Czy prowadzenie księgowości na własną rękę jest dobrym rozwiązaniem?

Są pewne rzeczy, na których w żadnym wypadku nie można oszczędzać. Są też takie, na których oszczędzać wręcz należy. A jak jest z księgowością? Czy można prowadzić ją na własną rękę, czy lepiej zapłacić profesjonaliście? Czas poznać odpowiedź na to pytanie, które nurtuje tak wiele osób.

Zalety prowadzenia księgowości na własną rękę

Niewątpliwie wielu, szczególnie małych przedsiębiorców chce prowadzić księgowość na własną rękę. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że muszą oni mierzyć się z wieloma formalnościami, co dotyczy nie tylko opłacania składek ZUS, ale też dostosowywania zmian w rejestracji. Każdy właściciel nawet jednoosobowej działalności gospodarczej musi prowadzić księgi przychodów czy rozchodów, składać deklarację VAT czy odprowadzać należyte podatki. Nie ma się co oszukiwać, pracy jest wiele. Ale z drugiej strony, prowadząc samodzielnie księgowość można zwiększyć świadomość o własnej firmie, jednocześnie kontrolować przychody czy koszty działalności.

Oczywiście to także oszczędność, wszak nie ponosi się kosztów związanych z opłaceniem biura rachunkowego. Kropką nad „i” jest w tym przypadku znajomość przepisów, dzięki której można uzyskać przewagę nad konkurencją. Ale z drugiej strony trzeba liczyć się z tym, że prowadzenie księgowości nie jest łatwe. Owszem dostępne są programy czy aplikacje, jednak trzeba za nie zapłacić, co suma summarum nie kosztuje mniej niż usługi biura księgowego. Trzeba pamiętać o wszystkich ciążących zobowiązaniach, czy to wobec ZUS, czy urzędu skarbowego. Ale to nadal nie wszystko, bo należy mieć konto firmowe, a każdą wolną chwilę poświęcać na przygotowywanie dokumentacji.

A co z odpowiedzialnością – czy przedsiębiorca, który się pomyli w rozliczeniach może otrzymać karę finansową?

Przepisy zmieniają się niezwykle szybko. Czasami naprawdę trudno za nimi nadążyć. Pomyślcie tylko jak wiele zmian wprowadzono już w Nowym Ładzie, który obecnie jest Polskim Ładem. Dlatego tutaj pojawia się pytanie, czy warto na pewno ryzykować i samodzielnie prowadzić księgowość? Otóż należy zdawać sobie sprawę, że nieznajomość przepisów w żadnym wypadku nie zwalnia z odpowiedzialności. Jeżeli pomylicie się w rozliczeniu, ale nie dlatego, że chcieliście oszukać urząd skarbowy, lecz dlatego, że nie wiedzieliście o zmianie przepisu, to i tak nie zostaniecie zwolnieni z odpowiedzialności i narażacie się na kary finansowe, a te są bardzo wysokie. Dlatego choćby z tego powodu, nie warto ryzykować i lepiej postawić na profesjonalne biuro księgowe.

Dlaczego warto korzystać z usług księgowych?

Każdy przedsiębiorca wie, że ma naprawdę sporo formalności do spełnienia i nie tylko wobec swoich kontrahentów, ale też wobec urzędu skarbowego czy ZUS-u. Dlatego chcąc zaoszczędzić czas, warto zdecydować się na profesjonalne biuro księgowe optimax.biz.pl. Gwarantujemy, że ceny są korzystne, zaś jakość usług na najwyższym poziomie. Korzystając z usług specjalistów możecie naprawdę sporo zaoszczędzić i to nie tylko pieniędzy, ale też czasu, który potem możecie wykorzystać na coś innego. Jednocześnie korzystanie z usług księgowych sprawia, że nie będziecie ponosić odpowiedzialności finansowej za ewentualne błędy, gdyż biura rachunkowe mają wykupione ubezpieczenie OC. Wielu przedsiębiorców uważa, że ceny usług są wysokie, jednak nic bardziej mylnego i naprawdę zaczynają się często już od 200 zł, co niewątpliwie nie jest dużym obciążeniem dla budżetu firmowego.

Wniosek jest jeden:

Jeżeli zastanawiacie się, czy warto oszczędzać na usługach księgowych, to oczywiście odpowiedź brzmi:nie! Prowadzenie firmy nie jest łatwe i dodatkowo musicie liczyć się z tym, że poza zdobywaniem klientów trzeba też utrzymać wysoką jakość usług. Stąd naprawdę trudno jest znaleźć czas jeszcze na zajmowanie się księgowością. Trzeba na bieżąco śledzić przepisy, co także nie jest łatwe, biorąc pod uwagę, jak szybko się zmieniają. Nie można zapominać, iż możecie zawsze liczyć na pomoc księgowych w razie pytań, czy też wątpliwości. Profesjonaliści zawsze służą Wam radą i możecie liczyć na ich doświadczenie.

Poprzedni artykułJak zdobyć lojalnych klientów?
Następny artykułMatematyka w codziennym życiu – czy się przydaje?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj