Wynajem długoterminowy – czym jest?

wynajem auta

Wynajem długoterminowy to forma finansowania samochodu, polegająca na jego dzierżawie przez wskazany w umowie okres. Wszystkie koszty i zadania związane z utrzymaniem auta zazwyczaj spoczywają na osobie wynajmującej. Kierowca nie musi więc przejmować się wydatkami eksploatacyjnymi. Właścicielem samochodu jest bowiem firma wynajmująca. Najemca ma jednak prawo dysponować pojazdem według własnego uznania.

Jak działa wynajem długoterminowy?

W momencie kiedy decydujesz się na niego, deklarujesz, że przez cały czas trwania umowy będziesz płacić koszty użytkowania auta, a nie spłacać całej jego wartości. Zazwyczaj okres na jaki możesz wynająć samochód waha się od 12 miesięcy do 5 lat.

Kto może wynająć auto?

Właściwie może to być każdy. Do niedawna była to tylko możliwość skierowana do firm, jednak aktualnie mogą z niej korzystać też osoby fizyczne. Ta wygodna forma finansowania pojazdów stała się korzystną alternatywą dla zakupu samochodu w ramach kredytu bankowego lub leasingu, dlatego coraz więcej ludzi się na nią decyduje.

Warunki umowy wynajmu długoterminowego

Decydując się na długoterminowy wynajem samochodów, musisz wiedzieć, że:

 • auto nie będzie Twoją własnością aż do momentu wykupu
 • musisz z góry ustalić roczny limit kilometrów
 • możesz wybrać opcję bez lub z minimalnym wkładem własnym
 • podczas podpisywania umowy najmu wedle umowy serwisowej obowiązek pokrywania wydatków eksploatacyjnych podejmuje leasingodawca
 • finansowanie usługi odbywa się na podstawie umowy leasingu operacyjnego
 • w umowie zawarta jest wartość rezydualna pojazdu, na podstawie której ustalana jest wysokość miesięcznych rat za wynajem

Ponadto warto zwrócić uwagę, że firmy, które zajmują się długoterminowym wynajmem aut, nie stawiają rygorystycznych wymogów w stosunku do osób zainteresowanych. Najczęściej umowę może podpisać osoba dorosła, która ukończyła 21 lat i ma uprawnienia do kierowania pojazdem. Reszta mocno uzależniona jest od oferty konkretnej firmy.

Wynajem długoterminowy a leasing

Podstawowym aspektem, który je odróżnia jest większa dowolność w zakresie wyboru usług dodatkowych w przypadku wynajmu długoterminowego. Wystarczy, że wybierzesz odpowiednią ofertę, której parametry zostaną dostosowane do Twoich potrzeb. Ponadto przy wynajmie długoterminowym samochodów, w przeciwieństwie do leasingu, nie masz konieczności wnoszenia wkładu własnego. Nie musisz też wykupić pojazdu po zakończeniu umowy – możesz na spokojnie oddać samochód i wymienić na nowy model lub zakończyć współpracę z firmą.

Zalety wynajmu długoterminowego

Jest to bardzo wygodna opcja, w szczególności dla tych, którzy nie chcą angażować dużej ilości swojego czasu i kapitału. Podczas zdecydowania się na nią masz zapewnione:

 • profesjonalne doradztwo podczas wyboru auta i opcji finansowania
 • stałą opiekę serwisową
 • stałą miesięczną ratę, która zawiera również koszty serwisowania
 • brak konieczności wniesienia opłaty wstępnej
 • brak ryzyka związanego z utratą wartości pojazdu
 • możliwość wykupu auta po zakończeniu okresu umowy

Na rynku funkcjonuje wiele firm wynajmujących samochody. Jedną z nich jest Skoda. W swojej ofercie dysponują Full Service Leasingiem, czyli wynajmem długoterminowym. Sprawdź teraz, a w przypadku jakichkolwiek wątpliwości doradcy z pewnością pomogą Ci dobrać rozwiązania flotowe dedykowane specjalnie dla Twojej firmy.

Poprzedni artykułJak nie podjadać w pracy?
Następny artykułProste zarabianie w Internecie – 10 sposobów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj