Kiedy należy przejść na pełną księgowość?

Polskie przepisy prawne jasno określają kwestie księgowania przychodów. Niemniej jednak dla wielu osób przepisy te mogą być nieco niezrozumiałe, ze względu na ich złożoność. Obowiązek i dobrowolność, a także sposób księgowania są zależne od rodzaju działalności oraz wysokości przychodów w danym roku. Zatem kiedy biuro rachunkowe musi prowadzić dla przedsiębiorcy pełną księgowość?

Mała i pełna księgowość

Każdy przedsiębiorca, nawet ten prowadzący niewielką działalność jednoosobową, prowadzi księgowość. Jednak w wielu przypadkach jest to tak zwana mała księgowość. Podstawowa ewidencja przychodów to zadanie proste, które niektórzy przedsiębiorcy wykonują samodzielnie, choć choć większość zleca je biurom rachunkowym. Natomiast w niektórych przypadkach konieczna jest bardziej rozbudowana księgowość. Stworzenie pełnej Księgi Przychodów i Rozchodów bez względu na wysokość dochodu jest wymaga w przypadku:

  • spółek akcyjnych,
  • spółek komandytowych,
  • spółek komandytowo-akcyjnych,
  • spółek z o.o.,

Pozostałe typy działalności nie są objęte obowiązkiem pełnej księgowości, o ile przychód netto przedsiębiorstwa nie przekracza określonej kwoty. Jej wysokość jest zmienna i w 2021 roku wynosiła 2 000 000 euro. Jeżeli roczne przychody firmy przekroczą tę kwotę, jest ona zobowiązana do przejścia na pełną księgowość. Warto podkreślić, że obowiązek ten dotyczy także osób fizycznych, jeśli ich przychód uzyskany w wyniku prowadzenia operacji finansowych lub sprzedaży przekroczy podaną kwotę.

Możliwość prowadzenia pełnej księgowości

Warto mieć na uwadze, że firmy, które nie są zobowiązane do prowadzenia pełnej księgowości, mogą się na nią zdecydować dobrowolnie. W takiej sytuacji konieczne jest zgłoszenie tego faktu do odpowiedniego urzędu skarbowego. Profesjonalne biuro rachunkowe z pewnością wskaże przedsiębiorcy, w jaki sposób należy dopełnić wszelkich formalności związanych z przejście na pełną księgowość. Powinno również doradzić, czy warto to zrobić, jeśli nie ma takiego obowiązku.

Zapraszamy do współpracy: biuro rachunkowe Józefosław

Poprzedni artykułDirect marketing w aptece. Jak robić to dobrze?
Następny artykułIle wynoszą koszty za proces w sprawach cywilnych?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj