Jaki rodzaj serwera dla firmy wybrać? Tower, rack, a może blade?

Serwery to jedne z najbardziej istotnych urządzeń w firmowych systemach informatycznych. Pozwalają zapisywać, przesyłać i przetwarzać niezbędne dla funkcjonowania przedsiębiorstwa dane.

Właściwie trudno wyobrazić sobie firmę operującą dużą bazą danych bez serwera. Jako że branża informatyczna rozwija się w bardzo szybkim tempie, pojawia się coraz więcej rozwiązań, które pozwalają na wydajne działanie firmowych systemów. Dzięki temu łatwiej jest dobrać opcję, która najlepiej będzie spełniać potrzeby przedsiębiorstwa.

W poniższym artykule porównujemy trzy najbardziej popularne typy serwerów: tower, rack i blade. Choć nieco bardziej precyzyjne będzie określenie – obudowa, w której instaluje się niezbędne urządzenia dla serwera. Porównanie pomoże Ci dokonać odpowiedniego wyboru dla Twojego przedsiębiorstwa.

Serwery tower – idealne dla mniejszych firm

Jednym z najbardziej popularnych typów obudów są serwery tower. Często nazywa się je też serwerami wieżowymi ze względu na pionowy układ. Wyglądem przypominają nieco komputery stacjonarne, choć są większe i trzeba zapewnić im dużo miejsca. Ich główną zaletą jest możliwość zainstalowania dużej liczby komponentów, w tym: dyski czy wentylatory. Ponadto umożliwiają przechowywanie danych w jednej obudowie, a nie kilku innych urządzeniach.

Serwery tower bardzo dobrze sprawdzą się w mniejszych firmach, ponieważ umożliwiają łatwe zarządzanie sieciami i bazami danych przedsiębiorstwa. Ponadto cechują się wysoką mocą obliczeniową, szerokimi możliwościami konfiguracyjnymi i zachowują dobry stosunek jakości do ceny.

Serwery rack – dla najbardziej wymagających

Kolejnym często spotykanym rozwiązaniem są serwery rack. Wyróżniają się łatwą instalacją i eksploatacją, a ich rozmiary są stosunkowo niewielkie. Serwery tego typu dostępne są w różnych wielkościach – 1U, 2U czy 4U. Co oznacza taka nomenklatura? Najmniejszy, czyli 1U, to obudowa o wielkości 1,75 cala, a każdy kolejny to wielokrotność poprzedniego. W serwerach rack niezbędna jest instalacja chłodzenia, gdyż urządzenia znajdujące się wewnątrz pracują w niewielkiej przestrzeni, wytwarzając jednocześnie dużo ciepła.

Serwery rack to odpowiednie rozwiązanie dla średnich i większych firm, ponieważ ich możliwości są w stanie zaspokoić potrzeby nawet bardzo zaawansowanych systemów informatycznych.

Serwery blade – sprawdzą się w średnich i dużych firmach

Jeszcze jednym typem obudowy są serwery blade. Zajmują niewiele miejsca, a mimo to można w nich zamontować dużą liczbę urządzeń. Inaczej nazywa się je też serwerami kasetowymi lub modułowymi, ponieważ zasilanie, chłodzenie i zarządzanie nimi jest wspólne. Dzięki temu serwery blade są bardzo wydajne, ich instalacja wygodna, a administrowanie niezwykle łatwe. Z reguły obsługują tzw. hot-plug, czyli możliwość wymiany poszczególnych elementów bez konieczności wyłączenia całej sekcji.

Serwery blade sprawdzą się w średnich i dużych firmach. Dodatkowo są jednym z najłatwiejszych sposobów na zbudowanie systemu sieciowego, a dzięki modułowemu rozwiązaniu znacznie obniżają koszty eksploatacji.

Poprzedni artykułCo warto wiedzieć, wybierając płytki ceglane na ścianę?
Następny artykułJakie trendy w social media królują w 2022 roku?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj