Formalności w leasingu – co warto wiedzieć?

formalności w leasingu

Leasing jest bardzo popularną formą obejmowania w posiadanie samochodu, sprzętu lub innych przedmiotów na użytek firmy. Wielu osobom kojarzy się jednak z dość skomplikowaną procedurą. Sprawdź, co warto wiedzieć o leasingu i jakich formalności należy dopełnić.

Co to jest i co można wziąć w leasing?

Leasing to umowa cywilnoprawna, która jest zawierana pomiędzy dwoma podmiotami. Jednym z nich jest leasingodawca, czyli jednostka, która kupiła daną rzecz na własność i oddaje ją w odpłatne użytkowanie na określony czas. Z reguły opłata za użytkowanie jest uiszczana co miesiąc. Drugą stroną jest leasingobiorca, czyli osoba, która z danej rzeczy będzie odpłatnie korzystać. Leasing można porównać do wynajmu długoterminowego lub do zakupu na raty.

Jak wspomnieliśmy powyżej, leasing najczęściej brany jest na samochód lub sprzęt niezbędny do prowadzenia działalności (np. komputery, maszyny itp.). Do bardzo popularnych należy leasing pojazdów osobowych, a także leasing pojazdów ciężarowych i dostawczych. Dużą popularnością cieszy się także leasing na sprzęt biurowy czy maszyny rolnicze.

Wybór odpowiedniej oferty leasingowej

Decydując się na tę formę finansowania, w pierwszej kolejności należy wybrać odpowiednią ofertę leasingu. Warto porównać opcje, które są dostępne na rynku, bowiem nie każda z nich musi spełniać nasze wymagania. Wiele zależy też od tego, co będzie przedmiotem leasingu oraz jaka będzie kwota, na którą będziemy zawierać umowę. Warto szczegółowo zapoznać się z warunkami, jakie oferuje nam dana firma. Znajomość zapisów umowy warunkuje to, czy w trakcie jej trwania będziemy się czuć komfortowo, gdyż brak stosowania się do umowy może nam przysporzyć dużo zbędnego stresu i niepotrzebnych problemów.

leasing pojazdów ciężarowych

Jak wygląda procedura zawierania umowy leasingu?

Po podjęciu decyzji o tym, która oferta leasingowa będzie dla nas najkorzystniejsza, rozpoczynamy proces wnioskowania o przyznanie finansowania. Cały proces nie wymaga wielu dokumentów, a wielokrotnie zdarza się, że decyzję o przyznaniu finansowania otrzymujemy jeszcze tego samego dnia. Taka uproszczona procedura z pewnością nie miałaby miejsca w przypadku klasycznego kredytu.

Samo złożenie wniosku może odbyć się drogą elektroniczną. Należy sprawdzić, jakie dokumenty trzeba dołączyć do wniosku o przyznanie leasingu. W przypadku procedury uproszczonej będzie to zazwyczaj kserokopia dowodu osobistego, dane rejestrowe firmy oraz wypełniony wniosek leasingowy. W standardowej procedurze prawdopodobnie przyjdzie nam dostarczyć jeszcze PIT, bilans zysków i strat oraz oświadczenie o przychodzie i dochodzie za ostatni (zamknięty) miesiąc obrachunkowy. Podczas rozpatrywania takiego wniosku, leasingodawca sprawdza wiarygodność swojego przyszłego klienta w bazie BIK, KRD itp.

W przypadku pozytywnego rozpatrzenia wniosku o leasing, następuje podpisanie umowy leasingowej. Następnie dokonywana jest pierwsza wpłata. Po zakończeniu wszelkich formalności można dokonać odbioru rzeczy będącej przedmiotem umowy leasingu. Jak widać, procedura zawierania umowy leasingu nie jest zbytnio skomplikowana.

Zdolność finansowa a leasing

Badanie wiarygodności finansowej leasingobiorcy opiera się przeważnie na dokumentach rejestrowych, które są powszechnie dostępne oraz na dokumentach finansowych dostarczonych przez leasingobiorcę. Formalnie do uruchomienia leasingu wymagane są deklaracje podatkowe PIT lub CIT, wyciąg z księgi przychodów i rozchodów oraz bilans zysków i strat (w przypadku spółki prawa handlowego). Są to dokumenty, których dostarczenie nie będzie stanowiło problemu dla żadnego przedsiębiorcy. W przeciwieństwie do procedury kredytowej, warunki otrzymania leasingu są o wiele prostsze i bardziej klarowne. Zdolność leasingowa jest bardzo szybko obliczana i często dostajemy odpowiedź nawet jeszcze tego samego dnia.

Poprzedni artykułDlaczego warto zainwestować w sita wysokiej jakości?
Następny artykułSmaczny pomysł na prezent czyli praliny z wiśniami w czekoladzie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj