Rezonans magnetyczny na nfz?

rezonans magnetyczny bole glowy

Nie ma cenniejszej rzeczy w życiu człowieka niż zdrowie. Wie o tym każdy, kto choć raz zmagał się z poważną chorobą czy schorzeniem. Kiedy nasz organizm przestaje, prawidłowo funkcjonować poszczególne elementy naszego dnia codziennego ulegają niekorzystnym zmianom. Kluczem powrotu do formy sprzed choroby, jest dobra diagnoza. Tylko dokładne zbadanie pacjenta jest w stanie ustalić odpowiedni sposób leczenia. W tym celu wykorzystuje się specjalistyczne badania diagnostyczne takie jak rezonans magnetyczny. Sprawdź kiedy je wykonać i czy jest refundowane.

Rezonans magnetyczny

Badanie MR (ang. magnetic rezonance) to od lat najskuteczniejsze urządzenie diagnostyczne. Wykorzystuje się w niemal każdej dziedzinie medycyny, badania układ kostny człowieka, pomaga przyjrzeć się lepiej organom wewnętrznym, a także głowie. Badanie rezonansem pozwala wykryć takie choroby jak SM czy tętniaki w tym tętniaki mózgu. To bezbolesne obrazowanie niejednokrotnie uratowało pacjentom życie. Wykrycie takich zmian jak tętniaków czy guzów, daje szanse na skuteczne wyleczenie. Choć obrazowanie MR jest powszechnie wykorzystywane, nadal wielu pacjentów się go boi. Nieświadomość tego jak działa rezonans, powoduje, że niektórzy w obawie przed niebezpieczeństwem rezygnuje z pójścia do pracowni rezonansu magnetycznego.

rezonans magnetyczny mr

Jak to działa?

Do niedawna sądzono, że badanie MR jest szkodliwe dla naszego zdrowia, podobnie jak rentgen. Rezonans w przeciwieństwie do tradycyjnego prześwietlenia, nie wykorzystuje promieniowania. Działa dzięki magnetycznym właściwościom protonów w naszym ciele, oraz falom radiowym. To właśnie połączenie tych dwóch elementów, daje przekrojowy obraz medyczny badanego fragmentu ciała. Badanie rezonansem magnetycznym jest całkowicie bezpieczne, we wskazanych przypadkach wykonuje się je także kobietom w ciąży.

Podczas obrazowania pacjent znajduje się cały czas w pozycji leżącej. Czas trwania badania zależy od diagnozowanej części ciała. W przypadku kręgosłupa, ręki czy nogi jest to mniej więcej 20/30 minut. Natomiast badanie głowy może wydłużyć się nawet do godziny. W przypadku podejrzeń tak poważnych chorób jak tętniak należy jak najszybciej zgłosić się do pracowni rezonansu w celu potwierdzenia bądź wykluczenia zmiany w tętnicy.

Rezonans na NFZ czy prywatnie?

rezonans magnetyczny pluc

W Polsce badanie rezonansem magnetycznym jest refundowane. W zależności od miasta czas oczekiwania na badanie może różnić się od kilku tygodni do nawet roku. Pilne skierowania są realizowane szybciej, jednak muszą być wskazania do przyśpieszenia obrazowania MR. Co istotne skierowanie na rezonans magnetyczny otrzymamy tylko od lekarza specjalisty. Internista nie może wydać nam takiego dokumentu. Jeżeli nie chcemy, lub nie możemy czekać na badanie w ramach NFZ, warto rozważyć skorzystanie z prywatnej pracowni. Wówczas czas realizacji będzie zdecydowanie krótszy. Także wynik badania otrzymamy niewątpliwie szybciej niż w państwowej placówce. Bez względu na to czy zdecydujemy się na rezonans odpłatny, czy w ramach NFZ, musimy mieć ze sobą skierowanie. Inaczej badanie nie zostanie wykonane. Pamiętajmy, by w ten dzień zrezygnować z metalowych elementów naszej garderoby.

Silne pole magnetyczne w rezonansie spowoduje nagrzanie metalu, co może uszkodzić urządzenie, a także stanowić zagrożenie dla naszego zdrowia. Koniecznie musimy poinformować pracowników rezonansu o wszelkich przewlekłych chorobach, oraz przebytych operacjach. Najistotniejsze są te, w których zostały nam wszczepione implanty. Niektóre tworzywa mogą wykluczyć nas z badania. Rezonans magnetyczny to skuteczna i bezpieczna forma diagnozowania. Czas w przypadku zdrowia jest kluczowy, dlatego nie zwlekajmy i badajmy się regularnie. Sprawdź dostępność www.citomed.pl

Poprzedni artykułGdzie kupić akcesoria komputerowe do biura?
Następny artykułMontaż elektroniki na płycie drukowanej – jaki postęp poczyniła ludzkość w tym kierunku?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj