Dress code biznesowy – co należy wiedzieć?

Nadal w wielu firmach obowiązuje określony dress code, którego powinni przestrzegać wszyscy pracownicy. Jest to styl ubierania się, pasujący do profilu i działalności konkretnej firmy. Pracownicy, który odpowiadają za kontakt z klientami powinni być profesjonalni w każdej dziedzinie, nawet, gdy chodzi o sposób ich ubierania się. Z tego artykułu dowiesz się, co to jest dress code biznesowy i jakich zasad należy przestrzegać.

Dlaczego strój ma znaczenie w pracy?

Na rozwój firmy ma wpływ bardzo dużo czynników, do których można zaliczyć również odpowiedni strój każdego pracownika. Wizytówką marki nie jest wyłącznie odpowiednia pozycja na rynku czy kampania reklamowa, ale przede wszystkim ludzie, którzy ją tworzą. Bezpośredni kontakt z klientami wymaga umiejętności komunikacji i oddania szacunku drugiej osobie, który również komunikujemy schludnym i eleganckim strojem. Dress code biznesowy powinien charakteryzować się prostotą i umiarem w komponowaniu stylizacji. Najlepiej zawsze sprawdzają się klasyczne modele ubrań w stonowanych odcieniach, które nie odwracają uwagi od merytorycznych kwestii biznesowych spotkania. Jeżeli zasady panujące w firmie nie określają inaczej, unikaj widocznego logo czy wyrazistych dodatków w stylizacjach do pracy i postaw na minimalizm.

Dress code biznesowy dla kobiet – co należy wiedzieć?

Pomysłów na kreacje biznesowe dla kobiet jest dużo, co może być albo błogosławieństwem, albo przekleństwem. Wybór spomiędzy różnych części garderoby może spowodować brak pomysłu na stylizację lub zorganizować plan ubioru na cały tydzień pracy. Wśród takich propozycji nie powinno zabraknąć klasycznej, ołówkowej sukienki czy dopasowanej spódnicy połączonej z modną bluzką wizytową. Oprócz tego panie mogą zdecydować się na włożenie garnituru czy spodni o prostym kroju i żakietu. Istotną zasadą dress code biznesowego jest zachowanie właściwej długości stroju. Rękawy nie powinny być podwinięte wyżej niż do łokcia, a sukienka musi sięgać przynajmniej do kolan. Należy także wybierać eleganckie bluzki, które mają mały dekolt.

Damski dress code biznesowy odnosi się również do kolorów użytych w stylizacji. Trzeba mieć na uwadze, że czerń przeznaczona jest wyłącznie na wieczorne wyjścia i nie powinna być zakładana do pracy jako główny element stroju. Wystrzegać się powinno też jaskrawych barw, które są zbyt wyraziste. Nie musisz jednak unikać kolorów, ale lepiej stawiać na te pastelowe czy odcienie beżu i brązu, które naturalnie podkreślą karnację. Dobierając dodatki, muszą one uzupełniać całą stylizację, a nie stanowić najważniejszych jej części. Buty powinny mieć zakryte palce, a ich obcas nie może być wyższy niż 7 centymetrów. Biżuteria to istotny element, wzbogacający strój, lecz trzeba stosować się do zasady „im mniej, tym lepiej”, aby efekt końcowy prezentował się schludnie i elegancko.

Dress code biznesowy dla mężczyzn – co należy wiedzieć?

Mężczyźni mają mniejsze pole do popisu podczas wyboru odpowiedniego stroju biznesowego. W każdej męskiej szafie powinien znajdować się dobrze skrojony garnitur i dopasowana koszula. Ważne, aby garnitur dobrze układał się na sylwetce, nie może być ani za luźny, ani za mały. Rękawy powinny sięgać nadgarstków i odsłaniać przynajmniej centymetr mankietu koszuli. W męskim dress code biznesowym obowiązuje ciemna kolorystyka marynarek i spodni, lecz nie powinien być to kolor czarny. Koszula natomiast wbrew pozorom nie powinna być biała, ponieważ ten odcień jest zarezerwowany na inne uroczystości. Unikaj również krzykliwych kolorów i wzorów krawatów, które zaburzają stylizację. Trzeba też pamiętać, aby zawiązany krawat kończył się na wysokości paska do spodni oraz, że marynarkę zapina się na jeden guzik. W męskiej garderobie duże znaczenie mają również skarpetki, które powinny być w kolorze butów i paska oraz nie odkrywać łydek.

Dress code biznesowy jest uniwersalny w każdej firmie. Najważniejsze, aby strój był schludny i elegancki, ponieważ klasyka obroni się w wielu sytuacjach.

Poprzedni artykułCzas na zmianę wnętrza
Następny artykuł4 najlepsze wybory na pracę za granicą

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj