Czym jest wtórna dystrybucja papierów wartościowych?

Papiery wartościowe takie jak m.in. akcje czy obligacje to zbywalne dokumenty ucieleśniające określone prawa majątkowe. W kontekście omawiania zagadnień z nimi związanymi często mówi się o fazach rynku określonych przez Stana Weinsteina. Jedna z nich nosi miano dystrybucji?

Jakie są fazy rynku określone przez Stana Weinsteina?

Każdy, kto interesuje się tematem inwestowania lub sam jest inwestorem na giełdzie, doskonale wie o czterech fazach rynku, jakie określił Stan Weinstein. Są to: akumulacja, trend wzrostowy, dystrybucja oraz trend spadkowy. Fazy te następują zawsze bezpośrednio po sobie w wymienionej powyżej kolejności. Zrozumienie tych mechanizmów to ważny czynnik pozwalających odnieść sukces na giełdzie. Dobry inwestor to taki, który potrafi doskonale wyczuć najlepszy moment na kupno lub sprzedaż papierów wartościowych.

Dystrybucja i wtórna dystrybucja – czym się różnią?

Zgodnie z mechanizmami opisanymi przez Weinsteina dystrybucja papierów wartościowych pojawia się wtedy, kiedy jednocześnie wystąpią dwa czynniki. Pierwszym z nich jest sprzedaż akcji przez stronę podażową po obniżonym kursie, a drugim zakup przez stronę popytową bez podbicia kursu, chociaż w obrocie znajduje się znacząca ilość papierów wartościowych. O fazie dystrybucji mówi się wówczas, gdy inwestorzy przez pewien czas starają się sprzedawać papiery wartościowe bez wpływania na ich cenę. Co się natomiast tyczy wtórnej dystrybucji papierów wartościowych, to ma ona miejsce poza głównym rynkiem akcji.

Eksperci z firmy inwestycyjnej Prosper Capital wyjaśniają, że podobnie jak w przypadku dystrybucji pierwotnej, tak i tu w rachubę wchodzi sprzedaż pokaźnego pakietu papierów wartościowych. Wtórna dystrybucja również wiąże się z koniecznością sprostania pewnym wymogom. Nie generuje ona nowych papierów wartościowych, a głównymi jej celami są zwykle dywersyfikacja portfela oraz chęć pozyskania kapitału niezbędnego do realizowania rozmaitych projektów. Sprzedaż pakietów w ramach wtórnej dystrybucji jest obsługiwana przez maklerów lub banki inwestycyjne.

Poprzedni artykułJakie są największe zalety inwestowania w obligacje skarbowe?
Następny artykułInPost ma już 4 tysiące Paczkomatów w Wielkiej Brytanii. Rafał Brzoska: Idealny punkt to 10-20 tysięcy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj