W czasach, gdy ryzyko inwestowania w akcje, waluty lub kryptowaluty utrzymuje się na wysokim poziomie, doświadczeni inwestorzy szukają sposobów na dywersyfikację portfela inwestycyjnego, natomiast początkujący chcą lokować swój kapitał z większym zyskiem, niż w lokaty. Odpowiedzią na te potrzeby są obligacje korporacyjne.
Co to są obligacje korporacyjne? Jak inwestować w dłużne papiery wartościowe?
Obligacje korporacyjne to dłużne papiery wartościowe przedsiębiorstw, czyli w praktyce dokumenty, w których emitent oświadcza, iż staje się dłużnikiem obligatariusza (inwestora) i zobowiązuje się do spłaty określonych świadczeń względem niego. Obecnie rzadko inwestujący mają do czynienia z papierami wartościowymi w tradycyjnym, papierowym wydaniu, w większości przypadków można spotkać się z zapisem w systemie informatycznym.
Jak inwestować w dłużne papiery wartościowe? Można to zrobić na rynku pierwotnym, kupując obligacje bezpośrednio od emitenta lub na rynku wtórnym. W pierwszym przypadku konieczne jest posiadanie bardzo dużego kapitału wejściowego, dlatego inwestorzy indywidualni częściej wybierają handel na Catalyst. Jest to rynek wtórny, na którym sprzedaż i kupno obligacji odbywa się między inwestorami, bez udziału emitenta. Więcej o tym, jak kupić obligacje korporacyjne znajdziesz w dziale Pytań i Odpowiedzi na stronie jednego z doradców finansowych: http://bestcapital.pl/faq-obligacje-korporacyjne/.
Co jest istotne, aby móc inwestować w papiery dłużne, należy posiadać konto w biurze maklerskim. A czy warto zainwestować swoje środki w spółki? Jakie jest ryzyko z tym związane?
Ryzyko obligacji korporacyjnych, a oprocentowanie
Jednym z najważniejszych czynników wpływających na oprocentowanie obligacji korporacyjnych jest ryzyko kredytowe. Na czym ono polega? Na płynności finansowej emitenta. Jak to wygląda w praktyce?
W przypadku spółek o pewnej kondycji finansowej, oprocentowanie obligacji jest na stosunkowo niskim poziomie (choć w większości przypadków i tak bardziej opłacalnym, niż lokaty). Czemu tak jest? Ponieważ ryzyko kredytowe związane z inwestycją jest niskie. Oznacza to, że emitent będzie w stanie regularnie spłacać odsetki, a po terminie wykupu zwróci cały kapitał początkowy.
Przedsiębiorstwa, aby uwiarygodnić swoją pozycję na rynku, często zlecają też stworzenie zewnętrznym, niezależnym firmom oceny ratingowej, która mówi o ryzyku kredytowym.
A co jeśli interesują Cię wyższe zyski? Trzeba będzie ponieść większe ryzyko. Ci emitenci, którzy są na rynku początkujący lub których sytuacja finansowa nie jest tak jasna, muszą zaoferować wyższe oprocentowanie, aby zachęcić potencjalnych inwestorów. Jednocześnie oznacza to, że zwiększa się prawdopodobieństwo, że przedsiębiorstwo okaże się niewypłacalne i nie zwróci całości lub części kapitału.
Opinie o obligacjach korporacyjnych
Z tych względów obligacje korporacyjne często stają się sposobem na dywersyfikację portfela inwestycyjnego (stają się zabezpieczeniem w przypadku niepowodzenia innych instrumentów finansowych) lub dla przeciętnego inwestora stanowią bardziej korzystną alternatywę dla lokat (papiery wartościowe charakteryzują się nieco wyższym oprocentowaniem przy ryzyku znajdującym się na podobnym poziomie).
W przypadku osób początkujących warto zdecydować się na pomoc Autoryzowanych Doradców Catalyst, których pełną listę można znaleźć na stronie internetowej Giełdy Papierów Wartościowych. Dłużne papiery przedsiębiorstw, tak jak wspomniane na początku akcje czy kryptowaluty, również wymagają posiadania odpowiedniej wiedzy i doświadczenia.