Zwrot podatku z Niemiec – wszystko, co musisz wiedzieć

Niemcy to jeden z najczęściej wybieranych krajów przez Polaków podejmujących pracę za granicą. Każda osoba legalnie zatrudniona w Niemczech ma prawo – podobnie jak w Polsce – do odzyskania nadpłaconego podatku. Wielu podatnikom przysługują także dodatkowe świadczenia, takie jak zasiłek rodzinny Kindergeld. Kto może ubiegać się o zwrot podatku z Niemiec, jakie dokumenty będą potrzebne i na jakie kwoty można liczyć?

Zwrot podatku w Niemczech – najważniejsze zasady

Zwrot podatku z Niemiec możliwy jest w sytuacji, kiedy składki na podatek dochodowy (Lohnsteuer) były w ujęciu rocznym wyższe, niż oszacował pierwotnie urząd skarbowy (Finanzamt). Podatek dochodowy w Niemczech wynosi od 4 do 45% i zależy do wysokości zarobków oraz sytuacji osobistej podatnika (jego przynależności do klasy podatkowej).

Aby otrzymać należne pieniądze, należy złożyć zeznanie podatkowe do 31 lipca roku następującego po roku rozliczeniowym. Podobnie jak w Polsce, niemiecki rok podatkowy odpowiada kalendarzowemu – trwa od 1 stycznia do 31 grudnia. Warto wiedzieć, że zwrot podatku z Niemiec jest możliwy aż do 4 lat wstecz. Za każdy rok podatkowy pieniądze można jednak odzyskać tylko raz.

Jeśli osoba rozliczająca się z niemieckim urzędem skarbowym pracowała tylko w Niemczech, nie musi składać dodatkowo zeznania w urzędzie w Polsce, jest to jednak konieczne, gdy w danym roku podatkowym pracowała w obu krajach. W tym drugim przypadku do niemieckiego rozliczenia należy dołączyć zaświadczenie EU/EWR (koniecznie podbite przez polski urząd), potwierdzający uzyskany w kraju dochód.

Ograniczone i nieograniczone prawo podatkowe – istotny jest staż pracy

W zależności od stażu pracy w danym roku podatnikowi przysługuje ograniczone lub nieograniczone prawo podatkowe. Nieograniczone prawo dotyczy osób, które przepracowały w Niemczech dłużej niż 183 dni (co najmniej 6 miesięcy). W takiej sytuacji można liczyć także na wiele ulg i odliczeń oferowanych przez niemieckie prawo (ulgi na mieszkanie, dojazd, narzędzia do pracy, czy opiekę nad dziećmi).

Osobom, które pracowały w Niemczech krócej niż 6 miesięcy, przysługuje jedynie ograniczone rozliczenie podatkowe. Nie uprawnia ono do ulg i odliczeń, jakie można uzyskać w przypadku uprawnień nieograniczonych.

Jak rozliczyć podatek z Niemiec? Niezbędne dokumenty

Aby otrzymać zwrot podatku, do właściwego urzędu należy dostarczyć właściwy formularz, tzw. kartę podatkową (Lohnsteuerbescheinigung). To odpowiednik formularza PIT, który podatnicy wypełniają również w Polsce. Aby rozliczyć podatek z Niemiec niezbędna będzie kopia dowodu osobistego lub paszportu, oraz zaświadczenie o ewentualnych dochodach uzyskanych w kraju ojczystym.

Osoby starające się o dodatkowe świadczenia (np. zasiłek rodzinny Kindergeld, dofinansowanie dojazdów do pracy) są zobowiązane do złożenia dokumentów potwierdzających prawo do świadczeń lub potwierdzających poniesione wydatki (bilety, umowy najmu mieszkania, rachunki, itd.).

Czas oczekiwania na zwrot podatku w Niemczech jest różny i zależy od konkretnego urzędu. Zwykle trwa to około 3 miesiące, jednak trzeba mieć świadomość, że urząd może rozpatrzyć nasz wniosek nawet do 6 miesięcy (znaczenie ma również czas, w jakim wniosek wpłynął do urzędu – najczęściej są one rozpatrywane według kolejności zgłoszeń).

Rozliczenie warto powierzyć specjalistom

Aby uzyskać najwyższą możliwą kwotę zwrotu, warto skorzystać z usług profesjonalnego biura rachunkowego. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, gdy pracowaliśmy w Niemczech dłużej niż pół roku, dzięki czemu przysługuje nam nieograniczone prawo do rozliczenia podatku. Specjaliści podatkowi pomogą nie tylko uzyskać najwyższą możliwą w danej sytuacji kwotę, ale także zrobią to w najszybszym dostępnym terminie.

Dysponując odpowiednią wiedzą, pomogą również uzyskać wszystkie należne dodatki, a tych w Niemczech jest bardzo dużo. Nierzadko są to też bardzo wysokie kwoty. Świadczenia mogą dotyczyć utrzymania, dojazdu do pracy, opieki nad dziećmi, wydatków na narzędzia, pomoce do pracy, czy nawet wykonywania obowiązków w ramach home office.

Zwrot podatku z Niemiec, a także z wielu innych krajów, można przeprowadzić, korzystając z usług firmy All-Tax: https://all-tax.pl/.

Poprzedni artykułCzym jest stół betonowy parkingowy?
Następny artykułPlaton Life rozwija ofertę dla polskich użytkowników

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj