Związki zawodowe, czyli organizacje, które najczęściej funkcjonują w ramach dużych firm takich, jak na przykład zakłady produkcyjne, działają z myślą o zabezpieczeniu dóbr pracowniczych. Im większy jest jednak zakres działania takiej instytucji, tym częściej potrzebna może okazać się specjalistyczna obsługa prawna związków zawodowych. Jak wygląda ona w praktyce?
Związki zawodowe – czym są?
Mówiąc o związku zawodowym ma się najczęściej na myśli organizację czy też instytucje wewnątrzfirmową, których podstawą działania jest walka o prawa pracownicze osób zatrudnionych w danym przedsiębiorstwie.
W ramach swojej działalności, związek zawodowy może próbować wywalczyć, na przykład, lepsze warunki socjalne dla pracowników, podwyżki płac czy zmiany w zakresie warunków świadczenia pracy przez zatrudnione osoby. Intencje związku zawodowego powinny być podyktowane dobrem pracowników i szansą na poprawę ich pozycji w przedsiębiorstwie.
Przynależność do związku zawodowego w przedsiębiorstwie jest dobrowolna dla każdego pracownika – nie można w żadnym stopniu zmusić go do włączenia się w struktury związku, jednak jeśli tylko wyrazi taką chęć, nie można utrudniać mu zapisania się.
Z drugiej strony pracodawca nie może zakazać zawiązania w swojej firmie związku zawodowego i ograniczać pracownikom możliwości wstąpienia do niego.
Obsługa prawna związku zawodowego
Na czym polega obsługa prawna związków zawodowych? Działalność takich organizacji musi być poprawna pod kątem prawnym i zgodna z obowiązującymi przepisami. To z kolei oznacza, że wsparcie ze strony prawnika jest w ich przypadku niezbędne.
Specjalista zapewniający taką obsługę prawną związkowi zawodowemu może oferować organizacji bardzo szeroką paletę usług, w tym, przede wszystkim, regularne doradztwo prawne w „codziennych” sytuacjach związanych z jego funkcjonowaniem na terenie przedsiębiorstwa. Prawnik prawa pracy staje się często także ważnym łącznikiem pomiędzy zrzeszonymi pracownikami a pracodawcą, udzielając związkowi zawodowemu pomocy przy prowadzeniu negocjacji o różnym charakterze i dotyczących wielu kwestii pracowniczych.
Ze względu na specyfikę pracy, obsługę prawną tego rodzaju powinien świadczyć adwokat lub radca prawny prawa pracy, mający największe zrozumienie i wiedzę na temat działalności związków zawodowych.
Czy prawnik prawa pracy reprezentuje związek zawodowy poza przedsiębiorstwem?
W wielu różnych sytuacjach prawnik świadczący obsługę prawną związków zawodowych może działać nie tylko bezpośrednio na terenie zakładu pracy. Do jego zadań należeć może również reprezentacja związku przed sądami pracy i innymi instytucjami czy urzędami. Ma to miejsce zazwyczaj w sytuacji konieczności reprezentowania pracownika czy całego związku zawodowego, gdy doszło do naruszenia ich praw w związku z wykonywanymi obowiązkami służbowymi.
W ramach świadczonych usług prawnik związku zawodowego może zajmować się ponadto wszelkiego rodzaju działaniami administracyjnymi i sporządzać wzory umów czy projekty porozumień. Na tym jednak obsługa prawna związku zawodowego wcale się nie kończy.
Prawnik prawa pracy może być oddelegowany przez związek zawodowy do współdziałania z pracodawcą przy opracowywaniu dokumentacji wewnętrznej. Mowa tu o takich pismach i dokumentach, jak statuty, regulaminy pracy czy wynagrodzeń.
Obsługa prawna związku zawodowego na co dzień
Codzienna obsługa prawna związku zawodowego przez prawnika prawa pracy najczęściej ogranicza się do udzielania porad prawnych i doradztwa, związanego z regularnym funkcjonowaniem organizacji. Z tych względów najczęściej nie zachodzi konieczność zatrudniania prawnika na stałe. Wiele związków zawodowych decyduje się na korzystanie z zewnętrznej obsługi prawnej, świadczonej w sytuacji wystąpienia takiej potrzeby.
Oczywiście o tym, w jakiej formie obsługa prawna związku zawodowego będzie prowadzona, decyduje sam związek oraz jego potrzeby związane z reprezentowaniem pracowników zgodnie z obowiązującymi przepisami.