Profesjonalny lektor, czyli jaki?

Z całą pewnością nie każdego można nazwać dobrym lektorem. Jest wiele czynników wpływających na to, jakim usługodawcą jest dana osoba. Wybór lektora powinien być dobrze przemyślaną decyzją. Wbrew pozorom nie jest to takie łatwe zadanie. Tym bardziej, że ofert na rynku jest bardzo wiele. Tylko odpowiednia osoba będzie w stanie pokierować naszym rozwojem językowym we właściwą stronę i pomóc zrealizować marzenia związane z bezproblemową komunikacją w wybranym języku obcym. Jak w takim razie znaleźć osobę godną zaufania, która pomoże nam osiągnąć wyznaczone przez nas cele językowe?

Po czym poznać profesjonalnego lektora?

Charakterystyczne dla dobrego lektora jest to, że jest on kompetentny. Przed wyborem usługodawcy należy wobec tego sprawdzić, czy posiada on odpowiednie kompetencje w zakresie znajomości gramatyki i słownictwa, aby być w stanie prowadzić zajęcia na naszym poziomie zaawansowania językowego. Zdarza się tak, że lektor na co dzień zajmuje się uczeniem podstaw, a nie osób dobrze je już znających. Powinien on być w stanie odpowiedzieć na wszystkie zadane pytania. Nie może sprawiać wrażenia zagubionego czy też nie znać odpowiedzi na większą część zadawanych przez nas pytań. Kolejna kwestią są kwalifikacje. Nie warto jest tracić czasu na osobę, która zaczęła świadczyć usługi lektorskie – https://www.powitania.pl/nagrania-lektorskie/ przez przypadek. Wybór ścieżki kariery powinien być świadomy i przemyślany przez lektora.

Bardzo ważną kwestią przy wyborze lektora jest zwrócenie uwagi na jego doświadczenie. Najczęściej jest tak, że im ono jest większe, tym lektor jest skuteczniejszy. Jeśli jednak ktoś jest osobą entuzjastyczną, ma świeże spojrzenie i jest otwarta na niekonwencjonalne metody nauczania, ale brakuje jej doświadczenia, to jak najbardziej warto rozważyć z nią współpracę. Profesjonalistę można poznać po tym, że jest dobrze przygotowany do każdych zajęć, potrafi panować nad emocjami i nie wchodzi w zbędne konflikty. Jego zajęcia zawsze są świetnie przygotowane pod kątem merytorycznym, a usługobiorca wie dokładnie, w jakim kierunku i celu zmierza nauka. Lektor powinien być elastyczny i zaangażowany. Na jego zajęciach powinna panować swobodna i przyjazna atmosfera.

Poprzedni artykułCzym kierować się przy wyborze sprężarki?
Następny artykułGodziny nadliczbowe — kogo dotyczą i co mówi o nich Kodeks Pracy?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj