Spawanie, czyli metoda łączenia materiałów przy pomocy ciepła, cieszy się dużą popularnością w przemyśle, budownictwie i tym podobnych branżach. Często korzysta się z niego również w przydomowych warsztatach. Co konkretnie powinno się w nich znaleźć, aby proces został przeprowadzony poprawnie? Oto kilka najistotniejszych elementów.
Rodzaje spawarek w sklepach spawalniczych
Z pewnością każdy od razu pomyślał o sprzęcie służącym wykonywaniu połączeń. Oczywiście nie obędzie się bez spawarki. Na rynku znajduje się wiele modeli, które różnią się między sobą parametrami. Najważniejsze jest jednak zwrócenie uwagi na to, jakiego rodzaju urządzenie oferuje sklep spawalniczy.
Ogółem wyróżnia się trzy wersje spawarek:
- MIG/MAG. Wykorzystują osłonę w postaci gazu. Są też bardzo proste w obsłudze i skuteczne.
- TIG. Mają zastosowanie profesjonalne, ponieważ trudno je obsługiwać.
- MMA. Wytwarzają łuk elektryczny z użyciem obojętnego gazu osłonowego. Uważa się je za rozwiązanie pośrednie między powyższymi modelami.
Warto dodać, że niektóre sklepy spawalnicze mają sprzęty łączące ze sobą powyższe funkcje, czyli modele 2w1, a nawet 3w1. Znajdą one swoje zastosowanie w profesjonalnych warsztatach, które są nastawione na realizację bardzo zróżnicowanych zleceń.
Przydatne akcesoria i artykuły spawalnicze
Same spawarki nie wystarczą. Do tego trzeba jeszcze zaopatrzyć się w specjalny osprzęt wraz z materiałami eksploatacyjnymi. Bez nich spawanie jest bardzo utrudnione, jeśli nie niemożliwe. Jakie artykuły spawalnicze powinny znaleźć się pod ręką, aby skutecznie przeprowadzić proces łączenia? To m.in.:
- Reduktory ciśnienia. Ich zadaniem jest kontrola ciśnienia gazu stosowanego podczas spawania poprzez śrubę nastawczą.
- Kątownik spawalniczy. Służy do pozycjonowania oraz mocowania elementów ferromagnetycznych.
- Zestaw końcówek oraz łączników prądowych. Tego typu artykuły spawalnicze wykonuje się w różnych standardach. Należy więc dopasować je do potrzeb aktualnego projektu.
- Tulejki izolacyjne. Montowane między fajką a łącznikiem prądowym, aby chronić urządzenie.
- Uchwyty spawalnicze. Przeznaczone do ręcznego procesu metodą MIG/MAG.
- Zaciski. Te artykuły przydają się do mocowania przewodu masowego na materiale spawanym. W ten sposób tworzą obwód spawania.
- Druty spawalnicze. Najważniejszy materiał eksploatacyjny. Występuje w wielu rodzajach, które sprawdzają się w danej sytuacji. Dla przykładu drut elektrodowy manganowo-krzemowy, miedziowany jest potrzebny do spawania niestopowych stali konstrukcyjnych, kotłowych oraz okrętowych.
Do tego można jeszcze dodać odzież ochronną, na którą składają się rękawice, przyłbica oraz fartuch. Tylko pełny komplet właściwie zabezpiecza operatora przed zagrożeniami w postaci odprysków czy płomieni.
Który sklep spawalniczy odwiedzić?
Polecamy przyjrzeć się ofercie marki Schmith. Prowadzony przez nią sklep spawalniczy posiada wiele wspomnianych w artykule rodzajów osprzętu oraz akcesoriów. To doskonałe miejsce do zaopatrzenia się w wysokiej jakości produkty, które ułatwią łączenie ze sobą różnych elementów.