Automatyzacja przemysłowa zalicza się do dziedzin inżynieryjnych, których głównym celem jest monitorowanie różnych obszarów pracy przedsiębiorstwa i sterowanie wybranymi działaniami. Jest to możliwe dzięki nowoczesnej technologii, z której coraz chętniej korzystają firmy. Jej wprowadzenie zwiększa m.in. efektywność produkcyjną.
Jakie są inne korzyści automatyzacji przemysłowej? Przekonaj się, jak jej wdrożenie wpływa na konkurencyjność biznesu!
Zwiększ wydajność i osiągnij sukces dzięki automatyzacji przemysłowej
Korzyści automatyzacji przemysłowej doceniają nie tylko duże przedsiębiorstwa. Na wprowadzenie istotnych zmian w zakresie działalności decydują się obecnie coraz częściej także mniejsze firmy. Co mogą dzięki temu zyskać? Przede wszystkim:
- mają większą kontrolę nad wszelkimi procesami produkcyjnymi,
- mogą konkurować z innymi biznesami pod względem jakości swoich produktów,
- zyskują poczucie bezpieczeństwa w związku z różnymi procesami firmowymi,
- zyskują zdecydowanie większą efektywność procesu produkcyjnego.
Automatyzacja przemysłowa w znacznym stopniu przyczynia się do zwiększenia wydajności pracy. Dotyczy to szczególnie czynności powtarzalnych, które dotychczas wykonywane były przez człowieka.
Okazuje się, że wiele z nich skutecznie, szybko i – co najważniejsze – bez błędów może być zaprogramowanych w maszynach. Wyeliminowanie czynnika ludzkiego z powtarzalnego procesu to zdecydowanie mniejsze ryzyko pomyłek. Ma to również znaczenie w kontekście oszczędności dla przedsiębiorstwa.
Wdrożenie automatyzacji to również znacząca poprawa jakości oferowanych wyrobów. Produkcja z wykorzystaniem maszyn cechuje się dużą precyzją wykonania. To w przypadku masowego wytwarzania i powtarzalności pewnych działań jest niezwykle istotne. Możliwość popełnienia istotnego błędu jest zredukowana do minimum.
Z kolei dzięki odpowiednim modułom wszelkie odchylenia od standardów są automatycznie wykrywane i usuwane z linii produkcyjnej. Podstawy automatyki przemysłowej dla początkujących są w stanie wskazać przedsiębiorcom informacje na temat działania różnego rodzaju czujników, a także istoty ich zastosowania w nowoczesnych procesach produkcji.
Wdrożenie automatyzacji w firmie wpływa również na znacznie wyższy poziom bezpieczeństwa pracowników. Zasady BHP dokładnie określają, jaki ciężar mogą podnosić kobiety oraz mężczyźni. W wielu przypadkach, dzięki zastosowaniu automatyki, ciężkie ładunki przenoszone są bez narażania osób zatrudnionych na uszczerbek na zdrowiu.
Automatyzacja przemysłowa – rewolucja w redukcji kosztów operacyjnych
Przedstawione wyżej przykłady pokazują, że automatyzacja przemysłowa to wiele korzyści dla przedsiębiorstwa. Praca wykonana dotychczas przez człowieka przebiega znacznie szybciej i dokładniej. Jednak za jedną z najważniejszych zalet automatyzacji uznaje się optymalizację kosztów operacyjnych.
Wdrożenie robotyki w znacznym stopniu zwiększa jakość wytwarzanych produktów i pozwala zachować powtarzalność. Eliminacja pomyłek to mniej odrzuconego asortymentu, którego nie można by wprowadzić na rynek.
Początkowe koszty wdrożenia automatyzacji mogą wydawać się duże. Warto jednak uwzględnić czas wykorzystania maszyn w firmie. Dzięki kilku prostym wyliczeniom można szybko określić, kiedy inwestycja w automatyzację się zwróci, a następnie będzie przynosić wyłącznie same korzyści.
Do obsługi nowoczesnego sprzętu wymagany jest wyłącznie operator, który będzie kontrolował i programował wszelkie procesy. Znika konieczność zatrudnienia większej liczby pracowników. Linie produkcyjne mogą więc pracować znacznie wydajniej przy mniejszym nakładzie finansowym. To ogromne korzyści automatyzacji przemysłowej!
Może Cię zainteresować: Rewolucja przemysłowa – od maszyny parowej do przemysłu 4.0
Zyskuj konkurencyjność na rynku – automatyzacja przemysłowa jako klucz do sukcesu biznesowego
Automatyzacja przemysłowa ma także znaczenie w kontekście postrzegania firmy przez potencjalnych klientów czy partnerów biznesowych. Przedsiębiorstwo, w którym wdrożona została nowoczesna technologia, oferowana np. przez Balluff, jest odbierane jako rzetelny partner biznesowy dostosowujący się do potrzeb rynku.
Dla klientów jest to również znak, że produkty przedsiębiorstwa powstają z uwzględnieniem najwyższych standardów.