Założenie firmy wcale nie jest trudne. Obecnie możesz to zrobić bez wychodzenia z domu, wypełniając formularz na stronie biznes.gov.pl. Wraz z rejestracją firmy wszystkie dane zostaną przekazane do ZUS i urzędu skarbowego, dlatego nie musisz się martwić staniem w kolejkach i dopełnianiem niekończących się formalności. Jednak zanim założysz firmę, musisz podjąć kilka istotnych decyzji. Poniżej znajdziesz praktyczne wskazówki.
Kto może założyć firmę?
W Polsce firmę jednoosobową może założyć każda osoba pełnoletnia. Jest to możliwe na takich samych zasadach dla obywateli Polski oraz obywateli państw członkowskich Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Aby założyć firmę, należy zarejestrować ją w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Warto jednak pamiętać, że można również prowadzić działalność nierejestrową. Jest to drobna działalność zarobkowa adresowana do osób, których przychody z działalności w żadnym miesiącu nie przekraczają 50% minimalnego wynagrodzenia (w 2022 roku będzie to kwota 1505 zł). W innej sytuacji należy zarejestrować firmę.
Jakie dane należy podać podczas rejestracji?
W pierwszej kolejności zastanów się nad nazwą firmy, która będzie twoją wizytówką. Miejscem, w którym zamierzasz prowadzić działalność jest Warszawa? Sprawdź propozycje konkurencji, by wyróżnić swój biznes i uniknąć wpadki ze zbyt podobną nazwą. Nazwa jednoosobowej działalności musi również zawierać twoje imię i nazwisko w mianowniku, np. Pracownia florystyczna Anna Kowalska czy Księgowość dla firm Jan Kowalski.
Firmę możesz prowadzić w jednym lub wielu miejscach, m.in. w mieszkaniu, biurze czy biurze wirtualnym. W formularzu musisz podać adres do doręczeń, adres stałego miejsca wykonywania działalności (jeśli prowadzisz działalność w stałym miejscu) i dodatkowe miejsca (np. filie, oddziały, punkty przyjmowania zleceń). Musisz posiadać tytuł prawny do każdej nieruchomości, której adres zgłaszasz do CEIDG.
Wszyscy przedsiębiorcy są zobowiązani do wybrania kodu PKD (Polskiej Klasyfikacji Działalności), który wskazuje na rodzaj wykonywanej działalności. Możesz to zrobić, korzystając z wyszukiwarki PKD. Wybierz jeden kod główny, najbardziej zbliżony do profilu twojej firmy. Możesz również wskazać dowolną ilość kodów dodatkowych.
Jaka forma opodatkowania?
Właściciele jednoosobowych firm są płatnikami podatku PIT, dlatego do wyboru mają trzy formy opodatkowania:
- na zasadach ogólnych (stawka podatkowa 17% i 32%),
- według stawki liniowej (19%),
- ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.
Jeśli nie wskażesz formy opodatkowania, zostaniesz automatycznie opodatkowany na zasadach ogólnych. Jaką formę opodatkowania wybrać? Wszystko zależy od rodzaju prowadzonej działalności. Przykładowo, nie każdy może wybrać ryczałt, dlatego przed podjęciem decyzji sprawdź dostępne opcje lub skonsultuj się z firmą oferującą księgowość dla działalności gospodarczej, która pomoże wybrać najlepszą opcję. Biuro rachunkowe prowadzące księgowość dla firm pomoże również sprawdzić, czy musisz płacić VAT. Jeśli twoja roczna sprzedaż nie przekracza 200 000 zł, prawdopodobnie nie będzie to konieczne.
Jaka księgowość dla działalności gospodarczej?
Każdy przedsiębiorca jest zobowiązany do prowadzenia dokumentacji, takiej jak faktury, rachunki czy ewidencje. Możesz to robić samodzielnie lub z pomocą biura rachunkowego działającego na terenie Warszawy. Jeśli nie znasz się na rachunkowości, znacznie lepszym rozwiązaniem będzie biuro oferujące księgowość dla działalności gospodarczej. Takie biuro pomoże dopełnić formalności związane z rejestracją firmy, podpowie, jaką formę opodatkowania wybrać i zajmie się prowadzeniem dokumentacji firmy. Specjalista doradzi również, czy lepszą opcją będzie pełna księgowość, czy księgowość uproszczona. W przypadku działalności jednoosobowych najczęstszym wyborem jest ta druga. Biuro rachunkowe może również zostać pełnomocnikiem firmy, który będzie upoważniony do reprezentowania cię przed urzędami.