Już niedługo zaczniemy odliczać czas do przygotowania naszych kombajnów na wyruszenie w pole! Jak co sezon rolnicy zmagać się będą z nieprzewidywalną pogodą. Istotną kwestią jest zadbanie o sprawność maszyn, aby uniknąć niepotrzebnego stresu. Już teraz dowiedz się jak odpowiednio przygotować się, zanim zaczniesz żniwa.
Sprawdź, o czym nie zapomnieć…
W pierwszej kolejności powinno się sprawdzić stan naszych maszyn. Należałoby zweryfikować czy urządzenie posiada sprawny układ paliwowy, jaki jest stan oleju silnikowego oraz sprawność klimatyzacji, która uprzyjemni pracę w polu podczas wysokich temperatur. Kombajny zbożowe, podczas żniw, pracują na najwyższych obrotach. Często nawet przez całą dobę, ale podczas krótkiego okresu, około 2-3 tyg. Jeśli napotka nas awaria, czas ten jest nie do odzyskania.
Podczas żniw czeka nas wielogodzinna i intensywna praca. Zaczniemy nasz przegląd od zespołu żniwnego, czyli palce i nożyki. Każdy rolnik wie, co należy robić: skontrolować czy noże są zamocowane w odpowiedni sposób, czy nie są połamane ani powyginane. Jeżeli okaże się, że musimy wymienić bagnety, to warto zajrzeć do sklepu https://sklep.edmasz.pl/4200-zetor-forterra-100-czesci, który proponuje szeroką ofertę oryginalnych części zamiennych do kombajnów w wysokiej jakości. Dzięki czemu nasza praca będzie efektywna, stabilna i nawet w trudnych warunkach wykonamy ją bez przeszkód.
Istotną kwestią jest przegląd zespołu omłotowego. Warto swoją uwagę skupić na ocenie bębna omłotowego i klepiska, szczególnie pod kątem ustawień. W sytuacji, kiedy elementy te będą zużyte albo uszkodzone, należy je wymienić. Po ich wymianie trzeba we właściwy sposób wyważyć bęben młócący, ponieważ źle ustawiony będzie powodował kolejne usterki, innych elementów maszyny. Kolejnym krokiem powinno być obejrzenie prętów klepiska i wyprostowanie, jeśli za mocno zostały wygięte. Na koniec poziomujemy klepisko, aby dobrze współgrało z bębnem młócącym.
W kombajnie zbożowym ważną rolę odgrywa zespół czyszczący. Jego zadaniem jest zapewnienie czystości ziarna poszczególnych gatunków zbóż, bądź innych płodów rolnych. Sprawdzając jego działanie, zaczynamy od podłogi. Na niej zbiera się najwięcej zanieczyszczeń. Kolejnym krokiem jest przejście do oceny sprawności zawieszenia kosza sitowego oraz czy elementy wykonane z metalu i gumy nie są do wymiany. Najlepszym ,,środkiem” do czyszczenia będzie sprężone powietrze, co pozwoli na nie agresywne zlikwidowanie zabrudzeń. Nawet jeśli zauważymy lekkie zużycie elementów, to warto je wymienić od razu, niż później na polu martwić się o czas na naprawę.
Sercem kombajnu jest silnik. Aby sprawnie mógł działać, musi mieć dokładnie oczyszczoną z zanieczyszczeń chłodnicę oraz dobrze nasmarowane ruchome elementy silnika. Zanim zaczniemy sezon w polu, trzeba zadbać o nowy filtr paliwowy i olejowy. Podczas długich i ciężkich prac na polu, nawet niewielkie zanieczyszczenie może spowodować wysoką temperaturę w okolicach silnika, co prowadzić będzie do pożaru.
Bezpieczeństwo podczas żniw
Oświetlenie jest bardzo ważną kwestią, przy nocnych pracach w polu. Po zapadnięciu zmroku praca na polu staje się trudniejsza i wymaga większego skupienia. Koniecznie upewnij się, czy działa ono w Twojej maszynie sprawnie, czy podczas poprzednich żniw nie doszło do uszkodzenia lamp. Coraz bardziej popularne stają się lampy LED. Również dotyczy to lamp w maszynach rolniczych. Posiadają one więcej zalet, w porównaniu do oświetlenia halogenowego. Lampy halogenowe cechują się tym, że są jak tradycyjne lampy, z wymienną żarówką. Zaletami lamp halogenowych jest to, że rzucają bardzo jasne światło na drogę przed i wokoło kombajnu. Mają również większą odporność na wstrząsy, co jest bardzo ważną cechą, przy pracach rolniczych. Ich moc jest o wiele większa niż w żarówkach halogenowych, przez co zwiększa się bezpieczeństwo. Mają większą efektywność, przez co są częściej wybierane, aby ograniczyć pobór mocy.
Warto zadbać o wygodne siedzenie, z regulacją zagłówka oraz podłokietnikami z wybraną przez siebie, dogodną amortyzacją. Gdyby zdarzyła się awaria, do kabiny można włożyć narzędzia. Podczas upałów dobrym rozwiązaniem będzie montaż klimatyzatora. Przyjemny chłód podniesie komfort pracy i zapewni większą jej wydajność.
Trzymając się wszystkich, wyżej wymienionych, wskazówek żniwa rozpoczną się spokojnie i bez niespodzianek. Podczas żniw każda godzina jest bezcenna, z tego powodu, warto mieć w zapasie części do wymiany. Gdy odpowiednio przygotujemy kombajn i zabezpieczymy się w podstawowe części do maszyny, praca będzie przebiegać bezproblemowo.