Odszkodowanie a zadośćuczynienie za wypadek – czym to się różni?

Odszkodowanie i zadośćuczynienie to pojęcia często mylone przez poszkodowanych. Ich rozróżnienie jest jednak niezwykle istotne. Decyduje bowiem o tym, ile pieniędzy uda nam się uzyskać.

Wiele wypadków na polskich drogach

W 2019 roku doszło do 30.288 wypadków drogowych. Tak wynika przynajmniej z policyjnych statystyk. Kilkaset osób straciło w nich życie, a co najmniej kilka tysięcy osób doznało poważnych obrażeń. Ci wszyscy ludzie domagają się teraz wypłaty należnych im świadczeń. Tylko niektórzy z nich mają jednak świadomość tego, co im przysługuje a co nie. Tę niewiedzę wykorzystują natomiast ubezpieczyciele, zaniżając należne świadczenia. Najczęściej mówimy o odszkodowaniu za wypadek komunikacyjny. Nie jest to jednak jedyna forma rekompensaty za to zdarzenie. W wielu sytuacjach zasadne będzie również przyznania zadośćuczynienia. Czym różnią się te dwie konstrukcje?

Odszkodowanie a zadośćuczynienie

Poszkodowani w wypadkach komunikacyjnych mogą uzyskać zarówno odszkodowanie, jak i zadośćuczynienie. Pierwsze świadczenie przysługuje za doznaną szkodę majątkową. Z kolei to drugie wypłacane jest za szkodę niemajątkową. Obie konstrukcje zostały uregulowane w Kodeksie cywilnym. Przeznaczono im jednak odrębne przepisy. Obu świadczeń można dochodzić w ramach jednego procesu likwidacji szkody, prowadzonego przez ubezpieczyciela. Jeżeli nie otrzymamy pozytywnej dla nas decyzji, można się również ubiegać o ich wypłatę w sądzie, w ramach jednego postępowania. Poszkodowany będzie musiał udowodnić, że poniósł szkodę w określonej wysokości. Odszkodowanie i zadośćuczynienie wymagają przedstawienia zupełnie innych dowodów.

Szkoda majątkowa a szkoda niemajątkowa

Należałoby zatem jeszcze wyjaśnić, jakie są różnice między szkodą majątkową a szkodą niemajątkową. Ta pierwsza to po prostu realny i łatwy do wyceny uszczerbek w majątku poszkodowanego. Może być to uszkodzony samochód, wymagający naprawy albo złamana noga, wymagająca drogiego i długotrwałego leczenia. Z kolei w przypadku śmierci poszkodowanego rodzina może uzyskać odszkodowanie w celu postawienia bliskiemu nagrobka i wyprawienia pogrzebu. Szkoda niemajątkowa dotyczy natomiast negatywnych przeżyć, doznanych w związku z wypadkiem. To po prostu cierpienie psychiczne, smutek, żal, rozgoryczenie i trauma, która odciska piętno na poszkodowanym. Taką szkodę niemajątkową trudno wycenić. Pewien cennik w tym zakresie kształtuje dzisiaj orzecznictwo sądów powszechnych.

Jak uzyskać odszkodowanie i zadośćuczynienie?

Samodzielne walka z ubezpieczycielem bywa bardzo trudna. Właśnie dlatego warto sięgnąć po pomoc profesjonalistów. Kancelaria Gruchacz od lat pomaga poszkodowanym w wypadkach komunikacyjnych. Mamy na swoim koncie setki wygranych spraw. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie – https://kancelariagruchacz.pl/odszkodowanie/.

Poprzedni artykułFirma Zebra Technologies prezentuje pięć wzmocnionych komputerów mobilnych umożliwiających zwiększenie wydajności pracowników pierwszej linii
Następny artykułNowoczesny kurs ISO 9001 – jakich zagadnień powinien dotyczyć?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj