Radca prawny dla przedsiębiorców

W codziennej działalności przedsiębiorcy nieustannie napotykają na sytuacje, w których potrzebna jest profesjonalna wiedza prawna. Obrót gospodarczy regulowany jest przez przepisy, do tego potrzebne jest rozeznanie w podatkach, procedurach, umiejętność konstruowania umów oraz dostrzegania potencjalnych problemów, zanim staną się groźne.

Dlatego warto zawrzeć umowę stałej obsługi prawnej z kancelarią radców prawnych, którzy specjalizują się w różnych obszarach prawa!

Trudno wyobrazić sobie, by firma mogła istnieć bez współpracy z prawnikiem. Nieustannie zmieniające się przepisy to poważne wyzwanie, jakie stoi przed przedsiębiorcami. Rzymska maksyma mówi, że nieznajomość prawa szkodzi, bo gdy dojdzie do naruszeń, to tłumaczenie, że przedsiębiorca nie znał swoich obowiązków, nie uchroni go przed karą.

Trzeba też pamiętać, że wymagania wobec przedsiębiorców są wyższe niż względem konsumentów (obowiązek należytej staranności). Przedsiębiorca, który działa w obszarze prawa intuicyjnie, wiele ryzykuje.

Korzystanie z usług prawnika wydaje się w dzisiejszych czasach czymś oczywistym. Nie musi to być od razu dział prawny albo choćby jeden prawnik na etacie – na takie rozwiązania mogą sobie pozwolić duże organizacje. Mniejszym firmom rekomenduje się zawarcie współpracy z kancelarią prawną i zlecenie jej stałej obsługi prawnej.

Co to jest stała obsługa prawna?

Obsługa prawna to nawiązanie stałej współpracy z kancelarią prawną, która zajmuje się wszystkimi sprawami prawnymi firmy. Jeśli przedsiębiorca chce współpracować z kilkoma prawnikami – ze względu na ich specjalizację lub inne przyczyny – decyduje, które sprawy przekaże któremu prawnikowi.

Mimo wszystko dobrze, by całością obsługi zajmowała się jedna kancelaria, gdyż jej prawnicy zyskują pełen wgląd w sytuację organizacji, co daje im lepszą orientację w jej problemach.

Mając tak szeroką wiedzę, prawnicy mogą łączyć informacje pozyskane przy okazji wykonywania różnych zadań. Szersza perspektywa daje im możliwość podejmowania „działań uprzedzających” i gwarantuje, że nie pominą niczego w swojej pracy.

Dlaczego warto zlecić stałą obsługę prawną radcy prawnemu?

Radcowie prawni świadczą usługi dla klientów indywidualnych oraz przedsiębiorstw. Mają taki sam zakres usług jak adwokaci: sporządzają umowy, doradzają, mogą reprezentować swoich klientów w postępowaniach przed organami administracyjnymi i sądami wszystkich instancji. Od kilku lat mogą prowadzić także sprawy karne.

Radcowie podlegają obowiązkowemu ubezpieczeniu OC. Jeśli z powodu ich zaniechania lub błędu klient poniesie szkodę, ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie. Radcowie obowiązkowo należą do samorządu zawodowego, który dba o wysoką jakość świadczonych usług oraz stoi na straży etycznych działań.

Radców obowiązuje ponadto Kodeks Etyki, który już w pierwszym punkcie przewiduje, że „nieprzestrzeganie zasad etyki zawodowej przez radcę prawnego stanowi podstawę odpowiedzialności dyscyplinarnej”.

Co wchodzi w skład obsługi prawnej przedsiębiorstwa?

Strony w umowie zadecydują, jakie usługi wejdą w skład stałej obsługi prawnej. Najczęściej kancelaria przejmuje wszystkie sprawy związane z organizacją działań prawnych firmy. Sporządza i opiniuje umowy, przygotowuje opinie prawne, dba o to, by firma dotrzymała wszystkich terminów, monitoruje toczące się sprawy sądowe.

Prawnicy mogą też uczestniczyć w negocjacjach, a nawet przejąć część rozmów z niektórymi klientami lub kontrahentami w zakresie ustaleń prawnych. W takiej sytuacji klienci kontaktują się bezpośrednio z nimi.

Współpraca opiera się na zaufaniu i może ewoluować wraz z upływem czasu. Nawet jeśli początkowo firma ustaliła z kancelarią nieduży pakiet godzin, to nie jest wykluczone, że w przyszłości rola prawnika będzie rosła i stanie się on kimś w rodzaju doradcy wspólników. Dynamika współpracy to oczywiście kwestia indywidualna.

W ramach świadczonych usług prawnicy reprezentują także swoich klientów w postępowaniach przed organami administracji publicznej i sądami. Sporządzają pisma procesowe, występują na sali sądowej, składają pisma w postępowaniu egzekucyjnym. Dla realizacji wszystkich tych działań niezbędne jest udzielenie prawnikom szerokiego pełnomocnictwa.

Jak widać, stała obsługa prawna to „zewnętrzny dział prawny”. Z punktu widzenia przedsiębiorców to tańsze rozwiązanie, niż posiadanie własnego działu prawnego. Z prawnikami z zewnętrznej kancelarii zawierają oni umowę, która przewiduje sposób ustalania wynagrodzenia. Najczęściej przedsiębiorcy płacą za każdą godzinę pracy prawnika, ale możliwe jest także inne skonstruowanie zasad wynagradzania.

Firma płaci więc tylko za faktycznie wykonaną pracę. Nie musi też organizować przestrzeni dla prawników w swojej siedzibie, bo obsługa jest wykonywana w kancelarii prawnej.

Można też umówić się na świadczenie usług w siedzibie klienta. W takim wariancie prawnik przyjeżdża do firmy przez określoną liczbę dni w miesiącu. Pozwala mu to jeszcze lepiej zrozumieć specyfikę firmy, co może być przydatne w pracy.

Radca prawny może być zatrudniony na etacie

Jeśli przedsiębiorca jest w stanie stworzyć miejsce pracy dla prawnika, to radcy prawnemu może zaproponować umowę o pracę. Adwokaci nie mogą być natomiast zatrudniani na etat. Radcowie prawni, nawet jeśli na stałe są związani z jedną firmą, często wybierają jednak prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej i wystawiają faktury.

Poprzedni artykułJak uzyskać pożyczkę od ręki?
Następny artykułCo powinna zawierać etykieta logistyczna?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj