Zadłużenie firmy zawsze stanowi poważny problem. Zwłaszcza teraz, gdy panujący kryzys poważnie utrudnia prowadzenie biznesu. Odpowiedzią trudności z regulowaniem zobowiązań może być restrukturyzacja. Z jakich etapów składa się ten proces? O czym pamiętać planując postępowanie restrukturyzacyjne? Wszyscy przedsiębiorcy powinni znać odpowiedź na te pytania.
Jakie postępowanie wybrać?
Restrukturyzacja przedsiębiorstw może zostać przeprowadzona w ramach jednego z czterech postępowań: postępowania o zatwierdzenie układu, przyspieszonego postępowania układowego, postępowania układowego oraz postępowania sanacyjnego. Wybór procedury restrukturyzacyjnej jest jedną z najważniejszych decyzji, jaką musi podjąć każdy przedsiębiorca, który chce skorzystać z regulacji Prawa restrukturyzacyjnego. Wszystkie działania restrukturyzacyjne są podporządkowane tej decyzji, a pomiędzy poszczególnymi rodzajami restrukturyzacji zachodzą spore różnice, przekładające się m.in. na poziom rozbudowania różnego rodzaju formalności, jakie trzeba załatwić w toku restrukturyzacji.
Z wyjątkiem postępowania o zatwierdzenie układu, procedury restrukturyzacyjne składają się z dwóch części: postępowania w przedmiocie rozpoznania wniosku restrukturyzacyjnego oraz „właściwego” postępowania restrukturyzacyjnego. Oczywiście drugi z tych etapów rozpoczyna się tylko wtedy, gdy sąd wyda postanowienie o otwarciu restrukturyzacji. Nieco inaczej przebiega postępowanie o zatwierdzenie układu, nazywane także uproszczoną restrukturyzacją. Tu całość procedury przeprowadza dłużnik, pod nadzorem wybranego przez siebie nadzorcy układu. Do sądu zaś składa się wniosek o zatwierdzenie układu. Tym samym błędy popełnione w czasie postępowania mogą doprowadzić do fiaska całej procedury.
Opracowanie planu restrukturyzacji
Bez względu na to, które z postępowań restrukturyzacyjnych wybierze dłużnik, zawsze należy zadbać o jego naprawdę solidne przeprowadzenie. W przeciwnym wypadku sąd może po prostu nie zatwierdzić układu. Dlatego z należytą starannością należy przygotować wszystkie dokumenty wymagane przez Prawo restrukturyzacyjne, w tym zwłaszcza plan restrukturyzacyjny. Plan ten musi zawierać szereg analiz, których celem jest przede wszystkim uzasadnienie wybranych przez dłużnika metod oddłużenia jego firmy. W praktyce nie mniej istotne są propozycje układowe, które muszą przekonać wierzycieli o zasadności przyjętego sposobu restrukturyzacji. W końcu to nad tymi propozycjami głosują wierzyciele, a przyjęcie układu zależy od osiągnięcia odpowiedniej liczby głosów „za”.
Postępowanie restrukturyzacyjne zawsze jest szansą na oddłużenie przedsiębiorstwa i tym samym na uniknięcie jego upadłości. Jednak, aby wykorzystać tę szansę, restrukturyzację trzeba przeprowadzić w pełni profesjonalny sposób. Bez tego nie ma co marzyć o pozbyciu się zadłużenia. Tym samym warto skorzystać z profesjonalnej pomocy prawników od restrukturyzacji, którzy są w stanie uratować firmę przed bankructwem.