Godziny nadliczbowe — kogo dotyczą i co mówi o nich Kodeks Pracy?

Praca w wymiarze nadliczbowym dotyczy bardzo wielu pracowników nie tylko dużych korporacji, ale również mniejszych firm. Nadgodziny mogą odbywać się w formie ustalonej przez pracodawcę lub samodzielnej, nie podpartej odgórnym poleceniem. Najczęstszą przyczyną prac w dodatkowym wymiarze godzinowym jest nadchodzący czas oddania zlecenia lub projekt od ważnego klienta. Niezależnie od tego, czy nadgodziny zostały nam zlecone odgórnie, czy też nie, według Kodeksu Pracy za godziny nadliczbowe musi zostać nam wypłacone wynagrodzenie.

Według art. 151 paragraf 1 Kodeksu Pracy nadgodziny, czyli nadliczbowe godziny wykonywanej pracy wychodzące ponad obowiązującą pracownika normę prawnie dopuszczalne są tylko i wyłącznie w dwóch przypadkach — szczególnych potrzeb pracodawcy lub ochrony życia ludzkiego, mienia, środowiska oraz niezbędnego usunięcia awarii uniemożliwiającej poprawne funkcjonowanie przedsiębiorstwa. Mianem nadgodzin określana jest praca wykonywana ponad dobowy wymiar czasu pracy, na przykład w weekendy lub, w przypadku osoby pracującej w ciągu dnia, nocą. Natomiast jeśli rozliczenie dotyczy osoby pracującej w trybie nocnym nadgodzinami określana jest praca w ciągu dnia.

Nadgodziny mogą zostać zrekompensowane pracownikowi na dwa sposoby — w postaci dni wolnych lub finansowo. W pierwszym przypadku czas wolny ustalany jest na bazie liczby nadgodzin i rozliczany w formie godzinowej. Jeśli to pracodawca wyjdzie z inicjatywą, pracownik otrzymuje czas wolny o równowartości przepracowanych godzin. Rekompensata finansowa działa na nieco innych zasadach — jest to podstawowa pensja poszerzona o dodatek. Dodatek ten jest zależny od tego, czy godziny nadprogramowe wystąpiły w czasie wolnym i nieokreślonym w umowie jako czas pracy dla pracownika. W takim przypadku dodatek równy jest 100% wynagrodzenia, a w pozostałych — 50%. Powyższe założenia określone są art. 151 paragrafem 1 Kodeksu Pracy i obowiązują pod warunkiem, że w umowie nie został zawarty inny zapis.

Czytaj również: Czynności sprawdzające a kontrola podatkowa

Poprzedni artykułProfesjonalny lektor, czyli jaki?
Następny artykułCzym się zajmuje doradztwo podatkowe?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj