Każdy wytwórca i producent, a szczególnie podmioty z rozbudowaną siatką intralogistyki, kalkuluje koszty transportu i magazynowania. Elementem tych kosztów są opakowania transportowe, w których przewożone i magazynowane są komponenty do produkcji, części, czy podzespoły.
Zależnie od przewożonych materiałów oraz procesów logistycznych wykorzystywane są różne opakowania i pojemniki, np. kartonowe, metalowe, drewniane lub opakowania z tworzyw. W każdym przypadku opakowań, różne są ich koszty pozyskania, eksploatacji i utylizacji. Różne są również oferowane właściwości i możliwości zastosowań.
Przejście na opakowania wielokrotnego użytku
Opakowania wielokrotne mimo wyższej ceny jednostkowej w porównaniu z jednorazowymi opakowaniami kartonowymi, mają szereg zalet oraz są konkurencyjne cenowo w ujęciu długo czasowym. Szczególnie jeżeli rozpatrujemy opakowania transportowe wielokrotnego użytku z tzw. kartonplastu, czyli opakowania na bazie płyt komorowych pp. Te coraz popularniejsze opakowania, wykazują się bardzo dobrym stosunkiem ceny do oferowanych właściwości i trwałości.
Oszczędności na braku potrzeby utylizacji zużytych opakowań jednorazowych
Wykorzystując opakowania wielokrotnie w zamkniętych procesach logistycznych, następuje eliminacja potrzeby każdorazowego kosztownego zagospodarowania zużytych opakowań jednorazowych. Nowoczesne opakowania z tworzyw, w tym szczególnie oparte o polipropylenowe płyty komorowe, wykazują przy tym porównywalne właściwości wytrzymałościowe do bardziej tradycyjnych konstrukcji wielokrotnych wykonanych z drewna lub metali. A zarazem przewyższają je w kontekście wagi i niższej ceny pozyskania.
Zmniejszenie wagi opakowań
Waga opakowań ma istotne znaczenie w kosztach transportu oraz łatwością przenoszenia czy załadunku. Nowoczesne opakowania na bazie komorowych płyt polipropylenowych łączą zalety niskiej wagi opakowań kartonowych oraz wytrzymałości opakowań wykonanych z drewna czy metalu. Dzięki swojej konstrukcji i właściwościom, oferują zalety wielokrotnego użytkowania oraz obniżenie kosztów transportu w porównaniu z tradycyjnymi opakowaniami wielorazowymi. Zmniejszona waga wynika z lekkiego budulca, czyli lekkich lecz wytrzymałych płyt komorowych, z których są wykonane opakowania.
Optymalizacja przestrzeni wewnątrz opakowań
Lepsze dopasowania opakowania do transportowanych przedmiotów oraz redukcja wolnych przestrzeni oszczędza gabaryty opakowań, w rezultacie na danej przestrzeni możliwe jest składowanie lub przewożenie większych ilości towarów. Transportowe przemysłowe opakowania wielokrotnego użytku najczęściej dedykowane są konkretnym procesom i ładunkom. Łatwość produkcji i dostarczania dopasowanych opakowań zwrotnych zoptymalizowanych pod dane produkty jest kluczowa oraz możliwa do spełnienia w przypadku stosunkowo ekonomicznych opakowań z komorowych płyt pp. Opakowania takie mogą mieć ponad to możliwości składania na płasko, dzięki czemu oferują bardzo dużą oszczędność miejsca w fazach nie załadowanych.
Mniejsze ilości zakupionych opakowań
Do obsługi setek cykli transportowych, w przypadku opakowań jednorazowych każdorazowo potrzebne jest nowe opakowanie, co generuje niemałe koszty. W przypadku przejścia na ekonomiczne i nowoczesne opakowania wielorazowe, ich wyższy koszt jednostkowy rekompensowany jest długą eksploatacją i sumaryczną oszczędnością. W światowym przemyśle produkcyjnym, tendencja optymalizacji kosztów transportu dzięki wielokrotnym opakowaniom pp, jest ewidentnie zauważalna.