Konto walutowe – ile może kosztować i jakie przynosi korzyści?

Zastanawiasz się, w jaki sposób możesz ułatwić sobie życie i jednocześnie oszczędzać czas w trakcie egzotycznych podróży, zagranicznych wyjazdów służbowych czy zakupów online? Rozwiązaniem, które Ci to zagwarantuje, jest bankowe konto walutowe. Mając je, możesz zapomnieć o wizytach w kantorze i wysokich opłatach za przewalutowanie. To tani i nieoceniony produkt finansowy, który przydaje się w wielu sytuacjach. Przelewy, transakcje kartą, wymiana walut z poziomu smartfona, wypłata euro czy dolarów z bankomatu. To i wiele więcej proponują nowoczesne rachunki dewizowe. Ile to dokładnie kosztuje i czy na pewno się opłaca? Przeczytaj artykuł, aby dowiedzieć się więcej o korzyściach, jakie przynoszą konta wielowalutowe!

Zastanawiasz się nad kontem walutowym?

Stawiając na nowoczesny rachunek dewizowy, możesz realizować transakcje w takich walutach jak m.in.:

 • dolar,
 • euro,
 • frank szwajcarski,
 • brytyjski funt szterling.

Zwykle produkty te obsługują jedną z walut, ale są też takie, które umożliwiają jednoczesne posługiwanie się większością z nich. Wszystko zależy od banku, w jakim zdecydujesz się otworzyć rachunek oraz Twoich aktualnych potrzeb.

Możesz oszczędzać i unikać wysokich opłat za przewalutowanie. Często zwykły przelew np. w dolarach, ale wykonany z ROR-u w złotówkach, jest obwarowany prowizją, która sięga nawet 200 zł. Spore koszty poniesiesz również, używając tradycyjnej karty za granicą. Konto walutowe pomoże Ci ograniczyć niepotrzebne opłaty. Działa ono podobnie jak zwykły rachunek, proponując możliwość wykonywania takich samych transakcji, ale w obcych walutach. Dodatkowo zyskujesz dostęp do internetowego kantoru, więc możesz wymieniać pieniądze, kiedy i gdzie chcesz.

Jeżeli:

 • często wyjeżdżasz na egzotyczne wakacje,
 • spłacasz kredyt w obcej walucie,
 • pracujesz poza granicami kraju i pobierasz wypłatę np. w euro,
 • masz firmę i zawierasz kontrakty z zagranicznymi przedsiębiorstwami,
 • mieszkasz za granicą i posługujesz się obcą walutą,
 • robisz zamówienia w zagranicznych sklepach internetowych i płacisz za nie online,
 • to rachunek dewizowy jest dla Ciebie.

Konto walutowe – jakich opłat możesz się spodziewać?

Atrakcyjne produkty bankowe są tanie, a czasami nawet darmowe – pod warunkiem spełnienia określonych przesłanek. Samo prowadzenie konta zwykle jest bezpłatne, jeśli zadbasz o odpowiednie saldo wskazane przez bank. Karta najczęściej będzie obwarowana stałą, miesięczną opłatą w granicach ok. 5-15 zł. Te koszty niektóre instytucje finansowe również pozwalają zminimalizować.

Wypłata euro czy funtów z konta walutowego nie generuje opłat za przewalutowanie. Banki raczej ograniczają się do minimalnych prowizji, które wynoszą np. 0,25 jednostki pobieranej waluty w bankomatach danej placówki i około 2,5 jednostki w przypadku pozostałych urządzeń w kraju i za granicą. Transakcje bezgotówkowe kartą najczęściej są w pełni darmowe.

Karty płatnicze do kont walutowych

Tak jak konto bankowe daje dostęp do różnych kart, tak dewizowe wiąże się z otrzymaniem wariantu walutowego Mastercard lub Visa. Wykorzystasz go na całym świecie – wpłacając i wypłacając gotówkę czy realizując płatności bezgotówkowe i online. Karta do rachunku w obcej walucie może występować też w formie mobilnej w ramach wybranego portfela cyfrowego, np.:

 • Apple Pay,
 • Google Pay,
 • Garmin Pay,
 • Fitbit Pay.

Kantor online?

Zakładając rachunek walutowy, zyskujesz dostęp do internetowego i mobilnego kantoru danego banku. Poprzez aplikację możesz swobodnie wymieniać m.in. złotówki na dolary czy euro. To bardzo wygodne rozwiązanie, które nie tylko pozwala oszczędzić czas, ale również umożliwia sprawdzanie kursów na bieżąco. Wystarczy mieć odpowiednią sumę pieniędzy na koncie, by zrealizować wymianę na wybraną walutę. W razie braku środków pamiętaj, że w każdej chwili da się zasilić rachunek przelewem z klasycznego ROR-u. Pomocne mogą być również karty Visa czy Mastercard, którymi opłacisz transakcję.

Szukasz banku z atrakcyjną ofertą?

Jeżeli masz już pewność, że konto wielowalutowe jest dla Ciebie, wybierz bank z korzystną ofertą. Kieruj się nie tylko warunkami prowadzenia rachunku dewizowego. Zwróć uwagę na całokształt oferty, jej złożoność. Stawiając na instytucję finansową, która proponuje klientom wiele usług, zyskujesz możliwość otrzymania np. karty kredytowej, lokaty czy kredytu na lepszych warunkach. Wieloletnia współpraca często przekłada się na korzystniejsze oprocentowanie. Patrz przyszłościowo i myśl o swoich potrzebach. Zweryfikuj również, czy bank oferuje nowoczesne rozwiązania, w tym dostęp do aplikacji mobilnej oraz agregację kont i ciesz się bankowaniem na dobrych zasadach!

Poprzedni artykułBukmacher – tradycyjny czy internetowy
Następny artykuł4 korzyści z wynajmowania biura serwisowanego

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj