansami przedsiębiorstwa. Tak właśnie powstały systemy ERP. Dzięki nim można obecnie efektywnie wspomagać różne procesy zachodzące wewnątrz przedsiębiorstwa.
Korzyści ze stosowania systemu ERP
Co przemawia za tym, aby wdrożyć system ERP do swojego przedsiębiorstwa? Dzięki temu zarządzanie firmą – w różnych obszarach – będzie zdecydowanie efektywniejsze i szybsze. Systemy informatyczne typu ERP usprawniają działanie sektorów związanych z produkcją, finansami, logistyką, ale nie tylko. Ułatwiają również obsługę Klienta (zamówienia, zwroty, płatności) oraz efektywne zarządzanie posiadanymi zasobami ludzkimi (moduły eHR). Jak przekłada się to w praktyce na działanie firmy? Można liczyć na wzrost efektywności i automatyzację rozmaitych procesów biznesowych na np. zarządzanie magazynem lub nadzorowaniem płynności i jakości produkcji. Firmy, w których działa wydajny system informatyczny klasy ERP zwracają uwagę również na optymalne wykorzystanie wszelkich zasobów – w tym ludzkich np. poprzez szybkie rozliczanie czasu pracy. Produkcja odbywa się szybciej (przy zachowaniu najwyższej jakości), co ma rzecz jasna znaczenie dla odbiorców.
Można też zdecydowanie łatwiej zarządzać całym przedsiębiorstwem. Jest to możliwe dzięki zgromadzeniu i przetworzeniu wszystkich informacj z różnych sektorów danej firmy w jednej bazie danych. Ważnym aspektem jest też możliwość stosowania mechanizmów pozwalających symulować różne posunięcia – na przykład w obszarze finansów. Na tej podstawie można wysuwać konstruktywne wnioski i wprowadzać rozwiązania, które będą rentowne.
Nie może zatem dziwić, że nowoczesny system ERP jest coraz częściej stosowany. Właściciele firm mają bowiem świadomość, że taka inwestycja zwraca się i stanowi ważny krok na drodze tranformacji cyfrowej biznesu.